Socialna država ?

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 11:26

mislim, da sem jaz Veri takoj popravila, pa brez žaljenja. Sicer pa če je narobe napisano in popravljeno, bo za stvar več ljudi izvedelo, kot pa če se stvari sploh ne omeni in nekdo še naprej živi v zmoti. Kaj ni tako, da se na napakah učimo? Pa mislim, da Veri ni hotela nikomur škodovati. matilda

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 11:30

Z odpuščanjem, zaposlovnejm, iskanjem kandidatov se ( poleg drugih zadev) ukvarjam že od leta 1992. Kadrovsko področje pa je del mojih strokovnih obveznosti že od leta 1985.Nisem socialna delavka. Na kako vprašanje s tega področja pa sem pripravljena odgovoriti tudi po zasebni pošti. frina Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. jan 2007 12:17:49

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

11. jan 2007 12:17

mene pa zanima, če kdaj razmišljate kako bi državo naredili bolj socialno? jaz bi ukinila študensko delo - in bi namesto študentov delali brezposelni, študentje pa bi dobivali primerne štipendije. Se mi zdi nesmiselno, da je brezposelni doma in dobiva denar, študent pa poleg študija še dela. Oz. bi za vse brezposelne naj imeli na zavodih prostore, kjer bi jih izobraževali,... skratka tisti brezposelni, ki bi hotel prejemati pomoč, bi moral biti 8 ur na dan v prostorih zavoda. Bi bilo takoj manj dela na črno....... kaj pa ve pravite? klavdijaB

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

11. jan 2007 12:26

klavdija, problem je v tem, da nekateri brezposelni (po mojem kar velik procent) ne želijo delati, ker dobijo od države iz raznoraznih naslovov vsak mesec več denarja, kot če bi hodili v službo in delali... Prav tako je veliko služb za dela, ki so v SLO tretirana kot manjvredna (gradbena dela, sezonska dela) in se na veliko zaposlujejo tujci. Začaran krog... jaz se raje s temi zadevami sploh več ne obremenjujem, ker enostavno nima smisla. Raje naredim kako dobro delo in kaj dobrega skuham. Anja

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

11. jan 2007 12:52

Toliko je govora o smiselnosti in nesmiselnosti študentskega dela. Jaz študentsko delo zagovarjam, saj si s tem mladi ljudje pridobijo prve delovne izkušnje in se naučijo odgovornosti. Prav tako ogromno študentskih del preide v redno zaposlitev. Po izkušnjah podjetja, ki nekaj mesecev zaposlujejo absolventa le-tega po izgubi statusa redno zaposlijo. Kar pa se tiče Zavoda za zaposlovanje in njihovih izobraževanj pa tisti, ki smo kdaj prestopili njihov prag rajši ne razpravljamo!!! LP K

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 13:00

klavdijaB je napisal/a:
mene pa zanima, če kdaj razmišljate kako bi državo naredili bolj socialno? jaz bi ukinila študensko delo - in bi namesto študentov delali brezposelni, študentje pa bi dobivali primerne štipendije. Se mi zdi nesmiselno, da je brezposelni doma in dobiva denar, študent pa poleg študija še dela. Oz. bi za vse brezposelne naj imeli na zavodih prostore, kjer bi jih izobraževali,... skratka tisti brezposelni, ki bi hotel prejemati pomoč, bi moral biti 8 ur na dan v prostorih zavoda. Bi bilo takoj manj dela na črno....... kaj pa ve pravite? klavdijaB
ojoj, KlavdijaB, da te kakšen študent ne sliši, kako so oni šele ubogi, pa njihovi študijski stroški, to si pa dreznila v osje gnezdo zdaj... Je pa to ena zanimiva tema. Jaz sem šla študirat Visoko poslovno šolo - ob delu, ker mi je bilo življenje v LJ. predrago (nisem imela pogojev za dom, štipendijo...), pa še doma sem bila, da sem lahko pomagala mami, ki je privatnica. A ni zanimivo: moraš plačati šolnino, službe pa ne moreš dobiti, ker nimaš v bistvu nobene izobrazbe (jaz sem gimnazijski maturant), malo ovira tudi urnik - predavanja ob štirih, plus vožnja do šole, ampak bi se dalo. Kot študent ob delu pa ne moreš delati preko študentskega servisa. Po drugi strani rednemu študentu šolnino plača država, mu da še štipendijo in študentsko sobo po res nizki ceni in še podpre ga, da brez plačila davka zasluži lahko tudi celo plačo. Da ne govorimo o tem, da si nekateri namerno privoščijo ponavljanje letnika, da izkoristijo status. Tako se nekaterim študij zavleče tudi do tridesetega leta in do takrat živijo v študentskem domu - sicer jaz ne vem po kakšni logiki, ampak vendar. Pa ne bomo zdaj o polnih parkiriščih pred študentskimi domovi. Pa preden me boste študenti napadli, naj povem, da s tem ne posplošujem in ne mislim vseh študentov, nekateri res nimajo za preživetje, nimajo vsi štipendij in sob, nekaterim je res edini vir prihodka študentsko delo, ki ga sicer v grobem zagovarjam, je pa zgoraj opisani pojav kar pogost pri nas. matilda

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 13:26

klavdijaB je napisal/a:
mene pa zanima, če kdaj razmišljate kako bi državo naredili bolj socialno? jaz bi ukinila študensko delo - in bi namesto študentov delali brezposelni, študentje pa bi dobivali primerne štipendije. Se mi zdi nesmiselno, da je brezposelni doma in dobiva denar, študent pa poleg študija še dela. Oz. bi za vse brezposelne naj imeli na zavodih prostore, kjer bi jih izobraževali,... skratka tisti brezposelni, ki bi hotel prejemati pomoč, bi moral biti 8 ur na dan v prostorih zavoda. Bi bilo takoj manj dela na črno....... kaj pa ve pravite? klavdijaB
Država tvorimo državljani, posamezniki. S svojimi vrednostami. Z odnosom do soljudi. Z razumevanjem drugačnosti, upoštevanjem razlilčnih zmožnosti in možnosti. In dokler si nekdo upa razmišljati, ne, celo napisati predlog, o ,vsaj jaz vidim tako, delovnem ali zbirnem taborišču, je nekaj hudo narobe. frina

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jan 2007 13:26

Klavdija, jaz sem nekaj o bolj socialni državi posredno pisala na začetku te teme. Zaposlenost je eden od elementov socialne varnosti posamznika, od države se pričakuje, da ima standardizirane mehanizme za zagotavljanje zaposlenoisti, NI PA ZAPOSLITVENI SKLOP EDINI SKLOP SOCIALNE DRŽAVE. Tvoj predlog verjetno izhaja iz neke bližnje ti stiske. Samo, če narediš en korak stran, poglej kaj bi s tem dosegla: - ukinila bi možnost, da bi študentje lahko legalno kaj zaslužili in s tem bi prevalila dodatno breme financiranja na njihove starše. In ti starši so v veliki večini ljudje iz tiste skupine, kjer dva skupaj prineseta domov malo več kot 1000 EUR neto. Nadomestitev študentskih honorarjev s štipendijami na prvi pogled ni slaba, ampak to pomeni, da bi morali vsi to plačevati, kar pomeni, da bi se nam tako ali drugače zvišali davki, kar bi spet udarilo na naš standard, podjetja pa bi svojo proizvodnjo sila na cenejše trge in bi imeli spet povečano število nezaposlenih. Pa tudi se mi zdi primerno, da mlad človek lahko dela in za to dobi honorar, ker ga te izkušnje osebnostno bogatijo. Ker se bo doba študija podaljševala, bodo ljudje prihajali v resne službe pri kakih 26-27 letih in pri teh letih biti brez izkušenj odraslega življenja, to je frustrirajoče.... Problem študentskega dela je v tem, da se zlorablja in sicer tako, da formalni študentje delajo popolnoma resno in odgovorno delo, vlečejo zadnje izpite in absolventski rok in s študentskim honorarjem do kakega 30 leta zaslužijo na mesec kakih 1.500 EUR, potem bi pa ti ljudje radi imeli stanovanja, družine - in takrat je kriza, ker se ugotovi, da niso kreditno sposobni, ker nimajo predvidljivih stalnih prihodkov, zato ker nimajo zaposlitve za nedoločen čas. In takrat se doba študentskega dela konča. Potem študentje hitro diplomirajo, se formalno zaposlijo pri istem delodajalcu, kjer so delali že prej, samo tistih 1.500 neto se spremeni v 1.500 bruto (ker delodajalec ne bo šel poviševati vsote svojih stroškov dela), pa še kakih 30% se odbije za pripravništvo. Podaljšano študentsko delo zavira začetek stalne zaposlitve mladih ljudi. Bi pa težko rekla, da študentje ogrožajo druge skupine nezaposelnih. Druge skupine nezaposlenih pa imajo to težavo, da so relativno dolgo časa nezaposlene. Da se v času, ko prejemajo nadomestilo, ne vzpostavi dovolj kvalitetnih priložnosti za službe. In če se doba nezposlenosti podaljšuje, potem vsak človek postaja vedno bolj obupan in kot tak manj atraktiven (vem, da se grdo sliši, ampak na razgovorih za delo se ta obup energetsko začuti in še ena zavrnitev je tu), da bi ga na novo zaposlili. Doba iskanja nove zaposlitve za brezposelnega pa je pri nas dolga tudi zaradi tega, ker je v tej družbi premalo kreativnega poguma, da bi počeli nekaj novega, drugačnega, inovativnega. Veliki večini naših podjetij je bolj udobno kooperirati z nemškim podjetjem in delati po preverjeni špuri, kot pa poskusiti kaj s presežkom (mimogrede, za te kreativne presežke je v EU dovolj nepovratnega zagonskega denarja, ampak, zakaj bi se pa prijavljali, ker je treba toliko papirja spisati.....), ker samo ti presežki bodo na dolgi rok zagotavljali zaposlenost ljudem na našem kontinentu (industrija bo v Aziji in Južni Ameriki vsaj še pol stoletja cenejša). Vendelina jr.

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

11. jan 2007 13:27

KARMINA je napisal/a:
Po izkušnjah podjetja, ki nekaj mesecev zaposlujejo absolventa le-tega po izgubi statusa redno zaposlijo. LP K
Iz tvojih ust v božja ušesa. Imam prijateljico, ki ji je potekel status, potem pa se je vpisala na en drug zavod samo zato, da lahko še dela prek napotnice. Nočejo je pa zaposliti za redno, čeprav imajo dela čez glavo. Pa tudi v našem podjetju imamo lepo število študentov, od katerih bi jih lahko bila vsaj polovica zaposlena glede na obseg dela. Ko jim poteče status jih pa kratkomalo odslovijo. Študentsko delo da, ampak v določenem obsegu in za določena dela.

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2007 13:37

Vendelina, si dobro napisala, ni kaj. Se strinjam. Kar se pa tiče izkoriščanja s strani študentov ali delodajalcev, ali pa brezposelnih - to pa itak je in vedno bo. Ampak ne moreš soditi samo po slabih izkušnjah. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti