Socialna država ?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2007 22:40

Aja, zadnjič sem zvedela, da znanka išče usposobljeno žensko, ki bi skrbela za njeno nepokretno mamo. Mamo dobi domov iz bolnice to soboto, torej bi lahko začela delat takoj. Kakšna je plača, ne vem, vem pa, da želi osebo, ki zna delati tako delo, saj je to zahtevno delo in rabiš določeno izobrazbo - samo OŠ torej ni dovolj, srednja zdravstvena bi pa verjetno zadostovala. Če katero zanima in bi bila pripravljena to delati, naj se mi javi, da vaju povežem! (če kdo ve za kak dom,kjer bi jo sprejeli, se tudi priporoča) Veri

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

11. jan 2007 9:14

Kolikor je meni znano,je vedno v vsakem domu kaka postelja-rezerve,za nujne primire,sigurno bi jo sprejeli v dom ,če bi to tvoja znanka zaprosila takoj ko je videla kako je z mamo,v takih primirih ja čakalna doba minimalna,ob enem ja pa "bedasto" misliti,da ko se nekdo spomni takoj dobil mesto v taki ustaanovi,kjer je čakana vrsta tolikšna kot je stalež stanovalcev! lep pozdrav val

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 9:25

Veri je napisal/a:
Aha, matilda, hvala da si mi razjasnila - jaz poznam samo primere, ki so bili zaposleni nekaj časa, torej par let, pa potem izgubili službo in jim teče doba. Kaj pa če se po študiju (zakjlučenem ali ne) prijaviš na zavod? Takrat ti teče doba ali to delajo samo zato, da so zavarovani in dobivajo podporo? hihi, ja, včasih je treba tudi kaj požret, če hočeš komu pomagat:) Saj kdo drug pa rad sprejme pomoč, odvisno od človeka:) Se splača še naprej probavat, en kolega je prav na ta način rešil točno tako stisko... Veri
Tisti, ki zna uporabljati računalnik, si lahko na strani Zavoda za zaposlovanje ( pa še kje drugje), ogleda pravice brezposelenih delavcev. Tu ni treba nobenega pravnega znanja. Delovna doba in prispevki za pokojninsko zavarovanje, ki bodo nekoč osnova za pokojnino, teče samo v času prejemanja NADOMESTILA. Če človek prejma denarno pomoč ali če prejema socialno denarno pomoč, delovna doba ne teče: Pravica do denarnega nadomestila lahko traja najdlje: – 3 mesece za zavarovanje od 1 do 5 let, – 6 mesecev za zavarovanje od 5 do 15 let, – 9 mesecev za zavarovanje od 15 do 25 let, – 12 mesecev za zavarovanje nad 25 let, – 18 mesecev za zavarovance, starejše od 50 let in za zavarovanje nad 25 let, – 24 mesecev za zavarovance, starejše od 55 let in za zavarovanje nad 25 let. Še se delavec ponovno zaposli in potem spet gre v brezposelnost se prične šteti delovna doba za osnovo znova, ne glede na skupno zavarovalno dobo. Osnova je 70% oz 60% plače. Tisti, ki imajo polna usta nasvetov za brezposlene, bi morali poznati vsaj osnovne pravice .Ne samo, da nihče nima pojma o posameznih posebnosti ljudi v stiski, ki BISTVENO vplivajo na reševanje brezposelnosti, ne pozna niti tega. Verjamem, da ima tvoja prijatlejica težave najti nekoga, ki bo skrbel za mamo. Naj zaposli človeka za ure, ki so potrebne in ji da spodobno splačo.Sem skoraj prepričana, da to ne bi smel biti problem. Tu nastopi druga težava. Praviloma v takih okoliščinah želijo, da oskrbnik dela na črno, za majhen denar, čeprav gre za fizično težko delo, običajno pa še psihično obremenjujoče. Moj predlog - naj pusti službo. Delovna doba kot družinskemu oskbniku ( uredi se na CSD) ji bo tekla, prejemala bo minimalno plačo, ne glede na druge dohodke družinskih članov. Ta možnost je dana samo določenemu krogu družinskih članov ( otrok, zakonec, snaha, zet,vnuk). frina Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. jan 2007 09:26:28

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jan 2007 9:53

Bi nekaj dodala na temo nege nepokretnega bolnika. Za taka opravila je kar nekaj d.o.o. - jev, ki imajo celo ustrezna potrdila, da imajo strokovno znanje, pa koncesije za opravljanje teh stvari in plačilo za njihovo delo gre iz pokojnine bolnika ali pa zadevo plača ZZZS. V ceni storitve je vključeno tudi zavarovanje, pa tudi odgovornosti tistega , ki izvaja tako storitev. Ker, če se pri negi zgodi kakšna poškodba - in lahko se, ni treba veliko - kaj bo pa potem? Ker, če tega ne počne stokoven človek, ki ga je poslala firma, ki se zaveže, da bo delala v skladu s stroko in v skladu s predpisano terapijo, pa pride do zapletov - kdo bo potem reševal in razreševal - v situaciji "na črno" bodo predvsem kriminalisti kmalu na vratih..(se spomnite Črnega lesa?) Skratka, toplo svetujem, ne takole po oglasih iskati "neke strokovne gospe, da bo to počela v prostem času", naj to počne subjekt, ki ima dovoljenja, da opravlja tako občutljive storitve. Vendelina jr.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. jan 2007 10:03

Nisem brala vsega, kar je napisano, navezujem se le na zadnji frinin post. Vsak lahko (če seveda finančno zmore) zaposli gospodinjsko pomočnico, prispevki so enaki, kot gredo od naših plač, le ta oseba ne sme biti prijavljena na istem naslovu, kot dajalec zaposlitve. V resničnem življenju je to seveda čisto drugače...brezposelne osebe, ki jim zdravje to dopušča in so vsaj malo iznajdljivi, za preživetje oz. kolikor toliko normalno življenje lepo na črno likajo, čistijo, čuvajo otroke...ali se pa kako drugače znajdejo. Sicer pa...ko se gre za preživetje, najbrž nihče ne razmišlja o poštenem odnosu do države, temveč o tem, kako s tistim, kar imaš na razpolago, zriniti do konca meseca. Ognjič

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 10:14

ah, frina, to je pa že mal pretirano. Zdaj bi pa po novem lahko na forum pisali samo tisti, ki se hudo spoznajo na zadevo. Torej, če kdo vpraša kako se naredi kuverturo, mu lahko odgovarja samo profesionalni kuhar al kaj. Jaz sem tako nadomestilo prejemala pred tremi leti, pa se pač ne spomnim več pod kakšnimi pogoji. Okvirno pa vem, da ta možnost obstaja in se mi ne zdi nič hudo narobe, če to svetujem nekomu naprej. Seveda se bo za konkreten primer itak vsak moral obrniti na zavod, kjer mu bojo to uredili - mi preko foruma mu ne bomo mogli. Se mi zdi da nasvet, oziroma spodbudna beseda ne bo nikomur škodila, pa tudi če ni podkrepljena s spiskom zakonov, ki stvar urejajo. Sicer pa se meni tudi nasvet, da naj prijateljica pusti službo, ne zdi optimalen. Če ima seveda prijateljica dobro plačano službo, ki bi ji jo bilo težko pridobiti znova, hkrati ustreza njeni izobrazbi, njenim željam in jo z veseljem opravlja, nima smisla, da jo pusti. Lahko ima celo odpovedni rok v službi tako dolg, da ta možnost ne pride v poštev. Sploh se moramo zavedati, da nismo vsi sposobni skrbeti za težko bolnega človeka in ga 24 ur negovati, pa zato vsaj nekaj ur dela prepustimo drugemu. Veri ni navedla, koliko ji bo plačala. A vidiš Frina, mimgrede imaš polna usta nasvetov, tudi če ne poznaš podrobnosti, ampak mogoče bo Verini prijateljici tvoj nasvet prišel vendarle prav. Sicer pa kot se v tej temi in oni o plišastih igračah očita - Veri išče nekoga, ki bi bil pripravljen delat za plačilo, ne pa nasvet, kaj naj njena prijateljica naredi. Sicer pa kot sem že rekla, naslov teme je socialna država, ugotovili smo že, da ta pojem razume vsak drugače, vsak ga oceni s svojega vidika in položaja, vsak najde pomankljivosti, ki pa jih tu sigurno ne bomo rešili. Zato je nesmiselno razpihovati tu slabo voljo, življenje že tako ni preprosto, še bolj nesmiselno se je pa obešati na napake nekoga, ki se na zadevo strokovno ne spozna - konec koncev lahko tudi jaz odprem temo, v kateri sem podkovana in potem žalim, da nima pojma vsakega, ki si bo upal tja kaj napisati. Pa brez zamere, upam da boš moj komentar sprejela tak kot je - dobronameren. Lep dan želim, pa čeprav je tak siv in temačen - naj bo pa v srcu lepši. matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 11. jan 2007 10:15:38

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 10:29

Veri je napisal/a:
Kaj pa če se po študiju (zakjlučenem ali ne) prijaviš na zavod? Takrat ti teče doba ali to delajo samo zato, da so zavarovani in dobivajo podporo? Veri
si bom drznila odgovorit na to vprašanje brez preproste uporabe računalnika, samo po mojih izkušnjah. Lahko tudi, da ne drži 100%, ampak potem pa, kot svetuje Frina, pejd pogledat na strani zavoda. Po končanem študiju se večina prijavi na Zavod za zaposlovanje, ker s tem postanejo aktivni iskalci zaposlitve - s tem pa imaš določene ugodnosti, ena izmed njih je tudi, da na CSD lahko zaprosiš za denarno pomoč. Druge ugodnosti so npr. vključevanje v izobraževanja, ki jih organizira zavod, posredovanje prostih delovnih mest, posredovanje brezposelne osebe (tebe) delodajalcu, ki se obrne direktno na zavod, ko išče delavca, ko si zaposlen več kot 6 mesecev imaš možnost pridobitve delovnega mesta preko javnih del, če se zaposliš po več kot 6 mesecih na zavodu, ima delodajalec lahko določene olajšave pri davčni napovedi (za kar nisem 100% prepričana, da še obstaja, ker se stvari intenzivno spreminjajo vsako leto), delodajalec ima tudi možnost (vsaj teoretično), da zavod subvencionira nekaj mesecev prispevkov, če zaposli tako osebo... Če prejemaš pomoč, ti delovna doba sigurno ne teče, mislim pa, da imaš plačano zdravstveno zavarovanje - vsaj jaz sem ga imela, ampak sem prejemala pomoč od zavoda, ne CSD. matilda

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 11:08

matilda je napisal/a:
Veri je napisal/a:
Kaj pa če se po študiju (zakjlučenem ali ne) prijaviš na zavod? Takrat ti teče doba ali to delajo samo zato, da so zavarovani in dobivajo podporo? Veri
si bom drznila odgovorit na to vprašanje brez preproste uporabe računalnika, samo po mojih izkušnjah. Lahko tudi, da ne drži 100%, ampak potem pa, kot svetuje Frina, pejd pogledat na strani zavoda. Po končanem študiju se večina prijavi na Zavod za zaposlovanje, ker s tem postanejo aktivni iskalci zaposlitve - s tem pa imaš določene ugodnosti, ena izmed njih je tudi, da na CSD lahko zaprosiš za denarno pomoč. Druge ugodnosti so npr. vključevanje v izobraževanja, ki jih organizira zavod, posredovanje prostih delovnih mest, posredovanje brezposelne osebe (tebe) delodajalcu, ki se obrne direktno na zavod, ko išče delavca, ko si zaposlen več kot 6 mesecev imaš možnost pridobitve delovnega mesta preko javnih del, če se zaposliš po več kot 6 mesecih na zavodu, ima delodajalec lahko določene olajšave pri davčni napovedi (za kar nisem 100% prepričana, da še obstaja, ker se stvari intenzivno spreminjajo vsako leto), delodajalec ima tudi možnost (vsaj teoretično), da zavod subvencionira nekaj mesecev prispevkov, če zaposli tako osebo... Če prejemaš pomoč, ti delovna doba sigurno ne teče, mislim pa, da imaš plačano zdravstveno zavarovanje - vsaj jaz sem ga imela, ampak sem prejemala pomoč od zavoda, ne CSD. matilda
Matilda, načolemo imaš prav, vendar je v tej zgodbi malo drugače: denarna pomoč šri CSD ni avtomatska, če si prijavljen na zavodu, večina prijavljenih je nima; posredovanje delovnih mest - vsak občan lahko vsak trenutek pogleda v razpise, ki so visijo/ ležijo na zavodu, za vsa prav vsa delovna mesta, javna dela so ena največjih "svinjarij" naše socilane države in jih praviloma dobijo predvsem ljudeje z zvezami, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, olajšave v naši OE izpuhtijo že maja ( preverjeno) in to že vsa leta, zdi pa se mi,da teh olajšav ni več. Prejemniki pomoči na CSD imajo možnost, da so zavarovani kot občani, prostovoljno zavarovanje pa plačajo v ENAKEM znesku kot vsi ostali občani. V praksi to pomeni, da za prostovoljno zavarovanje plačajo več kot 10% svojega edinega prihodka. Še ne obraz socialne države. Osnovo zdravstveno zavarovanje plača občina v višini okoli 3.000 sit. Ob tem ni tako nepomembno, da nihče posebej ne plačuje zdravstvenega zavarovanja za družinske člane, ki so bistveno številčnejši kot pa prejemniki denarne pomoči pri CSD. Tudi zavarovanec, po katerem so zavararovani družinski člani, plačuje isti znesek za zdravstveno zavarovanje, ne glede na to, ali je zavarovan on sam, ali pa je po njem zavarovano več ljudi. Mogoče take rešitev edina nakazuje, da smo vendarje socilana država. Ljudje pozabljamo, da so v skupini brezposelnih in prejemnikov socilalnih pomoči, ki so tudi 30 let in več vlagali denar v različne namene. Tudi za vaše izobraževanje, vsaše zdravljenje, vaše porodniške, vaše stanovanje, za šolanje sveh študentov, ki niso nikoli končali študija, plačevali prispevke za izgradnjo infrastrukture. Med ljudmi vlada prepičanje, kakšno ugodje in privilegiji veljajo za brezposelne, prejemnike socilanih pomoči, kar izkazujejo tudi nekateri prispevki. V resnici pa so stvari drugačne, če jih res poznaš od blizu. Prčakovala bi, da o teh privilegijih pišejo le tisti, ki se pred tem prepričajo ( pri uporabi računalnika je to sorazmerno lahko in hitro) in šele potem pišejo . Veri je napisala, da bi njena prijateljica imala kar medicinsko usposobljeno osebo ( upam, da ne na črno!). Uvedba družinskega osrbnika, ki je sorazmerno nova, je namenjena prav za take potrebe in ne zahteva posebne izobrazbe. frina

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 11:19

frina je napisal/a:
Matilda, načolemo imaš prav, vendar je v tej zgodbi malo drugače: denarna pomoč šri CSD ni avtomatska, če si prijavljen na zavodu, večina prijavljenih je nima; posredovanje delovnih mest - vsak občan lahko vsak trenutek pogleda v razpise, ki so visijo/ ležijo na zavodu, za vsa prav vsa delovna mesta, javna dela so ena največjih "svinjarij" naše socilane države in jih praviloma dobijo predvsem ljudeje z zvezami, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, olajšave v naši OE izpuhtijo že maja ( preverjeno) in to že vsa leta, zdi pa se mi,da teh olajšav ni več. frina
Frina, sem napisala samo nekaj ugodnosti, zaradi katerih naj bi se ljudje vpisali na zavod, seveda vsak ne dobi vsake od te ugodnosti samoumevno. Zato pa sem napisala, da IMA MOŽNOST dobiti socialno pomoč (dosti gre preko vez in poznanstev na csd - lastne izkušnje), posredovanje delovnih mest sem mislila z obvestilom, ki ti ga pošljejo, poleg tega, da če gre delodajalec iskat potencialnega zaposlenega na zavod, mu dajo spisek samo prijavljenih na zavodu, ne pa vseh, ki hodijo gledat prosta delovna mesta, glede subvenciniranja prispevkov je tako, da jih dobi tisti, ki ima veze (izkušnje moje mame), glede javnih del se pa strinjam s tabo - pa še tako naj bi bilo, da je namen javnih del, da se po preteku enega leta kandidata zaposli, ne pa da gre nazaj na zavod. Pri nas pa podjetja izkoristijo za njih zastonj delovno silo, po enem letu jih pa ne rabijo več. Me čudi, da tega noben ne kontrolira. matilda

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 11:22

Tu lahko pišejo vsi, ki jih zadeva zanima. Ko pa človek napiše neumnosti, kot jih je napisala Veri v citiranem odlomku, pa je jasno, da razpravlja o zadevi, ki je resnično ne pozna. Preden je napisala neumnost, da prijavljenim na zavodu teće delovna doba, bi po moje to morala preveriti. Te pomote ni napisala z dobrim namenom. Če se ne bi oglasila jaz, bi bilo verjetno še nekaj ljudi, ki bi njene navedbe vzeli za verjetne. Še enkrat: preden napišete kako zadevo, s katero je mogoče škoditi posamezni skupini ljudi, poglejte, kakšno je stanje v resnici. Sicer bi bilo dobro, da napišete, se mi zdi, nisem prepričan. Sami ste/ smo ugotovili, da marsičesa s tega področja ne vemo. Čeprav to spada v kategorijo " funkcionalne pismenosti". Ob tem pa, in za to vas posebej prosim, pomislite, da so ljudje, ki iz opravičenih razlogov tudi nega nivoja funkcionalne pisemnosti ne dosegajo. In pri tem si moramo pomagati, z občutkom za soljudi in empatijo. (Ta razprava kaže, da je v nas veliko nerešenih vprašanj glede socialnih pravic. Govori pa tudi precej o nestrpnosti do ene najbolj ranljivih socialnih skupin.) frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti