Pekači s steklenim dnom - iztekanje maščobe

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 28. jan 2007 14:45 | ogledi: 2.582 | odgovori: 10

Včeraj sem prvič pripravila torto v pekaču s steklenim dnom. Dno modela je bilo pokrito s krhkim testom in nato še s skuinim nadevom.

Pekač sem stisnila z obročem, vendar je pri peki pričela iztekati maščoba od masla in kaplati na dno pečice. Najprej je bilo videti, da pripravljam seminar indijanskega sporazumevanja z dimnimi signali, saj je bila pečica polna črnega dima in smo morali pečico odpirati, da je gosti dim dal prostor - naslednji rundi.

Obstaja verjetnost, da se je skutin nadev nalezel vonja po skurjeni maščobi in se kar ne upam vprašati, ker je bila torta darilo..

Ker imam še en tak pekač ( oglat )in se boljim, da se bo zgodba ponovila , me zanima, ali imate izkušnje s pečenjem krhkega testa v takem modelu in kako je iztekanje staljene maščobe pri pečenju mogoče preprečiti.

frina

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

28. jan 2007 15:05

Frina, jaz sicer ne vem kakšen je pekač s steklenim dnom, sem pa sama enkrat pekla špansko pito v tortnem modelu in mi je tudi teklo ven, samo sem potem ugotovila, da nisem pravilno vstavila dna preden sem ga stisnila z obročem tako da s pekačem ni bilo nič narobe. Mala nepazljivost, pa so težave takoj tu. Predlagam, da preveriš, če nisi tudi ti morda "sfalila" zarezo! Ni nujno, samo moja izkušnja je taka. Lep dan želim Ava

petruša  

član od: 27.11.2006

sporočila: 27

28. jan 2007 15:15

mogoče bi kaj pomagalo, če bi na dno pečice dala folijo. vsaj čiščenje pečice bi si prihranila. in po potrebi, če bi se kadilo, lahko folijo tako zamenjaš. petruša

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. jan 2007 18:37

Mami ima tak pekač, dokler smo skup živeli, sem non stop pekla v njem in je bil super. Si ga tudi jaz nekoč želim. Teče lahko iz vsakega pekača, ki se mu obod malo razrahlja, klešče v roko in popravi zapiralni mehanizem, da bo malo bolj na trdo zapiral, pa bo. Potem pa poizkusiš tako da naliješ vanj vodo in gledaš, če teče ven. Za vsak slučaj pa še folijo spodaj naslednjič, ker se med peko kovina razgreje in torej tudi raztegne in zato ne tišči več tako zelo močno dna kot ga je zunaj pri sobni temperaturi. Veri

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. jan 2007 13:59

pri meni se je namesto folije bolj obnesel peki papir na dnu pečice.. ker se je na foliji kapljanje tudi zažgalo in je smrdelo bannanna

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. jan 2007 15:04

Kar koli daste na dno pečice se bo potem spodaj smodilo. Jaz sem te stvari rešila tako, da sem dala na pevo letvico namesto mreže pekač. Na drugi višini pa je ostala mreža in nanjo sem dala napolnjen tortni model. Kar je puščalo, kar se je nemalokrat zgodilo je lepo kapljalo v pekač. Malo se je že zapeklo, ni pa to zoglenelo in delalo dima. Sicer pa jaz vse torte pečem v modelu, ki je brez dna. Obroč najprej zavijem v čisto navaden papir, tak kot so včasih vanj zavijali sire in salame v delikatesi in potem ga dam na pekač, vanj pa nalijem testo za torto. Vedno drži in vedno se lepo speče. Oboda nikoli ne mažem z maščobo. lp Vesna

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

29. jan 2007 16:25

Reca, sva pa blizu skupaj. Jaz dam na pekač peki papir in na njega postavim tortni model s testom... LP juhica

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

29. jan 2007 17:18

Če povzamem: maščoba kaplja tudi iz VAŠIH modelov. Najprej sem kupila štirioglati model, ker je mogoče odstraniti obroć in se pecivo lažje nareže in to lahko brez škode narediš na steklu, kjer se ne poznajp raze. Okrogli model sem kupila zato, ker je šel prejšnji adijo zaradi sadnih kislin. Mislim, da bi biskvit moral držati. Drugače pa imam tortni model iz nerjavnega materiala, ki se razteguje od 18 do 36 cm. in ga položim, izreranega kar iz roke, na peki papir in potem višek papirja zrolam do roba modela. ( To mi je pokazala neka slaščičarka). Nikoli ne izteče, saj je tudi spodnji pekač raven, na katerega ga postavim raven. Imam pa občutek, da če se pecivo peče tako, da je na dni steklo in še originalni pekač, premalo temeperature od spodnjih grelcev. Govorim o klasični pečici. ( Jezi me predvsem dejstvo, da imam kar dva modela, ki nista bila tako poceni.) frina

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

29. jan 2007 17:40

Lahko pa uporabiš tudi sponke za papir(tiste s spenjačem ali pa tiste, ki se samo zataknejo). Tako predelim večji pekač, če hočem peči npr. svinjsko pečenko s kumino, lovorjem, paradižnikom in purana z drugačnimi dodatki, ali pa krompir s timijanom, če ne želim, da se okusi mešajo..Pač s sponkami naredim iz peki papirja manjše pekače...To je uporabno je tudi, če želiš peči ribo (zmečeš skupaj zelenjavo na papir, čez daš ribo in še malo zelenjave povrh, stisneš papir v culico in ga spneš, zložiš zavojčke v večji pekač in se ne sekiraš dokler ni pečeno...Potem odstraniš sponke, daš na krožnik in vsak gost odpre svoj zavojček...Na tak način je meso bolj kuhano kot pečeno, zato pujsa, purana ali pa piščanca ali karkoliže prej na hitro opečeš na vročem olju in potem zapakiraš... Ups sem malo zašla s teme... LP juhica Ps. tvojemu modelu naredi na tak način (s sponkami podstavek iz peki papirja) in daj peč na rešetko. Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 29. jan 2007 17:42:14

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

29. jan 2007 18:08

Enako naredim kot Reca, pa ni dima, pekač pa potem lepo očistim. Protvan uporabim tudi takrat, ko v pečici vlagam sadje v kompot. Enkrat sem že čistila pečico kot nora, drugič je ne bom več! Se pa zarečenega kruha največ poje. marelica

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

29. jan 2007 18:57

Jaz imam okrogel pekač za torte s steklenim dnom. Imam ga kake tri leta in v njem pečem tako biskvite za torto, kot utopljene kolače, včasih pa tudi kako pito, če je zelo nadevana, ker je moj "nakodrani" model za pite malce nizek. Iz modela mi nic ne tece - se nikoli mi ni. Kupljen je bil v merkurju, crn obod (kao naj se ne bi prijemalo), stekleno dno, ena znamka, ki se je trenutno ne spomnim, imajo pa v tej trgovini se vedno precej njihovih proizvodov za peko (Mi hodi po glavi Kaiser??? ali sploh obstaja kaka taka znamka pekacev?). Jaz sem z njim povsem zadovoljna. Ce pecem obcutljive biskvite (oblate), dam spodaj peki papir, da se mi niti slucajno ne bi prijelo. ines

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti