Himalajska sol

ZZVONE  

član od: 29.8.2005

sporočila: 76

tema odprta - 29. sep 2006 17:40 | ogledi: 8.542 | odgovori: 14

V zadnjem času sem prebral kar nekaj člankov, kako nezdrava je naša kuhinjska sol (morska in kamena). Nasprotno od tega pa naj bi bila himalajska sol, katero razni strokovnjaki celo priporočajo npr. kot dotatek v napitku...Ima kdo kakšne izkušnje z njo?

ZVONE

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

29. sep 2006 21:50

to pa tudi mene zanima :) jaz sem jo namreč našla v omari enkrat, pa še vedno samo stoji tam, v kotu, kako naj jo uporabim, pa ne vem... nike

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. sep 2006 6:09

Jaz imam doma himalajsko sol z zelišči, uporabljam pa jo kot navadno sol. Kupila pa sem jo v večjem hipermarketu, kjer imajo različne vrste te soli. Smo pa v Turčiji pili "ajram", to je njihova nacionalna pijača. Narejena pa je iz 2/3 jogurta ali kislega mleka in 1/3 vode, vse skupaj pa rahlo posoljeno s soljo. Ta pijača je odličnega okusa, pije pa se hladna. V vročini, ki je tam se prav prileže, te odžeja in osveži, zraven pa dobiš še malo soli, ki jo z prevelikim potenjem izgubiš. Priporočam, celo poleti. Pa pozimi tudi ni slabo, soli daš pač le za vzorec, pa je. Kyara

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. sep 2006 17:21

Čao, meni je nekrat gospa na tržnici, ki prodaja sol in solne lučke razlagala, da moraš s te soli narediti solno raztopino in s tem soliti jedi. Pravijo, da je dosti bolj zdrava, kar verjamem, saj je sol mleta direktno iz kamna oz. ni industrijsko predelna. Za raztopino lahko uporabiš tudi večje kose kamene soli, je pa ne vem koliko %, tako da se kosi v vodi ne stopijo povsem, enostavno prilivaš vodo v posodo s to soljo in se stopi, kolikor pač se. Lep pozdravček, S.

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

30. sep 2006 19:29

O himalajski soli je veliko napisanega na internetu. Sicer pa tam kjer to sol prodajajo dobiš tudi listek z nasveti za uporabo. Je vsekakor bolj zdrava kot kamena in tudi bolj, kot morska - samo pomislite kaj vse plava v morju ( nafta, odpadki takšni in drugačni, pesticidi,...) lp, vanjatajnsek

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

30. sep 2006 19:38

Prodajalka mi je dala priporočilo, da naj se ne kuha, saj tako izgubi vse pozitivne učinkovine. Uporabljam jo vsepovsod, kjer bi sicer navadno; navadno tako uporabljam le pri živilih, ki potrebujejo dolgotrajno toplotno obdelavo in je potrebno dodat sol na začektu kuhanja. Vsebuje naslednje elemente: kalij, magnezij, železo, natrij, aluminij, baker, cink, klorid,... LP Lipa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

30. sep 2006 21:05

Lipa je napisal/a:
navadno tako uporabljam le pri živilih, ki potrebujejo dolgotrajno toplotno obdelavo in je potrebno dodat sol na začektu kuhanja. LP Lipa
Tega ne razumem najbolj...ali jo potem kuhaš ali ne? Drugače sem pa tudi jaz slišala o himalajski soli podobne stvari kot je bilo že napisano. LP katjushka

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

1. okt 2006 8:53

Moja mama je v Misterijih brala, da obstaja 5 hudičevih belih živil: bela moka, beli sladkor, bela sol, beli kruh in bela mast. No, in himalajska sol je odličen - predvsem zdrav - nadomestek za belo sol, podobno kot rjavi sladkor za beli sladkor. Sicer je tudi bele barve, da ne bo pomote. Jaz jo uporabljam praktično povsod. Kupujem jo v Hoferju, kjer je tudi cena primerna. Vzamem tisto brez dodanih okusov. Nekateri pravijo, da ima drugačen okus kot morska ali kamena sol, kar pa sploh ni res. Vsaj po mojem okusu. Tudi ne gledam, ob katerem trenutku jo dodam k jedi. Po mojem, če je zdrava presna, tudi kuhana ne more biti nezdrava. Mi je pa teta zadnjič razlagala, da je o himalajski soli brala v čakalnici pri zdravniku, kjer je bil propagandni material o tem, kako je zdrava. Tako da nekaj je sigurno na tem. Anja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

1. okt 2006 11:58

O zdravilnih učinkih himalajske soli imajo seveda največ za povedati njeni prodajalci. Saj ne rečem, da ni zdrava. In strinjam se, da industrijsko predelana sol ni ravno optimalna. Po mojem mnenju je za naše telo boljša naravno pridelana sol iz sečoveljskih solin kot pa sol, ki ima izvor nekaj tisoč kilometrov stran. Nastala je v drugem okolju in je "pisana na dušo" ljudem z drugačno želodčno floro. Moje mnenje je, da je najboljša hrana, ki je zrasla v našem kulturnem okolju. Če hočete imeti dobro sol, potem poskusite solni cvet. Kupite ga v specializirani trgovini Sečoveljske soline. Morda še kje. Je drag, vendar še vedno cenejši od himalajske soli, ki jo po internetu prodaja nevemžekdo. Ta gospod obenem prodaja tudi knjigo o himalajski soli. mimika

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

1. okt 2006 13:16

No, mimika, na žalost se ne morem strinjati s Tabo. O nezdravih učinkih "bele" soli je pa zadnje čase že toliko govora, da nekaj pa že mora biti res. Pravzaprav o učinkih nezdravega prehranjevanja zadnjih 50 let pričajo številni primerki žolčnih kamnov in bolezni srca in ožilja, in da niti ne omenim še številnejših primerov povišanega krvnega pritiska, holesterola in sladkorja. Če pogledam ljudi po 50-em, ki jih poznam, imajo s temi "lepotnimi napakami starostnega obdobja" težave že prav vsi. In še več: če pa pogledam moje stare starše, ki pa pri starosti 70, 80 ali 90 teh težav niso imeli, pa je logičen sklep, da je najverjetneje razlika med temi ljudmi v prehrani. Vem, da sedaj že preminuli niso poznali himalajske soli in rjavega sladkorja, ampak so sol in sladkor uporabljali v dosti manjših količinah, ker jih enostavno v večjih količinah niso imeli. Beli kruh je bil luksuz, prav tako bela mast in bela moka. Ne trdim, da bom pa zdaj jaz in moja družina zaradi tega, ker uporabljamo rjavi sladkor, polno moko ali himalajsko sol, zaradi tega bolj zdravi od Tvojih. Lahko pa morda pripomoremo k temu. Sicer pa danes himalajsko sol priporočajo prav zdravniki, da bi pa lahko bila cenejša, je pa tudi res. Anja

amin  

član od: 30.9.2006

sporočila: 2

1. okt 2006 16:32

Himalajska sol ni nič drugega kot morska sol-nastala je pred milijoni let, ko se je od tam (Himalaja) umikalo morje in voda se je ujela v kotanje in jame in se tam posušila in OKAMENELA.Vendar pa se takrat v morje ni izlivala svinjarija naših odpadkov, pesticidov itd....tako da je ta sol zagotovo čistejša.Kje zajamete morje (MIMIKA) in ga posušite-naredite sol pa je vseeno za želodčno floro, hehehehehehihihihihii...himalajska sol je predraga, da bi jo kuhali, zato z njo solimo hladne jedi, ali pa juhe,mineštre itd ko so se ohladile na 60-65 st. celzija. amin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti