Vanilijeva krema

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

18. okt 2006 17:12

Hvala mamamia,bom še to probala!Ta krema je bila v kozarcih,problem je samo v tem, ker je jaz pač nisem nikoli jedla in zaradi tega ne vem,kaj točno bi mama rada laže bi blo,če bi se mi vsaj malo sanjalo! ela

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

18. okt 2006 19:51

Probaj naredit po mojem receptu, ne daj vina (kot je napisala mamamia, ampak čokolado). Ne moreš zgrešit... Ker tudi ne verjamem, da so imeli dva popolnoma različna recepta za dve podobni kremi... Sicer pa bo mama povedala. jasna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. okt 2006 19:51

Se mi zdi, da bi medve s tvojo mamo in jasno1 lahko kakšno skupno rekle...o teh fenomenalnih kremah...Ne vem, zakaj jih nove slaščičarne ne povzamejo...Saj ni bilo vse slabo, kar je bilo v prejšnjih slaščičarnah. Zdaj pa recepti za vanilijevo kremo. Smetanova vanilijeva krema Skuhamo en vanilijev puding po navodilu z vrečke, dodamo le še vanilijev sladkor in vanilijevo esenco. Ko puding odstavimo z ognja, vmešamo z nekoliko sladkorja rahlo stepene tri rumenjake in potem takoj, še v vročega, čvrsto stepen beljak. Če želimo bolj izdatno kremo, dodamo v mlačen puding še 1,25 dl stepene sladke smetane. Ta krema je dokaj rahla, se ne strdi tako zelo, da bi lahko rezali torto. Bolj je priemrna za serviranje v skodelici, torej kot kremna sladica, ali pa za eklerje, kakšne žepke, princeske in podobno. Če pa dodamo želatino, bo krema bolj čvrsta in priemrna tudi kot nadev za torto. Količine za kremo z želatino so enake,kot je navedeno zgoraj, dodamo ša tiri liste želatine. te najprej namočimo v hladni vodi, jo dobro ožamemo, raztopimo v največ žlici vode in vmešamo v kremo - najprej želatino gladko razmešamo z nekaj žlicami kreme, potem vse to skupaj vmešamo v preostanek kreme. Ta je lahko tudi mlačna, ko vmešavamo želatino. Maslena vanilijeva krema Penasto stepemeo 250 g zmehčanega masla in postopoma dodajamo presejan sladkor v prahu, 200 g naj ga bo. Potem dodamo še vanilijev sladkor (eno vrečko), žličko vanilijeve esence, če želimo še poudariti okus vanilije, in na koncu, enega po enega, še rumenjake (dva do tri). Kremi lahko dodajamo mlete madlje, pražene lešnike, kandirano sadje, z dodatkom topljene čokolade dobimi čokoladno masleno kremo, nugat.... Fina malsena krema Bolj fino masleno kremo dobimo, če v pol l mleka, ki ga zavremo skupaj s 60 g sladkorja in malo vanilijeve esence (lahko pa v mleku kuhamo izpraskano sredico vanilijevega stroka, potem je aroma res popolna), razkuhamo 60 g jedilnega škorba, ki smo ga pred tem razžvrkljali z malo mleka (od tistega pol litra, ki s,o ga potem dali zavret) in dvema rumenjakoma. Ko v mleko vmešamo škorb, takoj umaknemo z ognja in pustimo ohladiti. Potem penasto stepemo 250 g masla s sladkorjem v prahu in postopoma dodajamo ohlajen puding (saj jedilni škorb je pravzaprav tudi glavna sestavina pudinga, dodane so le različne arome) in temeljito premešamo. Če v mlačen puding, oziroma v škorb, razkuhan v mleku, dodamo 50 g na kosmiče narezanega kokosovega masla, se bi kremahitreje in bolje strdila. Tudi tej kremi dodajamo arome in razne dodatke, pa dobimi številne različice (pomarančni liker, raztopljeno čokolado, močno instant kavo, mleti orehi...) Če želimo kremo brez dodatkov škorba ali masla, je stvar preprosta: rastlinsko smetano stepemo z vanilijevim sladkorjem in nekaj žličkami vanilijeve arome. No, to sicer ni krema, bolj vanilijeva smetana, ampak tudi gre. Toliko zaenkrat. Mamamia mamamia

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

18. okt 2006 20:32

Mmmmmmmmmm, mamamia, najlepša hvala. Teka

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

18. okt 2006 20:53

Pa če v mleku kuhamo na polprerezan vanilija strok ,in ko je potrebno dodati puding ali škorob ga vzamemo vem je okus po vaniliji še izdatnejši! val

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

18. okt 2006 21:50

mamamia,najlepša hvala še enkrat! V kratkem naredim in poročam! Ja te naše zdajšnje slaščičarne so pa res bolj instant.Eno leto sem se trudla naredit jogurtno kremo za torto,kakršno majo v hotelu-seveda ni šlo,jaz pa sem ugotovila,da imajo instant kremo!!! Lep večer še naprej! ela

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. okt 2006 10:26

No, val je dala piko na. Jaz, kreten, pa praskam sredico ven, namesto da bi samo preprezala strok. Ampak to bolj poredko, sem bolj komot sorte in uporabim kar vanilijev puding pa esenco...Mamamia mamamia

neznan uporabnik

19. okt 2006 11:44

Za vaniljevo kremo zavrem 0,85 l mleka. Posebej stepem 4 rumenjake, 15 dka sladkorja, 4 vaniline sladkorje in 15 dkg jedilnega škroba (lahko tudi enako količino ostre moke) in zakuham v vrelo mleko ter med stalnim mešanjem kuham cca 4 minute - nastane precej gosta masa. V še vročo maso zamešam stepen sneg 2 beljakov in ohladim ter med tem večkat dobro premiksam, da ne nastane na vrhu skorjica in krema ni grudičasta. V popolnoma ohlajeno kremo zamešam še cca 0,5 l stepene rastlinske smetane. Taki kremi včasih dodam tudi čokoladne košče (se dobijo v Sparu v škatlicah med gospodinjskimi pripomočki) in dobim nekakšno stracatela kremo. Tako kremo uporabljam za kremšnite, za rafaelo kocke in je precej bolj "lahka", kot če bi tej kremi dodala 250 g stepenega surovega masla ali margarine. Če pa želim čokoladno kremo pa vanjo takoj, ko je odstavim z ognja dodam 100-200 g jedilne čokolade (več je čokolade - bolj je temna krema) in malo rumove esecnce in naprej ravnam po opisanem postopku. Količina kreme zadostuje za torto velikosti 38*25 cm - dva krat prerezano in za premaz oboda torte. l.p. Tedi tedi

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

19. okt 2006 12:16

Pa še moj recept. Meni so všeč kreme na osnovi margarine/masla in pudinga. Vzamemo torej lahko katerikoli puding in dobimo ustrezen okus in barvo. Količine: 250 dag margarine/masla 10 dag sladkorja 2 pudinga 1/2 l mleka Pudinga skuhamo v melku brez sladkorja. Penasto vmešamo sladkor in maslo/margarino. Ohlajen puding (pri ohlajanju puding vsake to liko časa premešamo, da se ne naredi kožica) po žlicah vmešamo v masleno maso. Po želji dodamo še esenco ali npr. pri ćokoladni kremi nekaj žlic kakava ali čokolade v prahu. Količino sladkorja lahko poljubno tudi spreminjamo, odvisno kako sladka krema nam je všeč. Da v kremi ni grudic jaz puding vmešam v masleno maso kar v multipraktiku. Krema pride zelo kompaktna in ima zelo slaščičarski okus. Dolores

neznan uporabnik

19. okt 2006 16:44

Še nikoli nisem vaniljeve ali kake druge kreme kuhala s pudingom. Spominjam pa se, da ko so bili otroci majhni, sem včasih skuhala puding in da bi se hitreje ohladil tega med ohlajanjem večkrat premešala in potem mi je postal nekam tekoč, voden, včasih je bilo celo malo tekočine kot bi se spustilo mleko. Zato si tega ne upam narediti za kremo. Se tudi vam to dogaja? Če pa kuham puding, da ga tako pojemo pa vedno dodam malo več mleka 6-7 dcl, da je puding tudi ko se ohladi malo bolj redek, še vedno čvrst, vendar po gostoti malo bolj podoben kupljenim. Če slućajno nimam čokoladnega pudinga v vaniljev vmešam nekaj žlic benkota ali malo jedilne čokolade, za jagodni puding pa v vaniljevega malo jagodne esence. lep pozdrav Tedi tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti