Glinene posodice

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

tema odprta - 21. jan 2007 9:22 | ogledi: 16.007 | odgovori: 10

Za rojstni dan sem dobila komplet glinenih posod, ki so primerne za lazanjo, prebranec,....pa me zanima kako je z uporabo posodic - menda jih je treba namočit v vodi, ali nekaj takega. Trgovka mi ni znala povedat niti do katere temp. zdržijo.

Prosim za nasvet.

lp,

vanjatajnsek

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. jan 2007 9:27

Če imajo glazuro, se jih namoči samo pred prvo uporabo, vsaj pri mojem kompletu je tako pisalo v navodilih. Je pa res, da je spodnja stran neglazirana in da posoda lahko vsrka vodo, saj, če je cela glazirana, ne vem, zakaj bi jo namakal. Rimski lonec, ki je iz gline in popolnoma neglaziran, pa se namaka pred uporabo vsaj 20 minut in da v mrzlo pečico. LP

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

21. jan 2007 10:00

Tako kot pravi Lijana, pred prvo uporabo namoči v hladno vodo. V moji kuhinji so nepogrešljive za: lazanjo, prebranac, džuveč... srnin hrbet. Pozdravček!

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

21. jan 2007 10:35

V čem je fora, da se jih namoči le pred prvo uporabo - potem pa ne več - a se vlaga "za vedno" zadrži v njih? - mal hecno vprašanje, vem. Aja, pa še nekaj - tudi zraven mojih posodic je lonec s pokrovom (cca 1,5l) in je, tako, kot posodice, glaziran povsod razen dno. Kaj bi se dalo pripraviti v takem loncu ali pa je bolj primeren za to, da v njem obdržimo npr. gobovo juho dlje časa toplo? hvala, vanjatajnsek

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. jan 2007 12:54

Jaz imam komplet posodo, pekače, vrč za vino, mleko....od domačega lončarja. On vedno svetuje, da pred prvo peko v pečici namažeš posodo z mastjo in malo popečeš, da se začne maščoba kaditi. Potem daš to iz pečice in ohladiš na podstavku, dobro opereš in lahko nemoteno naprej rabiš po potrebi. Za kuhanje pa imam veliko in manjčo okriglo posodo z pokrovom, kjer se čudovito skuha vse, kar je na žlico.To posodo ni potrebno pred uporabo prepečti niti namakati. Za pico in razne narastke imam 3 različno velike pekače, za prebranac, tavče gravče in podobno pa 8 pododic, ki so približno 18 cm dolge in 8 cm široke. V njih naložim na primer kos piščanca, zajca....in poljubno zelenjavo in lepo zapečem v pečici. Tako ima vsak svojo porcijo vedno pred sabo. Pa sklede in skledice za razno razne stvari, tudi za solato. Vanjatajnsek, seveda ostane gobova in tudi druge jedi v lončeni posodi dalj časa vroča. V tej tvoji posodi lahko skuhač sarme, pasulj, bujto repo, segedin....in ostalo, seveda, če vam 1,5 l ni premala posoda. Z kupleno lončeno posodo pa nimam izkušenj, tako da o tem ne bi vedela nič povedati. Kyara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jan 2007 13:23

Pri lončarju Kremžarju v Komendi dobiš navodilo za glinasto posodo: pred prvo uporabo jo daš v pečico na 50 stopinj, da se ogreje, premažeš z mlekom, pustiš nekaj časa, opereš in uporabljaš. To je vse. Lahko anmamarija1 potrdi, ima tak pekač. pred leti sem kupila glinaste lonce, ki so v celoti (razen zunanja stran dna) pološčeni in primerni za uporabo v pečici, na električnem, plinskem in klasičnem štedilniku na drva. najboljši sploh za kuhanje vsega, kar se mora dolgo in počasi kuhati. So pa italijanskega porekla. Vanja, preveri, ali je tvoj lonec enako uporaben. rimljanka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. jan 2007 14:56

Tako je, Rimljanka, vendar je Vanja postavila zanimivo vprašanje, katerega ne znam odgovoriti. V čem je fora, da se jih namoči, oziroma jih daš v pečico, pred uporabo? Sem pogledala malce na okrog brez uspeha. Vanja, pred dobro uro sem dala posodo iz pečice, pa je meso še vroče. lp Anamarija

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

21. jan 2007 17:21

Hvala za nasvete, čeprav sem sedaj malo zmedena - v eni varianti bi naj posodo namazala z mastjo v drugi pa z mlekom?? Torej brez namakanja v vodi? Če posodo namažeš z mastjo, kako pa potem to izgleda, ko kuhaš npr. na plinu - a ne smrdi vse naokoli? Pravzaprav sploh nisem vedela, da se da uporabljat tudi na plinu - sem mislila, da je ta posoda le za v pečico. lp, vanjatajnsek

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. jan 2007 17:58

Tudi mene si zmedla. Pred uporabo posodo namoči za eno uro s toplo vodo. Posodo lahko daš v predhodno ogreti pečici. Vse posode pred uporabo gredo v pomivalnem stroju. Danes se sploh nisem držala gornjih navodilje pa še cela. Upam, da sem ti kaj pomagala, ni za komplicirati lp Anamarija

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. jan 2007 18:32

Kupljena lončena posoda...ne vem, vem pa da domače, od lončarja, naj ne bi prali v pomivalnem stroju. Tu pa tam jo jaz kljub temu operem. Posodo namažeš z mastjo pred prvo uporabo, pa lepo jo opereš.Pol pa več ni potrebno. Tudi na plinu ni dobro kuhati z lončeno posodo, ker se pol prehitro segreva in lahko poči. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti