Socialna država ?

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. jan 2007 13:37

se pridružujem temu mnenju. Zagovarjanje študentskega dela se z enega stališča zdi razumno, ko pa zadevo pogledaš naokoli, se pa vidi da si s tem študenti pravzaprav pljuvajo v obraz. Ne poznam primera med otroci svojih znancev, da bi podjetja kjer so opravljali študentsko delo, potem te ljudi po diplomi tudi zaposlila. Povsod so se "poslovili" od njih. Za državo in za študente bi bilo veliko boljše, da bi uvedla sistem kot je veljal za časa mojih študentskih let - štipendija (čeprav presneto skromna), možnost dela med počitnicami - takrat smo zaslužili za dodatek k štipendiji, po diplomi pa zaposlitev. Vem da so časi sedaj drugačni, da dela ni dovolj, a trapasto je, da še tega opravljajo tisti, ki so morda študenti samo na papirju. Študirati 10 let - lepo vas prosim, saj to nima smisla. Lisa

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

11. jan 2007 13:37

Resna in dobro stoječa podjetja svoje "študente" po končanem statusu običajno zaposlijo in to za primerno plačilo, saj se zavedajo kaj pomeni dober in pri njih "vzgojen" delavec. Kjer pa se študentsko delo izkorišča pa morajo nastopiti ustrezne inšpekcijske službe! Pa lahko odpremo novo temo!!! K

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. jan 2007 15:23

Madona, pa res ne bom več nič pisala v ostalo! Človek hoče pomagat, pa povezat skup nekoga, ki delo išče in nekoga, ki išče delavca, pa tudi to ni v redu... Bom rajši pri kuhanju ostala, tam tudi marsičesa ne vem, pa kadar se zmotim, ni ognja v strehi Mi kdo prijazno razloži, pa je. Sploh sem pa spraševala, kako je s tem - poglej še enkrat citirani odlomek, za obema stavkoma sta vprašaja! Z branjem zakonov si res nisem najbližje, zato nisem šla tega študirat in zato tu vprašam, da mi razložijo ljudje bolj poljudno - enako delam tudi pri drugih temah, samo da se tam zato nihče ne usaja. Sem pa vedno za, da me kdo, ki zadevo pozna, popravi, saj se tako tudi jaz naučim! ne boste verjeli, se rada učima;) Pa čeprav ne vem, recimo, kako se skuha čebulna juha, lahko vseeno povem nekomu, da jo navadno servirajo z opečenim kruhkom s sirom. ne poznam zadeve v detajle, pa lahko moj detalj vseeno komu koristi, s tem pa nisem rekla, da obvladam čebulno juho. val, znanka pravi, da že dalj časa išče po domovih, odkar je zvedela za stanje... Zdaj pa mora nekaj narediti, ker se pač čas izteka. vandelina, znanka bo vesela vseh linkov, če imaš kakega od teh doojev, ki to delajo. ne vem, kje ste dobile, da bi jo ona rada zaposlila na črno in da bi ji rada malo plačala... Nikjer nisem nič takega zapisala... Se strinjam, da mora bit v takih delih vključeno zavarovanje za obe strani... To ni delo v prostem času, to je "full time job", kot bi ti napisala:) Se mi zdi pa več kot razumljivo, da mame pač ne zaupaš kar nekomu, prvemu, ki ti potrka na vrata in ga zanima samo to, koliko bo zaslužil, izobrazbe in izkušenj s takimi bolniki pa nima... Frina in za to delo se ti pa zdi, da bi lahko opravljal kar vsakdo, brez izobrazbe, izkušenj s tem??? Pri tem, da se računalništva pa ne more naučit??? Meni se zdi to malo čudno, skrbet za nepokretnega človeka je precej bolj odgovorno in na več nivojih zahtevno delo kot recimo delanje spletnih strani... Meni se zdi trapasto, da bi kolegica pustila službo, namesto da bi hodila naprej v službo in plačevala nekomu, da skrbi za njeno mamo - tako bi bili dve brezposelni osebi, kar je za državo sigurno težje... ognjič, se strinjam, razumem ljudi, ki delajo na črno. Če ne dobiš službe, kaj pa naj? In verjamem, da si veliko družin pomočnice z vsemi davki ne bi moglo privoščit, tako si jo pa. Mogoče je to narobe, ampak jaz to gledam iz poz. strani: tako se denar prerazporedi, dobijo ga tudi tisti manj srečni kar se služb tiče... In vsaj nekak preživijo... frina, vsi se strinjamo, da smo rajši zaposleni kot pa na zavodu! "Zavod za zaposlovanje, to je kraj kjer se končajo sanje..." Kar pravim jaz, je samo to, da se splača pač čim bolj prilagajat trgu dela in pači iskat ovinke, kadar po normalni poti nimaš možnosti... Si pač najt neko delo, karšnokoli pač... In da vsak nasvet prav pride, mogoče ne takoj, ampak čez čas, ne vsakemu, ampak komu... Če bi pa se morala pri vsakem najprej pozanimat o vseh ozadnjih, da bi mu lahko karkoli pomagala, potem pa ne bi mogla tu nikomur pomagat... Ker nikogar tu ne poznam tako dobro. pa si vseeno lahko pomagamo, samo nasvete o kuhi in o iskanju dela bi morali tretirat enako, pa bi bilo vse ok. Glede študentskega dela bi omejila čas študija - je že v redu, da tudi delaš nekaj med študijem, ampak ne pa da to delaš do 30tega... Pa ta pravica samo ko si redno vpisan, en pa med pavziranjem, 3x podaljšanim absolventom,... in bi bilo že pol manj:) Veri

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

11. jan 2007 16:04

Eh Veri ne se sekirat. Frina se je mogoče mal grobo izrazla pa sem sigurna, da ni nič hudega mislila. Če ti kej pomaga; jz pa zmeri rada preberem tvoje poste! Sicer pa se mi zdi, da se moreš zmeri še sam prepričat pri ustreznih institucijah kako je prav. Ne pa da vsako zadevo, ki ti jo kdo natrosi za zlato vzameš. vanya

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. jan 2007 16:33

a veš, da mal pa res pomaga?:) Ker po vsem tem se res začnem spraševat, če ma sploh kak smisel, da karkoli napišem, če čisto vse za slabo vzamejo, pa čeprav je čisto vse mišljeno kot dobro... Samo če rečem na forumu kako naredit torto slončka, da naj naredi punca model kar sama iz kartona, je vesela ideje, če pa tu rečem, da se da igračke tudi sešit, je pa ogenj v strehi... Pa je ena in ista zadeva, kar se mene tiče... ja, saj vem, da je frina fajn punca, samo me pa jezi, ko mi nekdo reče, da sem nesramna, ker bi rada (na svoj način in po svojih možnostih) pomagala... Pa sploh nisem napisala nasveta, ki ne bi bil preizkušen... enemu je rešil točno tako situacijo... Se strinjam, če sam rabiš nekaj vedet, se pozanimaš za ziher, tukaj je pa samo za splošno razgledanost;) Veri

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 17:05

Veri, dejstvo je, da bolne ljudi dobro negujejo svojci, ki nimajo ustrezne usposobljenosti. Meni ni nikoli nihče vprašal po mnenju, kakšna izobrazba bi bila ustrezna. Želela sem samo opozoriti na sorazmerno nov in nepoznan način reševanja nege težjih bolnikov na domu, ki naj bi razbremenil prepolne domove ostarelih. Verjamem, da večini ni znano, da se je mogoče zavarovati kot družinski oskrbnik in da ti ob tem država vsak mesec nakazuje, zdi se mi, da minimalno plačo in plačuje vse prispevke in davščine. Tak zavarovanec in izvajalec mora biti v družinskem razmerju do oskbovanca. Ko ta nege ni več potreben, potem ta možnost, žal, ugasne. Mislim, da se prav na tem segmentu država kaže kot socialna. Veri, nikoli nisem napisala, da si nesramna. frina

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

11. jan 2007 17:11

Dekaj bi dodala na temo študentskega dela. Slišala sem podatek, da bi, če bi ga ukinili, pridobili 30.000 novih delovnih mest. Ogromno. Res je, da študentsko delo pomaga študentom preživeti, vendar večji del dela na študentske napotnice opravijo NEŠTUDENTI. Ta reč se zelo izkorišča. Že ko sem bila v službi, sem dobila neko fakultetno nagrado. Na referatu so mi rekli, naj prinesem NAPOTNICO. Halo. Uradna inštitucija. Tukaj je problem. Če bi prek napotnice delali zgolj študenti, ne bi bil problem. Drugi stvar. Zaposleni v javni zavodih smo lahko zaposleni za 120 %, vendar v dveh inštitucija. Fakultetno učno osebje je lahko zaposleno za 120 % v svoji lastni inštituciji. Si prestavljate, koliko novih delovnih mest je tu. Seveda se ne bo nič zgodilo, ker je večina ministrov iz izobraževalne sfere, torej ne bodo pljuvali v lastno skledo. Slovenija si je izborila, da bomo v času predsedovanja EU javni uslužbenci lahko v lastni inštituciji zaposleni za 120 %. Ne moreš verjeti. Da grem nazaj k fakultetnemu učnemu osebje. Sistem omogoča, da se razbremenijo v izobraževalnem delu, ko dobijo projekt. Za učno delo potem dobijo avtorski honorar. Skratka. Veliko stvari je, ki bi jih bilo treba pošlihtati. Seveda je pa zaposljivost samo en vidik socialne države. mimika

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 17:17

Veri, ne se sekirat, Frina je bolj izkušena na socialnih zadevah, pa se malo bolj spozna na vse skupaj, mogoče so zato tudi njeni odgovori malo bolj strokovno podkovani in lahko malo pokritizira naše laično mnenje. Veš, to je tako, kot ko nekdo vpraša za recept za npr. neke določene piškote. Pa sem se spomnila, da sem to že nekje videla. Izbrskala sem kup starih revij, vse prelistala, kje sem to že videla. In komaj najdem, se lotim pisat. Prepisujem pol ure in zadovoljna, da sem dobila, pošljem recept. Potem za mano odda nekaj še mamamia. In tist, ki je spraševal, se potem na vsa usta zahvaljuje mamamii, pa kako je super (kar sicer res je, obvlada kulinariko), mojega sporočila pa niti omeni ne, kot da ga vidim samo jaz, nihče drug. In potem čez nekaj časa mamamii sporoči, da to ni ta pravo, ampak vseeno hvala, moj recept pa še vedno sameva med drugimi komentarji. Takrat se prav malo butasto počutim in si rečem, ne bom se več matrala, pa me ne izuči. Naslednjič se spet matram napisat in spet napiše tudi mamamia in spet hvala, hvala, mene pa ni. A vidiš, mamamia je mojstrica, vse ve o kulinariki, vsak problem reši, vse pozna. Jaz bom kuhala še sto let, da pridem za njo. In drugi tudi to vejo. Drugače pa sem tudi jaz mislila, da lahko z nasvetom pomagam v tej, oziroma prejšnji temi - vsaj tisto, kar počnem jaz, da rešim kdaj kakšen problem in s svojo iznajdljivostjo tudi kar dobro živim. Ampak očitno je to le preveč resna tema, da bi kdorkoli lahko komurkoli belil pamet. Kot sem enkrat že napisala - če nekdo reče, da je reven, se ti more smilit, moraš jokat z njim, bognedaj, da bi mu solil pamet, kaj šele očital krivdo, ki je pripeljala do te situacije, te drugi takoj strgajo. Pa ne samo na forumu, tudi na tv in na ulici je tako. matilda

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 17:27

mimika je napisal/a:
Dekaj bi dodala na temo študentskega dela. Slišala sem podatek, da bi, če bi ga ukinili, pridobili 30.000 novih delovnih mest. Ogromno. Res je, da študentsko delo pomaga študentom preživeti, vendar večji del dela na študentske napotnice opravijo NEŠTUDENTI. Ta reč se zelo izkorišča. Že ko sem bila v službi, sem dobila neko fakultetno nagrado. Na referatu so mi rekli, naj prinesem NAPOTNICO. Halo. Uradna inštitucija. Tukaj je problem. Če bi prek napotnice delali zgolj študenti, ne bi bil problem. mimika
Zakaj se sploh čudimo, da pride do take situacije. Jaz popolnoma razumem delodajalca, da raje plača malo več na napotnico, kot pa da plača eno piškavo plačo in kup prispevkov in davkov. Pa tudi težave z odpuščanjem delavne sile - lažje je "študentu" rečt, da trenutno ni dela, te pokličem, ko bo kaj, kot pa plačevat nekoga v sušnem obdobju. Da ne govorim, kako je odpustiti presežnega ali neučinkovitega delavca, ki ga še vedno ščiti zakon in država (vsaj po večini, pustimo ekstremne situacije). Ampak spet smo pri tem, da delavca in njegove pravice moramo ščititi in razumeti, delodajalec je pa itak zmeraj izkoriščevalec, že iz principa. jaz bi vsakemu zaposlenemu najprej dala dva tedna delovno mesto vodje, da bi vsak videl kako zgleda ko ni, pa mora bit. matilda

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. jan 2007 18:15

Hihi, frina, to je res! Sem se malo preveč razpištolila, samo jaz ne vidim velike razlike med nestpnostjo in nesramnostjo... In res sem obakrat hotela samo pomagat... Znanki bom povedala to možnost, ko jo bom videla, vendar mislim, da išče dolgoročno rešitev, sama pa verjetno ne bi rada bila doma ves čas... Matilda, jaz pa dostikrat rajši sprobavam ravno recepte, ki jih pošljete druge članice, ker mamamiine itak že druge sprobajo:) Pa tudi imamo različne okuse in tako je lahko nekdo super šefe, pa ti je bolj všeč drugačen stil - recimo v kak slow food mene ne zvlečeš... Tak da je zelo mogoče, da tvoje recepte vseeno sproba kdo, vendar pa tega ne napiše... Kar se pa šefov tiče, sem pa jaz o svojih imela vedno dobro mnenje, ampak ta, ki ga imam pa zdaj, je pa najboljši šef na svetu! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti