Nasvet za dober kruhek

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 365

18. jan 2013 22:24

Viva Meier najbrž nimam čarobne rešitve za tvoje težave, naj le zapišem kako jaz pripravim domač kruh. 

Eno kocko kvasa dam na približno 1,3 kg moke, sol, malo olja in vode toliko, da je testo res precej voljno. Izdelujem ga v posodi in mešam s kuhalnico, malo tudi stepam. Vzhajam - obvezno prekrito s folijo, da se po vrhu ne izsuši.  Zadnje čase ga dajem vzhajat kar v hladilnik kot pri receptu za čudovito testo. Premesim in dam v pekač. Med vzhajanjem spet prekrijem s polivinil folijo, da se ne izsuši. Prerežem in dam peči na samo 175 st. C za cca 20 do 25 min (da rahlo porjavi), nato zmanjšam na dobrih 160 st. C in pečem do največ 55 min vse skupaj. Ko kruh vzamen iz pečice ga po vrhu na hitro ovlažim z navadno vodo (tako je delala moja babica). Ta vlaga tudi takoj izhlapi, nato ga zavijem v krpo in pokonci postavim ob podlago, da se ohlaja.

Moji večinoma "napadejo" še toplega. Drugi dan je še vedno voljen in svež (kar ga ostane). Pa še ena slikca:

Glede na tvoje informacije, bi ga pekla na nižji temperaturi in malo manj časa. Upam, da sem kaj pomagala. Pozdrav

Noemi

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

19. jan 2013 1:35

Super, hvala to bo še najmanjši problem eno rundo speči na nižji temperaturi.

Viva Meier

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

19. jan 2013 9:58

Meni zadnje čase kruh vedno uspe. Imam pa razmerje sledeče 120 g ržene moke, 150 polbele tip 850, 150 g bele moke, 3/4 suhega kvasa iz vrečke, ščepec sladkorja, žlička olivnega olja, žlička soli, 350 ml precej tople vode.

Zvečer vse skupaj dobro zmešam, ni več sledi moke, (lahko dodam še 10 do 20 ml vode), pokrijem z folijo in pustim 12 ur. Zvijem v pismo ( ta del je najbolj pomemben) in vzhajam dve uri.

Pečem 30 min v pokriti že ogreti posodi na 220, nato 15 min na 200 odkrito.

 

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi



Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 19. 2013 10:46

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

19. jan 2013 10:03

Zvijanja v pismo pa ne poznam... razlago prosim

Viva Meier

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

19. jan 2013 10:56

To je kruh brez gnetenja. Na netu je video, kjer lepo pokaže ,kako ga zvije.

Je pa način, da zgodnji del položimo na spodnji del, nato spodnji potegnemo čez na zgornji del in levi del potegnemo čez na desno in iz desne čez na levo. Pomembno je, da ga res razvlečemo čez in da je visok.

Nato ga obrnemo in položimo na pomokan prtič. Ko ga damo peči  ga ponovno obrnemo. Pri peki se lepo razleze in na stikih pride do razpok.

Jaz sem dolgo časa iskala primerno razmerje med moko, vodo.

Pečem pa tudi večjega : skupaj 570 g - 150 ržene, 220 polbele, 200 bele tip 400, 420 ml vode, 1 1/4 suhega kvasa, 1 1/2 žličke soli, ščepec sladkorja.

 

 

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. jan 2013 14:51

Viva Meier je napisal/a:

Stvar je namreč taka, da se mi domač kruh nenormalno hitro izsuši. Delam ga po navdihu, ponavadi nekje pol bele in pol neke polnozrnate moke, 2 suha kvasa ali 1 kocka svežega na kilo moke, voda po potrebi in malce olja. 1x vzhajam, premesim, vzhajam še ene 20 min in v pečico nekje na 190-200 stopinj cca. 1 uro, se pa to seveda prilagaja glede na velikost hlebca. Če pečem zvečer je zadeva naslednji večer že malo vprašljiva za serviranje - osušena in STRAŠANSKO drobljiva. Kje ga brcnem mimo? NE iščem recept za "domač" kruh, ki bo mehak kot puh en teden v stilu trgovinskega, ampak kup srednje osušenih drobtin po enem dnevu se mi zdi pa le preveč.
Viva Meier

Po moje imas premalo tekocine (prevec moke), jaz bi ga naredila bolj vlaznega (lepljivega) in vsaj dvakrat vzhajala. Pa dovolj dobro ga je treba pregnest - namesto da dodajas moko, si ocistis roke testa, jih navlazis in gnetes. Na zacetku je lahko zelo lepljivo po daljsem casu gnetenja pa ne vec toliko, samo testo pa naj bo bolj mehko. Priporocam. da najprej pripravis "kvasec" - zmesas najprej vso tekocino, kvas, sladkor in polovico moke, pustis da vzhaja (15-60 min - jaz ga pustim obicajno vec kot pol ure), dodas preostalo moko, pregnetes, spet vzhajas, potem pa oblikujes, vzhajas in speces. Ta nacin sem pobrala iz knjige g. Francija Planinca ki ti jo zelo priporocam.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

20. jan 2013 13:36

Rebecca, ti povem še mojo izjušnjo- zelo dolgo nisem pogruntala, imela podobne težave kot ti, spraševala...

potem sem pa enkrat bila na vrtu, malo pozabila na kruh in je res dolgo vzhajal, prvič kake 2 uri, potem še eno uro in je ratal res fajn kruhek, tako da zdaj pustim kar dooolgo, poskusi, mogoče je tudi pri tebi to problem,

tudi jaz delam po občutku, dam pa pol ržene, pol polbele moke,( največkrat)

skupaj približno 1 kg, pol kocke kvasa 2-3 dag, žlico olivnega olja,vode in mleka pa ne merim, moke še toliko, da gre od rok,

ko ga drugič premesim oblikujem hlebec, vzhajam še na pekaču, mogoče kakih 20 minut,

tako da časovno je kar zamudno- od začetka, do takrat ko je spečen rabim 4-5 ur,

je pa res dober kruh in fajn tudi za mazat, pa zdrži kar nekaj dni.

tabu

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

20. jan 2013 14:17

Nasvet, kako kruh "prekipi"  pa ne bom izdala 

Pozdravček!

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

3. feb 2013 14:40

Da poročam - ravnokar spekla kruh po priporočilih deklet na forumu. Med mesenjem sem pač z enim očesom mižala, da mi ni šla pocavost testa tako na jetra, na pekač je tako namest lepe žoge šla ena lepljiva gmota abstraktne oblike, ki se je potem v štartu pekla na 175 stopinj, po 20ih minutah pa na 160, vsega skupaj 50min oz. do zlato rjave obarvanosti. Sedaj po eni uri hlajenja in prvem krajcu v ustih moram reč, da je zadeva popolnoma drugačna, veliiiiiko mehkejša in obeta, da bo tak tudi čez 2 dni, če ga slučajno kaj ostane. Me pa garda že malo pisano gleda izpod čela, kaj sem tokrat naredila, da je zadeva tako mehka...

 

Hvala vsem

Viva Meier

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. feb 2013 9:27

 to je pa fino slisat. A ga je za danes potem se kaj ostalo???

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti