Kako nadomestiti belo moko...

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

tema odprta - 4. mar 2007 15:38 | ogledi: 11.151 | odgovori: 10

ojla vsem skupaj,

torej js bi rada v določenih jedeh nadomestila belo moko s kako drugo. za zgoščevanje, palačinkino testo, kruh že dostikrat (ne vedno) uporabljam sojino, pirino,.....

zanima pa me, kako naj nadomestim moko v navadnih pecivih, tistih, kjer je testo biskvitno ali umešano:

- kako se pirina moka obnese v biskvitu

- ali naj ohranim enake količine pirine m., kot je bele moke navedene v receptu

(pirina namreč veže več tekočine) - da se ne poruši ravnovesje sestavin

- kakšne izkušnje imate z peko takih peciv - koliko vpliva na okus peciva

bom vesela vaših izkušenj in mnenj

lp goga

sam da se kuha..

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. mar 2007 16:02

Če se le da, bele moke sploh ne uporabljam. Palačinke delam iz polnovredne moke, belo moko uporabljam resnično samo pri biskvitih. Pa še tam sem ravno včeraj orala ledino, brownije sem naredila samo iz ržene moke. Zgoščevala z moko pa še nikoli nisem, pri nas tega pač ne maramo, kot tudi ne bešamelastih zadev, se za vse najde nadomestek. Loni Makaroni

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

4. mar 2007 16:08

ma sej js bom tudi probala, pa bom vidla, kako se bo izšlo. sprašujem predvsem zato, ker sem nekje prebrala, da je pri pirini moki malo drugače, kot pri beli, ker pirina veže več tekočine in ne vem a naj jo dam enako količino v biskvit ali manj ali kako. kako so pa browniji prišli - si dala enako količino ržene moke, kot je blo navedeno bele? goga sam da se kuha..

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. mar 2007 16:41

točno tako, samo zamenjala sem, pa še skoraj bi pozabila dodati mleko noter, sem že zlivala v pekač, ko sem opazila lonec na pultu. Iz pirine biskvita še nisem delala, sem pa delala testo za potico, pa se ne spomnim, da bi morala kaj več tekočine dodati,delala sem pa tudi rženo testo. Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. mar 2007 20:57

Ne vem če jaz kaj več tekočine dodajam... Jaz vse delam s pirino, če ne to, pa kdaj uporabim polnozrnato. Moke so različne od proizvajalcev, pa glede na, to ali so polnozrnate ali ne.

Saj če je biskvit pregost, se pa ja vidi? Pa se doda kako žlico mleka?

Jaz delam vse skoraj brez receptov. Bolj na občutek. ravno sem pekla medenjake po občutku. Pa še piškote iz ovsenih kosmičev. Oboji so odlični... 

lidka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

5. mar 2007 7:07

Kalipso belo moko lahko nadomestiš z večino drugih mok.Tudi pira je žitarica,bližnja sorodnica pšenice,zato ni bijstvene razlike niti v okusu niti v sestavi.Razlika pri okusu pride od tega,če so v moki tudi otrobi(polnozrnate moke).Tudi riževo moko lahko uporabljaš brez problema,le pri koruzni moraš paziti,ker v njej ni dovolj lepka in se biskvit oziroma testo ne drži skupaj,zato jo moraš kombinirati z drugimi mokami.Tudi ajdova moka je okusna, ječmenova prav tako,za kruh in biskvit pa ,vsaj zame,ovsena.Pogosto kombiniram več vrst moke,vendar imam v slaščicah najraje navadno belo moko. PS Tudi pretlačen krompir(pire)lahko dodaš v peciva ali kruh. ati zlati Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 05. mar 2007 07:08:53 Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 05. mar 2007 07:09:36 Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 05. mar 2007 07:32:42

smrečica  

član od: 22.1.2007

sporočila: 62

5. mar 2007 8:16

Zdravo. Jaz belo moko običajno nadomestim s kamutovo ali pirino moko. Kamutova moka je malce bolj rumenkasta, kar za peciva sploh ni slabo. Se mi pa zdi, da je manj lepka. Ker moke običajno kar namešam malo po občutku, ne vem točno kako bi se obneslo 100% nadomeščanje bele moke s kamutovo. smrečica

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

5. mar 2007 8:17

Kje pa kupuješ kamutovo moko. ati zlati

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

5. mar 2007 9:22

ati zlati sej js tudi imam v pecivih raje belo moko, vendar bi jo tu pa tam nadomestila. sicer pa kruh večinoma pečem z vsemi drugimi mokami (ne z belo pšenično), tudi palačinke dostikrat ipd. ma sej itak probaš pa je a ne! hvala za odgovore! js bi tudi vedla kje kupiš kamutovo moko? lp goga sam da se kuha..

smrečica  

član od: 22.1.2007

sporočila: 62

5. mar 2007 9:30

Kalček. Sicer je sedaj odkar so evri kar zelo draga. Nekaj čez 4 evre kg. Bo treba v italijo nekega dne smrečica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. mar 2007 10:22

Kalipso, jaz sem tudi že vlečeno testo delala s polnozrnato moko. Se je čisto lepo razvleklo, mogoče mičkeno bolj na debelo, ampak niti pod razno ne toliko, da bi opazil v pecivu. Je pa drug okus, o tem ni dvoma, ponekod še bolj paše. Pirino moko lahko daš namesto bele v večino zadev, ker je pira tudi pšenica, torej sta si bolj sorodni kot ostale vrste moke. Ima pa malo manj lepka kot navadna bela pšenična moka, prvič, ker je navadno polnozrnata, drugič pa ker ima pira manj lepka že v splošnem. Torej, kadar delaš kake res zahtevne zadeve, kjer je elastičnost testa glavnega pomena, si malo bolj previdna ali pa mešaš, za vse ostalo pa je pirina čisto ok, pirini buhtlji so meni še boljši kot navadni, recimo, recept je v bazi. Tudi zgoščuješ lahko komot z drugimi mokami, jaz sem tudi s koruzno in se je dobro obneslo, čeprav nima lepka. Zgoščuje namreč škrob, ne pa beljakovina lepek. jaz sicer uporabljam ostale moke v glavnem v kruhu in za glavne jedi oz. priloge, za sladice je večinoma kar navadna bela, razlog kot pri atiju, nama je v gl. tako najbolj všeč:) Mi je pa zanimivo delat recimo ajdove vlivance, polnozrnate testenine, pa pirine buhtlje, pa koruzne tortilje, da ni vedno isto... pa še barve so veliko bolj pestre... Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti