Katere ribe pripravljate največkrat?

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

5. mar 2007 8:35

tistim, ki ne marate rib, ker imajo preveč kosti, bi bila mogoče všeč morska žaba oz. grdobina. ima samo eno veliko kost, hrbtenico, manjših kost pa nima. meni je to zares najboljša riba, čeprav se tudi ostalih ne branim. najraje pa pripravljam ribe v pečici s kormpirjem. vse zmečeš skupaj v pekač, začiniš in spečeš. ne umažeš veliko posode, pa še ne rabiš ves čas stat zraven štedilnika :) od ostalih morskih stvari, so pa najboljše kapisante, ampak to jemo bolj ob posebnih priložnostih. in pa hobotnica s krompirjem, ki je kar pogosto na našem jedilniku. pa tunina na žaru je tudi zelo dobra in jo imajo ponavadi radi tudi "neriboljubci". ;) ninky

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

7. mar 2007 10:52

Mamamia, lepo prosim, mi lahko napišeš, koliko smetane uporabiš za lososa v smetanovi omaki s koprom? Mora biti riba pokrita s smetano, ali smetana izhlapi, ali ostane kaj omake? In še, kje dobiš koper in ali ga lahko nadomestim s kakšnim drugim zeliščem? Tvoj recept se mi namreč zdi super in bi ga res rada naredila! Hvala. lenka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. mar 2007 11:25

Vilina, smetana ne izhlapi, jo navadno dodaš čisto na koncu, ne kuhaš več dolgo, sicer se vse skup zgrudi in ni več tako dobro. Seveda ostane omake:) Koper dobiš na tržnici, to je zgornji del, zelenje od koromača, pogledaš, kje tega prodajajo in tam kupiš, sicer pa dobiš tudi suhega med začimbami, svež je seveda boljši, kot vedno:). Je pa to čista klasika: losos, smetana in koprc/koper:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2007 12:37

 

Vilina, smetane dam okoli pol litra, odvisno od tega, koliko je rib oziroma kako velik je pekač. Riba naj bo takole do 3/4 pokrita s smetano, pa bo prav. Smetana nič ne povre, jo pa takoj preliješ čez ribe, torej preden jih daš v pečico (Veri je verjetno spregledala, da se ribe delajo v pekaču in ne v ponvi, ko pravi, da daš smetano proti koncu, ko ne kuhaš več dolgo - to bi prišlo v poštev  v primeru, da bi delala omako na klasičen način oziroma v ponvi na štedilniku).

Na 180 stopinjah smetana ne bo izhlapela, lepo gostljata omaka nastane, losos se pa lepo prepoji in je sočen.

Koper je začimba, ki se zelo lepo poda lososu, dobiš ga za kupit tudi posušenega, mislim da v vsaki trgovini s prehrambvenimi izdelki. Zamenjaš ga sicer lahko tusi s kakšno drugo začimbo, s špeteršiljem po moje ne moreš zgrešiti, tudi z drobnjakom ne, ne bo pa tiste malce sladkaste arome, ki jo da koper.

 

Upam, da ti bo jed všeč. Lep pozdrav, Mamamia

mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. mar 2007 12:40

Največkrat je na krožniku postrv iz zgornjega toka reke Idrijce, drugače imam pa veliko raje morske ribe, še najraje brancina in orado, ne maram pa giric in sardel. Loni Makaroni

neznan uporabnik

7. mar 2007 13:09

Samo ob prebiranju tegale posta so se mi sline nacedile v lužo ... Rada imam vse morske ribe, od sladkovodnih samo postrv. Me pa zelo zanima, kako se v kuhinji znebite vonja po ribah? Za silvestrovo sva s fantom pripravljala morskega psa in lososa, pa se je vonj po ribah poznal še nekje do februarja!! Seveda sva med peko imela nastežaj odprta okna, napo do konca, potem sva nastavila razne pripomočke a la Glade, Oust .. ampak brez večjega uspeha. Nato sem močno zdrgnila še štedilnik in ploščice okrog štedilnika .. a vonj se je dobesedno vpil v stene, omare. Po vsakodnevnem večurnem prezračevanu se je stanje kolikor tolikor normaliziralo. In seveda, od takrat nisva več nikoli pripravljala rib. A ima kdo kakršen koli nasvet? Sicer bom morala svoje želje po ribah preseliti na balkon ali v bližnjo restavracijo ... Pa še eno, mogoče malce neumno vprašanje. Katera morska riba nima pretiranega okusa po morju? (sej tole je še meni neumno). Moj dragi namreč ne prenese okusa po morju (ni mi čisto jasno, kaj bi to bilo, pa vseeno) sladkovodnih rib pa tud ne mara. Tako potem vztraja na konzervirani tuni, pa morski pes mu je všeč. Lignji pa tudi. Jaz si pa zelo želim, da bi večkrat jedla ribe (ker ostalega mesa ne jeva) in ne upam kupit nobene ribe, ki mu ne bi bila dobra .. ker on tud mene ne sili s hrano, ki je ne maram. Meni je sicer riba brez okusa po morju kot neslan kruh .. kaj pa vi mislite? Če ima kdorkoli kakšen pameten odgovor na to nemuno vprašanje, je itak car/carica. Zdaj pa bi raje zaključila to mojo novelo ***** *** ** * jancka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

7. mar 2007 13:27

Jancka, pomaga, če takoj po peki pomiješ ponev (ali vsaj spereš z vročo vodo z malo detergenta) in očistiš štedilnik, potem pa na plošči (ne prevroči), počasi žgeš limonino ali pomarančno lupinico. Vonj pušča predvsem olje, v katerem se je pekla riba. Drugače pa napo na ful gas ali pa jih pripravljaj v pečici, če te tako zelo moti. Meni se zdi, da se kar hitro prezrači. Vsekakor hitreje kot po kuhanju golaža. Ali pač vsakemu nekaj bolj smrdi. Zna pa biti tudi sledeče- ali imaš mogoče v kuhinji zavese? fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2007 13:30

 

Hm, je morda kadaj naletel na ciplja ali mola, ti dve ribi imata izrazit vonj po "morju" - v neprijetnem smislu za koga (ciplje najdeš tudi v pristaniščih, mol pa ima dokaj močanj vonj po jodu, zato ga morda moti to).

Ne vem, meni nobena - razen omenjenih dveh, ampak cipljev tako ali tako ne jem - morska riba nima ne okusa ne vonja po morju. Opazim samo sočno belo meso neizmerno prijetnega okusa. Tako da gre morda pri tvojem fantu bolj za predsodek kot za dejanski vonj ali okus po nepriejtnem, ne vem.

Ribe običajno prirpavljam v kuhinji, nič na terasi (čeprav je na razpolago), napa je čisto povprečna, okno odprto - ampak nepriejtnega vonja naslednje jutro ni več.

 

Vem pa, da mnogi ribe prirpavljajo v tisti napravi picopek ali kako se ji že reče in to na balkonu ali terasi, tako da v stanovanju ni neprijetnega vonja.

 

Pa še to: ribji fileji imajo praviloma manj vonja in okusa kot cele ribe (že zaradi odstonosti kože), pa je to morda rešitev za vaju dva.

 

Mamamia

mamamia

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

7. mar 2007 14:15

ko smo že pri ribah... imam eno vprašanje... koliko ribe ponavadi pripravite na eno odraslo osebo? oziroma kakšne so normalne porcije ribe v restavraciji? pri gojenih oradah in brancinih ter drugih manjših ribah in filejih, nimam težav, problem pa se pojavi, ko pripravljam večje ribe in nikoli ne vem kako težko ribo naj kupim za dve osebi. pa tudi v restavracijah se količine, ki ti jih želijo prodat za dve osebi zelo razlikujejo, tako da mi je ne dolgo nazaj natakar v eni restavraciji za dve osebi ponujal kovača, ki je imel skoraj kilo in pol, kar se mi je zdelo očitno preveč. ninky

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. mar 2007 14:32

Tudi meni ribe smrdijo po morju. In jih ne maram ravno zaradi tega... (saj kaj že pojem, ampak bolj za vzoerc). zato jaz razumem tiste, ki jim je to ogabno... (mene morska solata recimo po vonju na rit vrže, dobesedno, pol grem pa lahko samo bruhat...). lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti