Uporaba pecilnega praška

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

tema odprta - 31. jan 2007 13:38 | ogledi: 7.946 | odgovori: 38

O tem sem se razpisala že v zvezi z receptom za pecivo za požrešne sosede, a se mi zadeva zdi tudi na splošno kar pomembna.

Zdi se mi, da v receptih na Kulinariki na splošno pretiravajo s pecilnim praškom. Na vsakem zavitku pecilnega praška piše, da je namenjen za 500 g moke (v to količino je seveda treba šteti tudi npr. orehe, mak, kakao, mleto čokolado in podobne suhe sestavine). Kar po pravilu pri bolj "poceni receptih" vržejo v maso 1 pecilni prašek, verjetno zato, da se bo bolj gotovo dvignilo!

Če sem se kdaj - kljub svojim drugačnim izkušnjam - le ravnala po receptu, me je vedno pekel jezik in obljubila sem si, da tega ne bom več delala.

Torej, mislim, da je treba upoštevati predvideno razmerje in npr. v recept z 200 g moke dati največ 2 žlički pecilnega praška. In pri pravem biskvitu, ki je samo iz jajc, sladkorja in moke (moke največ 30 g na 1 jajce!) in morda žličke maščobe, uporaba pecilnega praška res ni potrebna!

Kolikor vem, je pecilni prašek mešanica kisle snovi (vinskega kamna) in bazične snovi (sode bikarbone). Vredno je poskusiti tudi s pecilnim praškom iz vinskega kamna (imajo ga v dm pri zdravi hrani, morda še kje), zdi se mi, da ima manj "kemičen" okus. Soda potrebuje za delovanje nekaj kislega v testu (zato jo npr. dodamo v testo za mafine, ki je narejeno z jogurtom).

teta torta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. jan 2007 13:57

Ne vem, jaz dam recimo v maso za biskvit iz petih jajc pol kavne, torej tiste najmanjše, žličke pecilnega. Ali pomaga ali ne, ne vem, če piše v receptu, pač dam. Res pa je, da ga moja sestrična, kuharica po poklicu, daje tudi v zdrobove žličnike, da lepše narastejo. Tega pa jaz ne počnem. Bom pa zdaj enkrat poskusila brez pecilnega, pa bom videla. mamamia mamamia

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

31. jan 2007 14:02

Jaz raje kot pecilni prašek uporabljam sodo, ker imam po pecilnem prašku vedno kosmat jezik. Ali pa ga dam čisto malo, če slučajno sode nimam doma. andreja č.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

31. jan 2007 14:02

No, saj tista noževa konica pecilnega praška v biskvitu me ne moti tako, bolj se borim proti "1 pecilni prašek" v receptu, kjer je moke le 20 dag. teta torta

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. jan 2007 14:20

Jaz sem popolnoma prešla na vinski kamen in tudi porabo tega sem zmanjšala. Še posebej, ker je zadeva ratala, tudi če sem ga pozabila noter dati. Loni Makaroni

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

31. jan 2007 14:21

S pecilnim praškom nimam težav,zanima pa me vinski kamen,kako se ta dodaja in kaki so rezultati? ena mš

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

31. jan 2007 14:36

Jaz uporabljam Weinstein Backpulver od Alnature, ki se dobi v DM, in je pecilni prašek na osnovi naravnega vinskega kamna in brez dodatka fosfatov. Cenovno mi je sprejemljiv (prej sem za 4 vrečice v kompletu odštela 199 SIT, koliko je cena v € ne vem), pa še tega uporabljam kar se da racionalno. Razultat je enak kot pri navadnem pecilnem prašku, s tem da ga jaz tudi prej nisem okusila (mogoče ker sem ga tudi jaz uporabljala v čim manjših količinah). LP katjushka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

31. jan 2007 14:38

Poznam samo pecilni prašek iz vinskega kamna (Weinsteinbackpulver), ki ga imajo v dm, naj bi bil brez fosfatov, ki so menda v običajnem pecilnem prašku, dodaja pa se ga enako kot navadni pecilni prašek. Ponovno povem, nič nimam proti pecilnemu prašku, marmorni kolač bi bil npr. precej zbit brez njega, samo ne v tako velikih količinah! teta torta

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

31. jan 2007 14:42

Sama uporabljam izključno vinski kamen. Dobi se v Mercatorju pod imenom bio pecilni prašek in je pakiran v celofan vrečice po mislim da, 15g. Imajo ga tam pri zdravi hrani. Dodajam ga minimalno količino, če je v receptu izrecno naveden pecilni prašek. Npr. 1/4 žličke v testo za en običajen pekač. Po klasičnem pecilnem prašku imam tudi jaz "kosmate" zobe in jezik. Tega pa niti ne občutim. Mogoče tudi zaradi zares majhne količine. Ga pa včasih tudi izpustim, pa ni nič narobe. Biskvit se vseeno dvigne. lp Julija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

31. jan 2007 15:05

Tudi jaz uporabljam vinski kamen. Me pa nekaj zanima. V medenjake gre soda bikarbona. Se to lahko zamenja z vinksim kamnom???? ( preverjam, ker ne bi rada imela zbitih medenjakov...). lidka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

31. jan 2007 15:42

Mislim, da naj bi bila za medenjake boljša soda, ker je v medu kislina, ki reagira z bazo v sodi. Vendar nisem živilski kemik, samo "prodajam", kar sem kdaj prebrala! teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti