Parmezan

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. apr 2007 19:22

Ežoj, saj ni nihče rekel, da se vino eliminira, hehe. Nasprotno, oljčno olje se pa ja mora malo z vincem redčit.... cervus

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

22. apr 2007 22:24

Vinček pa itak vedno paše zraven parmezančka. Zelo lepo se ga nareže na tanke rezine tudi z nožkom za lupljenje krompirja. lp veverica cak

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

23. apr 2007 9:15

Zelo dobrega ima tudi Eurospin. cherry

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

22. apr 2010 19:49

Mene pa zanima kako ga shranjujete. Že ribanega mislim. V hladilniku je v parih dneh plesniv. Suzi

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. apr 2010 19:58

Vedno ga je bolje naribat tik pred uporabo - pri že naribanem gre aroma v maloro, se mi zdi.

lp

cervus

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

22. apr 2010 19:58

Ker mi je nekajkrat postal plesniv, sem odprto vrečko shranila v skrinjo;

Že nekaj časa pa kupujem kocko parmezana, ob potrebi ga naribam, potem zavijem v alu-folijo in v hladilnik.

Pozdravček!

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. apr 2010 23:41

Bistvena razlika me siri Parmigiano reggiano in Grana padano (ali kakšna druga grana, Trentina ali Sarda itd) je v zaščiti imena. D.O.C. (denominazione di origine controlata/kontrolirano poimenovanje izdelka po izvoru)  - pravico do imena Parmiggiano reggiano imajo samo siri, proizvedeni po točno določenem postopku v provincah Parma, Reggio Emilia, Modena in v omejenih cona provinc Bologne in Mantove.

Tudi Grana padano je D.O.C., pač sir izdelan v Padski nižini.

Siri brez kontroliranega porekla so pa samo Grana.

Sam D.O.C., ki je pogost tudi pri vinih, olju itd. ne zagotavlja kakovosti. Je samo zagotovilo, da je bilo živilo izdelano tam in tam.

Pri parmezanu je bolj kot lokacija pomembno trajanje staranja, ki gre od devetih mesecev navzgor, skupaj s ceno, seveda. Pa tudi to nima zveze s kakovostjo, saj je ni vsak sir za vse - mlajši je boljši za zobat, starejši je pikantnejši.

Jaz ga kupim kar v Evrospinu, seveda ni tak kot iz kakšnega govejega butika v Parmi, ampak meni razmerje kvaliteta/cena odgovarja.

En kos hranim v zmrzovalniku, enega, odprtega pa v hladilniku v vrečki. Splesnil mi ni še nikoli v zadnjega pol stoletja.

Vsem ljubiteljem trdih sirov pa svetujem, da dilemo Reggianno - Padano preusmerijo na testiranje parmezan (kravji)  - pecorino(ovčji) sir. Pa malo preverjajte kako gre eden ali drugi s tem in onim.

Falit ni mogoče, so vsi dobri.

 

nola

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

23. apr 2010 6:03

Nola, meni je "splesnil" nariban v majhnih vrečkah, če je nekaj tednov stal v hladilniku. Od takrat kupujem v kosu.

Pozdravček!

Mojca32  

član od: 22.8.2005

sporočila: 69

23. apr 2010 7:02

Tisti v vrečki je za moj okus prava katastrofa. Mi je žal vsakega evra, ki bi ga porabila za nakup le tega. Je kateri koli v kosu boljši, pa čeprav od Sparove blagovne znamke. Mojca32

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. apr 2010 8:23

Jaz sem tudi sedaj po večini na Pecorinu, tako da se strinjam z Nolo da ga velja poskusit vsaj z nekaterimi jedmi, zadnjič sem naredil nek približek karbonare in je pecorino popestril jed kot je parmezan ne bi. Tudi na karpaču je bil odličen, predvsem moji dragi je bil neznansko všeč. Na slabega pa tudi sam nisem še naletel, v vrečki smo ga nazadnje kupili tam nekje leta 95. Edino za k pršutu ali kakem podobnem narezku ali predjedi pa še nisem našel pravega trdega sira, ali mi je preoster ali preblag ali enostavno ne paše zraven, najbrž bi moral reskirat malo več evrov na kilogram. Če pa ima kdo kak predlog pa na dan z njim. Sem že jedel perfektnega za moj okus, pa se tisti ki ga je kupil ni spomnil kateri je to bil. zzak1977 Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 23. 2010 08:28

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti