Mrtvaška trobenta

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

5. okt 2010 8:38

Joj ko bi jih jaz vsaj malo imela. Teh gob zagotovo še nisem videla v živo.

Teka

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

5. okt 2010 8:56

Tudi jaz poznam to gobo, še bolj njeno sorodnico, ki je rumena. Vsako leto jih ogromno pojemo in tudi meni so boljše od jurčkov. V bistvu naj bi bila neka vrsta lisičk. Taia

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. okt 2010 13:21

Evo se nekaj zanimivosti in dobrih receptov s crno trobento(" mrtvaska "so ji nadeli ime zato, ker jih je bilo vcasih najvec okrog 1. novembra) http://trot.mojforum.si/trot-about1131-15.html lp lučka

ursyy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 635

5. okt 2010 13:40

tudi jaz sem jih že letos zelo veliko videla v gozdovih (jedla še jih nisem), žal pa nisem našla nobenega jurčka... ursyy

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. okt 2010 16:50

Taia je napisal/a:
Tudi jaz poznam to gobo, še bolj njeno sorodnico, ki je rumena. Vsako leto jih ogromno pojemo in tudi meni so boljše od jurčkov. V bistvu naj bi bila neka vrsta lisičk. Taia

Črna lisička in črna trobenta sta dve različni vrsti gob. Najbolje se to vidi na trosovnici. Črna trobenta ima gladko, črna lisička pa lističasto.

 

Levo trobenta, desno lisička

lp

cervus

pehtranka  

član od: 9.10.2006

sporočila: 163

5. okt 2010 18:01

To nedeljo sem nabrala polno košaro mrtvaških trobent, pa nekaj lisičk in sirovk, pa še nekaj drugih drobižkov, na koncu za krono pa mi je uspelo najti tudi jurčka, kar stal je pred menoj. Tako da je ratalo dva kozarčka vloženih sirovk in šest kozarčkov vloženih mrtvaških trobent. Ostalo pa zmrnila za jujuhice in omakice, gobove seveda. Njam! Trobenta je zakon! pehtranka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. okt 2010 17:31

Meni je najljuše dejstvo, da mrtvaške trobente ni mogoče zamenjati z drugo gobo. Sem jih nabrala enih *** kg,  od vikenda do gozdička, kjer je bilo toliko vrst gob, da se mi je srce smejalo, veliko barv, oblik,  samo za gledat in kaj takega v tem našem gozičku še nisem videla.  / Amanito cesareo je nekdo dan pred tem odnesel, ker je bojda težko hodila./

Videla  pa sem rastišče, na katerem je bilo kakih 20 rdečih mušnic. Kot pri Smrkcih...

Črne trobente so mokre zelo črne, Elfi, še tako fotko.Prosim.

F r i n a

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. okt 2010 19:46

Frinči, zakaj nisi tega v soboto napisala? Bi imela slikco že tu!!! Bom probala, če ne, bo pa rim na pomoč priskočila. Al me sam hecaš, a????

lp

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. okt 2010 23:16

Veš, jaz sem znano  butasta, pa bi v tistih mokrih ne prepoznala teh tvojih ta lepih. V knjigah o gobah so slike mrtvaških trobente včasih take, da sploh niso prepoznavne. Tiste, ki so zelo suhe, so neprepoznavne, tvoje pa so res lepe.

Imam pa še namig. Videla sem, da se lahko mrtvaške trobente napolnijo s kremo ( majonezo, smetano z začimbami) in se uporabijo za dekoracijo in je bilo zaradi kontrasta zelo lepo videti poleg obilice druge barvite hrane.

Videla sem že, da nekatera podjetja odkupujejo mrtvaške trobente, ker jih predelajo za sestavino gobovih pripravkov, juh in podobno. Je pa zanimivo, da na vrečki piše: jurčki, ali pa gobe in si mislim, da so takrat to mrtvaške trobente.

F r i n a

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. okt 2010 6:33

A tako, a zano butasta si???? Ja, dobro, no, spet nekaj novega vem, zdaj bom lahko mirno spala .

Tista slikca trobente in lisičke pa ni moja, je sneta z interneta (uh, kako lepo se rima!!!!). Je pa res, da so s spodnje strani te trobente sive, z zgornje pa črno črne, kot tema pri palčku Smuku.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti