Špageti karbonara
Prekmurski bograč
Odlična, golažu podobna jed, značilna za Prekmurje
Sestavine
60 dag govejega bočnika ali kakega drugega kosa mesa
30 dag svinine / ni nujno /
30 dag divjačinskega mesa
4 večji čebuli, narezani na drobno
2 stroka strtega česna
3o dag olupljenega in na večje kose narezanega krompirja
1 feferon ali malo pekoče paprike
1 zeleno in 1 rdečo papriko, narezano na rezine
po želji lahko nekaj narezanih gob
3 žlice olja
sol in poper po okusu
1 žlica rdeče paprike
šcepec timijana
malo pimenta
list lovorja
šcepec mlete kumine
3 dl belega vina
Postopek
Na olju opražimo čebulo, dodamo česen in na koščke narezano meso. Dušimo tako kot za golaž. Dodamo papriko, vse začimbe in ko je meso skoraj mehko, dodamo krompir in zalijemo z vinom. Pokrito dušimo brez mešanja. Ko je krompir kuhan, lahko postrežemo./ Krompir lahko kuhamo posebej in ga dodamo nazadnje. To je Madžarski bograč, prekmurski je bolj
juha, zato je zalit z vodo.
Enostavni bograč za hotro pripravo pa lahko naredimo tudi, če si pomagamo s sestavinami za golaž v vrečki. Potem nam ni potrebno dušiti čebule in česna, pač pa samo meso do mehkega, potem dodamo vrečko sestavin za golaž, zalijemo z malo vode, dodamo še začimbe po našem okusu in krompir. Nazadnje dodamo žličko smetane. To je enostaven in hiter bograč.
Opombe
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Moje mnenje. Sem poizkusila recept. Dodala sem samo pol žlice rdeče paprike. Mislim, da bi bilo dobro skuhati nekaj vmes, malo Madžarskega in Prekmurskega. Jed je zelo okusna, ker je brez moke.
Ker imam "pravi" prekmurski bograč zeeeeeeeelooooooo rad (doslej daleč najboljšega sem (bolj smo - sem namreč izstopal po pokrajinski pripadnosti v družbi prekmurcev, ki tudi sicer sami kuhajo bograč) jedel v gostilni, katere imena se sicer več ne spomnim, vem pa, da se nahaja na desni strani ceste v križišču glavne ceste z stransko pri NLB v kraju Dobrovnik v Prekmurju, v smeri vožnje proti Dolgi vasi), moram pripomniti nekaj mojih opažanj:
1: v prekmurski bograč gre vsaj 3. vrste mesa (manjka še divjačina)!
2: krompir se skuha ločeno od bograča, vode od kuhanega krompirja pa ne zlijemo stran, saj nam le-ta služi za zalivanje bograča, ko smo v njega že stresli krompir!
3: res pa je tudi, da je PRAVI prekmurski bograč bolj podoben golažu in ne juhi, saj ga po želji zgostimo s krompirjem!
Bograča naj ne bi gostili z zmečkanim krompirjem, kot to vse preradi delajo gostilničarji, ampak velja pravilo, koliko mesa, toliko čebule. Pa še nekaj me je zmotilo, če krompir kuhamo z mesom, ga z vinom zalijemo proti koncu, ko je krompir že mehak, drugače ga ne bomo skuhali. LP
G. Marijan Petek je svoj življenski bograč jedel v gostilni "pri Lujzi" in na njegovo mnenje nimam pripomb. Lujza (Alojzija Zelko) je fenomenalna oseba in moja velika prijateljica. Če boste kaj v tem koncu jo poiščite, navdušeni boste.
Gostilničarji kuhajo krompir ločeno od bograča zaradi tega, da se "postan" krompir ne segreva skupaj z bogračom. Res je, da je pravi bograč po gostoti enakovreden golažu.
Očitno velja napačno mnenje glede izvora jedi in poimenovanja. Namreč, beseda bograč izhaja iz Madžarske besede "bogracz", kar pomeni posodo, ki je na stojalu obešena z verigo (podatek preverjen v Madžarsko - Madžarskem slovarju). Posoda je lahko glinena ali kovinska. Obstajajo trditve, da beseda bograč izhaja iz turskega jezika (bagrac - posoda obešena na stojalu) in sicer iz časov turškiv vpadov na področje širše Panonije.
Prekmurski bograč je izvirna prekmurska jed, ki bi jo trebalo zaščititi vseh mogočih ponaredkov (celo dodajanje kisle smetane in podobne ...).
Bograč zakonodaja (predlog za ministra Kebra)
1. govedina, divjačina, svinjsko (po možnosti enake količine)
2. količina mesa = količina čebule
3. krompir se kuha skupaj z mesom (na koncu)
4. začimbe bolj ali manj držijo
* * *
V Murski Soboti vsako leto poteka tekmovanje v kuhanju bograča. Nastopa približno 40 ekip. Letos je že 7 po vrsti. Vabljeni zadnjo soboto v mesecu maju pred hotelom Zvezda (center mesta).
prekmurc, kakšne vrste divjačino je najbolje uporabiti? Za novo leto se se mi povabili gostje in premišljujem, da bi skuhala bograč. Pa če imaš še kakšno skrivnost na "lagerju", bi bila zelo vesela, če bi jo delil z nami.
Za novo leto sem skuhala bograč. Združila sem obadva recepta s kulinarike. Imela sem prvovrstno svinjino in jelenčka, govedina pa je bila dobra, zato jo je bilo malo manj kot svinjine in jelenčka. Dala sem veliko čebule in veliko česna in tudi suhe jurčke. Od začimb pa sledeče: kajenski poper, čili, timijan, provansalske začimbe, šetraj, sladko papriko, sol, mleto kumino, pozabila pa sem brinove jagode in lovor. Bograč je bil zelo zelo dober. Krompir sem dodala proti koncu.
Takoj spomladi ga bom skuhala v kotličku.
Ovo je uz prekmursku gibanicu drugo uspjelo jelo Prekmurja. Za prste polizati!
Mimika, pol si ti skuhala provansalski bograč, glede na zelišča. Ja je pa so madžari in prekmurci poznali timijan in ostale primorske dodatke. Recept pa je v osnovi dober, samo vino mora obvezno biti rdeče.Glede divjačine pa je po moje najboljša srna ali jelen, pa tudi divji prašič je lahko. Mora pa biti meso prvorazredno.
Tujka, mi v prekmurju imamo kar nekaj dobrih jedi. Pa mislim da tudi vi, od koder koli si že.
Izprobano, super
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Široki rezanci s kuhanim pršutom, mlado špinačo in porovo kremo