Mački

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

6. apr 2007 11:13

 

Ati zlati, z boleznijo, ki jo prenašajo miši, pri nas zaenkrat ni bilo večjih problemov, razen, če me spomin ne vara, primera  obolenja   deklice nekje na Dolenjskem  (mislim, da v romskem naselju) pred par leti. Tega niti ne bi zabeležila, če ne bi pred tem gledala na Discovery kanalu oddaje o problematiki, o kateri se mi nikoli prej niti sanjalo ni. Namreč: v nekem indijanskem rezervatu so ljudje nenadoma začeli obolevati in nekateri celo umirati, tudi mladi in tudi otroci. Zdravniki niso mogli odkriti vzroka, dokler ni  nek starejši indijanec povedal, da se je  par desetletij nazaj zgodilo  nekaj podobnega istočasno z izrednim navalom miši, ki je bil posledica porušenega ravnotežja v naravi. Takrat so zdravniki vzeli pod drobnogled okoliško zemljo, pomešano s prekomerno količino mišjih iztrebkov in ugotovili, da so ti iztrebki vzrok za vsa obolenja.

Tistih par naših miši se po moje ni treba bati, je pa ta primer v poduk, da morajo obstajati tudi plenilci, četudi nam njihovo obnašanje včasih ni všeč. 

Se strinjam, da so lastniki dolžni poskrbeti za svoje živali in nekateri to tudi počno (počnemo), naj me pa koklja brcne,  če kdo od vas lahko priseže, da se maček v času, ko se je prosto gibal zunaj, ni ponesnažil tudi kje, kjer ga niste videli.  

Cila

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

6. apr 2007 11:46

Hanta virus prenašajo miške to je res,vendar se ga pri nas ne rabiš bati,tako kot ne malarije.Ta virus rasaja v aziji zelo redko pa v s.ameriki,kamor so si ga američani prinesli po vojaških operacijah v Vietnamu in Kambodži.Toksoplazmoza je prisotna pri nas in je precej razširjena,širijo jo pa izključno mačke s svojimi iztrebki..Nisem prišel do informacije koliko človeških zarodkov v Sloveniji letno odmre zaradi toksoplazmoze,pravgotovo pa število ni majhno,saj poznam več parov,ki imajo probleme s tem.Tudi rojeni otroci lahko imajo posledice te zahrbtne bolezni.Najpogostejše so okvare vida in možgan.Če bi preživela več let v strahu za svojega otroka,ali se bo normalno razvijal ,bo imel kako možgansko okvaro ali ga bo doletela kaka druga posledica bi morda bilo tvoje mnenje drugačno.Še vedno sem mnenja,da zaradi potencialnega povečanja števila glodalcev mačke nimajo pravice svinjati po okoliških vrtovih in hišah.Število glodalcev uravnavajo predvsem sove,kune in podlasice,tako,da tvoja trditev v prid lenim mačkam le delno drži. ati zlati

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

6. apr 2007 14:28

Tudi glodalci so nevarni, drži. O toksoplazmozi pa vse povejo zgornji posti. Do 40. leta se pri nas 60% ljudi "sreča" s toksoplazmozo. Res je nevarna predvsem za nosečnice oz. nerojene otroke, pa tudi za imunokompromitirane ljudi in teh je danes vedno več. In če seštejemo vse skupaj (toksoplazmoza, bartoneloza, predvsem pa mikrosporija) res lahko govorimo o stotinah letno. Proxima, dolgujem ti opravičilo, ker je izpadlo, da kritiziram tvoj odnos do mačk. Vsaka čast, redko kdo privošči brikete in zdravila tujim/potepuškim mačkam. V moji okolici žal ni tako. Sosedje še hrano (beri: ostanke z domače mize) rajši odnesejo na sosednje zapuščeno zemljišče, da ni pri njih svinjarije. In s tem veselo vzgajajo še podgane. O negovanih mačkah torej tu (in še marsikje) ni govora. In lepo prosim vse, ne filozofirajmo o naravi in mestu živali in človeka v njej. Prav nič nimam proti naravi niti proti čebelicam, ptičkom, srnicam in morda risom, ampak zdaj govorimo o urbanih okoljih - o mestu in o strnjenih vaseh. Če se bo tu kdaj naselila kakšna srna, bom mirno počistila za njo. Drug problem pa so mačke in psi. Pri hišici v naravi mojih staršev ni problema. Če se na vrt že priklati kak muc, malo glasneje zaploskaš, pa ga nikoli več ni nazaj - saj ima dosti življenjskega prostora. V urbanih okoljih pa se ubogi mačkoni pretepajo za tistih nekaj kv. metrov sosedovega vrta ali zelenice. To ni narava!!! In tako življenje ni naravno zanje. V urbano okolje se niso mačke naselile po lastni volji, ampak jih vedno znova vnaša človek zaradi svojih potreb po njihovi brezpogojni ljubezni. In te živali, ki so prisiljene živeti v zanje neprimernem okolju, zaslužijo, da njihov lastnik za njih v zameno za njihovo ljubezen tudi primerno poskrbi. S hrano, zdravili in straniščem! In da s tem ne ovirajo drugih ljudi!!! Res, domače živali so lahko zdravilne za osamljene ljudi. Tudi glasba je zdravilo proti stresu, pa zato nihče ne misli, da lahko navija svojo muziko kjerkoli in kadarkoli!!! Lep pozdrav vsem vzgojenim in njihovim civiliziranim lastnikom. JasnaV Sporočilo je spremenil(a) JasnaV dne 06. apr 2007 14:31:22

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

6. apr 2007 14:44

JasnaV, bravo. PISTACIJA

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. apr 2007 14:54

O pogostnosti in posledicah sveze okuzbe s toksoplazmo v nosecnosti si lahko nekaj preberete na linku http://med.over.net/phorum/read.php?f=19&i=105308 . Ce povzamem: pri pravilnem odkrivanju in zdravljenju sveze okuzbe je prislo do prenosa na plod pri 4 plodovih v 5 letih - en plod je odmrl, en je bil splavljen na zeljo nosecnice, pri dveh pa so po porodu dokazali minimalne spremembe. Stevilke torej govorijo, da je strah pred toksoplazmozo iracionalen in povsem nesorazmeren z dejansko nevarnostjo - vecja verjetnost je, da bo nosecnica izgubila otroka zaradi udelezbe v prometni nesreci, kot pa da bo imel posledice zaradi tega, ker bo jedla slabo oprano solato z vrta, ki ga je posrala sosedova macka; pa vendar zaradi tega nihce ne prepoveduje ali odsvetuje nosecnicam voznjo z avtomobilom. Ze res, da prezijo na nas nevarnosti za vsakim vogalom, ampak pametno je pa imeti priblizen obcutek, koliko je kaka stvar zares nevarna, koliko gre pa le za strah zaradi nevednosti ali zaradi nepoucenosti. lp, proxima

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. apr 2007 15:34

O slabih lastnikih

Naš maček je kastriran, cepljen, obdelan s pipeto Strongholda proti garjam, bolham in notranjim zajedelcem. Star je 12 let, zato uživa predvsem dietno hrano za zaščito ledvičk, hranimo pa ga tudi s kvalitetno drugo hrano, če le hoče jesti. Na razpolago ima pesek za stranišče, če je zaklenjen v stanovanju, ali če ima ponoči, ko praviloma spi v hiši, potrebe. Na okenski polici, kjer sedi, ko spreminja lokacijo, ima podložek iz lesa, da se ne nabere revme. Zgradili smo mu lestev na balkon, da lahko hitro pobegne in sam pride v hišo. Pred hišo ima nameščene lesene opazovalnice ( del debla in leseno kocko), da lahko razgleduje teren. V hiši ima tri ležišča, opremljena z naravnimi tkaninimi, ki se daljo oprati in se redno menjujejo. Je izjemno kuminikativen,mečkati pa se ne pusti, zato je s štirimi odraslimi, ki smo mu na razpolago za izpolnjevanje želja , razvil dober način sporazumevanja.

Odkar je pri hiši, brani svoje območje, čeprav je kastriran. Potrebo opravlja predvsem doma, ali pa pri dveh sosednih, kjer odšihta večino svojega profesionalnega dela, saj je izjemen lovec v njihovih kurnikih.Seveda mi je neprijetno, če koplje po tujem zemljišču, vendar mi naj nekdo pove, zakaj sem zato slab lastnik ?

 

O toksoplazmozi

Večino stvari o toksoplazmozi ste že povedali. Do sedaj še nisem slišala, da bi bil to tak problem, da bi bilo potrebno pobitii kar vse mačke, ki so po mnenju večine zgoraj, s svojimi iztrebki krive za toksoplazmozo. Vsi ginekologi odsvetujejo dotik nosečnice z mačko, nihče pa še na izrecno vprašanje, ali mora maček proč od hiše, če je tam tudi nosečnica, tega ni potrdil.

Zdravniki vedo povedati, da je pot do toksoplazmoze lahko zgolj z uživanjem zelenjave, ki se je je samo dotaknila mačka. Tako ni nujno kriv sosedov maček, ki je luknjal vaše gredice, lahko ste toksoplazmozo prinesli s tržinice ali od prijateljev, ki so vam jo podarili prijatlji in znanci. Po tej teoriji je mogoče toksoplazmozo prenesti tudi s dotikanjem kljuke,ko je nekdo božal obolelega mačka in nato stopil v vašo pisarno ali vaše domovanje, ali vam podal roko. Osebno sem prepričana, da nihče ne je mačjih iztrebkov in da zelenjavo dobro operete.

Zaradi  dileme , ali je sosedov fant, zdaj je star več kot 15 let, dobil možganske poškodbe ob rojstvu zaradi toskoplazmoze, sem v tem času TEMELJITO prebrala vse članke, lahko povem, da je iz uradnih podatkov znano, da so poškodbe izjemno redke, mislim, da je bil podatke 1primer na tri leta.  Tisti fant je prizadet zaradi šlamparije porodničarja in ne zaradi mačka, ki sem ga potem jaz posvojila.

 

Zakopavanje iztrebkov

Maček zakoplje iztrebke tam , kjer  si on izbere, in nihče od tistih, ki pišete neumnosti v stilu "saj se ga da naučiti" očitno ne loči psa od mačke. Mačka je majhna in ne laja.

Maček zakoplje iztrebke zato, ker noče izzivati drugih mačkov. Znano je, da vodja krdela sploh ne zakopje iztrebka, ker se nikogar ne boji in je to znak njegove dominantnosti.

Sama imam nos približno 150 cm nad zemljo in še NIKOLI nisem zavohala mačjega iztrebka in mi je kar žal tistih, ki imajo tako odlično sposobnost vonja.

 

Spoštovanje do mačkov

Maček je dolga stoletja veljal za spremljevalca hudiča in čarovnic in je večkrat končal na grmadi. Vsi psi na kmetijah so imeli ime, mačke ga prav zato niso imele. S psi so ravnali dosti lepše in so ga hranili, mačke pa so se preživljale same in pogosto stradale, če že niso poginile od obilja maščob, ki so jih dobile s kravjim mlekom, kar je povzročilo vnetje črevesja in smrt. Mačke so bile potrošno blago, nadomestjiv delavec.

Se spomnite primera fantov iz Tržiča, ki so trpinčili in ubijali mačke ? Se spomnite primera, ko so otrci na dvorišču s palico pretepali mačka, ker so želeli videti, če se mu pokažejo zvezdice okoli glave? Povem še za primer v drugem koncu našega mesta, kjer so otrci vtaknili petardo mački v zadnjik in jo prižgali.

Sploh se ne sprašujem, kako vzgojo so imeli ti otroci. Brez spoštovanja do drugih bitij, brez občutka, da v okolju ne živimo sami, pri tem pa je vseeno, ali je to mestno ali vaško.

Prepričana sem, da je bi bilo potrebno najprej vzgajati otroke s spoštovanjem do vseh živali, omejavati  razmnoževanje s kastracijo in sterilizacijo, skrbeti za svoje mačke, če jih imamo.

Mačke niso igrače in zato sem pogosto zgrožena, kaj počenjo otroci vpričo svojih skrbnikov z ubogimi mačkami. Jaz se nikoli ne dotikam tujih mačk in psov, pa tudi sama ne dovlim, da bi našega mačka nadlegovali drugi.

 

Zaključek

Čeprav se je že v izhodišču slišalo najbolj neumno, sem nasvet dala iz svojih izkušenj. Dostop tujim mačkom bo preprečil predvsem  domači , kastrirani maček, ki bo branil svoj teritorij. 

 

Vsem želim več strpnosti, saj vam škode lastniki mačk ne delajo namenoma. Tistim  pa, ki ste srečni lastniki kake izmed žametnih šapic, pa želim veliko srečnih trenutkov s skrivnostno prijateljico.

 

Lep pozdrav Frina & 

 

 

 

 

Frina

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

6. apr 2007 15:55

frina je napisal/a:

Brez spoštovanja do drugih bitij, brez občutka, da v okolju ne živimo sami, pri tem pa je vseeno, ali je to mestno ali vaško. Frina

... in vseeno, ali gre za mačke ali za ljudi... JasnaV Sporočilo je spremenil(a) JasnaV dne 06. apr 2007 15:58:03

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. apr 2007 18:50

Tudi sama poleg domače prehranjujem nekaj pridruženih mačk in mačkonov. Tisti, ki se pustijo prijeti, dobijo tudi Frontline, emulzijo za notranje zajedalce dodam hrani, zelo verjetno je kakšen dobi dvojno dozo, drugi pa nič. Prav nobenih problemov ni z iztrebki, z markiranjem v času breznanja pa precej, saj požegnajo čisto vse, kar se ne premika. Se je tudi že kakšen prikradel v hišo in še tam označil kakšen vogal, da je potem smrdelo še mesece in seveda neustavljivo privlačilo konkurente. Ko grede lepo preštiham, pograbim in poravnam, se začne festival razkopavanja. Sodelujejo domače in pridružene članice. Pomaga samo ponovna setev. V zahvalo za razumevanje (ali mogoče kot namig, da jim dajem premalo briketov), mi vsakih nekaj dni prinesejo bolj ali manj obžrto podgano. Ko se zmrači prisopiha tolpa objestnih ježev, pomalicajo, potem pa malo prevračajo posode in se na koncu podelajo okrog njih. Grah na njivi pozobljejo vrane, na srečo so zelo slabo organizirane, tako, da ga polovico spet zagrebejo nazaj v zemljo. Radič delimo s srnami (one pojedo srčke), pinjole z vevericami, svojo srčno kri pa s komarji. Živim slabih 500 m od mestnega središča. Posvetite kakšen večer z baterijo z led žarnico po vrtu, boste videli, koliko parov oči se bo zasvetilo. Kdo ve, kje opravljajo toaleto? nola

Maja Z  

član od: 20.8.2004

sporočila: 91

6. apr 2007 20:06

Spet se jaz oglašam. Ste se razpisali.... sem rabla kar nekaj časa, da sem vse prebrala. Včeraj me cel dan ni bilo na netu. Jaz bi bila vesela, če bi ti mački iztebljali na travi....ampak pred vhodom..kjer je cel dan sonce (kadar je), pa še streha, da tudi dež ne spere..... res ne vem kaj naj naredim. Bom poskusila z želejem, če ga bom dobila.. Nekje sem slišala, da poper pomaga? lp Maja

MYCHELLE  

član od: 13.8.2005

sporočila: 254

25. jan 2008 10:18

Uffaa.. te mačke.. potepuške.. septembra sem renovirala vrt.. posadila nove čebulice.. Vsa zadovoljna vsako jutro grem pogledati na vrt ali so se rožice že skalile... in kaj se mi je neko jutro zgodilo ? stopila sem na kakca.. Uffaa. kako je zasmrdelo.. in čebulice na pol odzunaj ?? Kot sem že nekje zasledila.. naj bodo mače doma , ne na tujih vrtovih.. Torej .. kaj naj storim .. s čim lahko zaščitim svoj lepi cvetlični vrt.. z limonovcem ? Se da to rastlino dobiti v vsaki cvetličarni? MYCHELLE

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti