Solatni namaz tzatziki

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

1. sep 2006 1:50

[citat=--vegeterianka --]AKI hvala...sem iz Celja tako, da bom se morala pošteno potrudit da bom našla grški sir....če ne bom naredila tako potezo kot ti in vprašala prodajalko, ko pa da se sama mučim in iščem .... ko da iščem iglo v senu...koprc je isto kot koper sklepam ....samo čudno, da se ga ne da dobiti razen, če ti uporabljaš svežo verzijo in ne posušeno....drugače pa je koper glavna sestavina, ki je pri meni vedno doma...potresem si na kumare ali pa ga potresem na kakšen sirov namaz.... Trenutno uporabljam zmrznjeni kprc, ko mi ga bo zmanjkalo, bom pa suhega, vsaj upam da se ga kje dobi. Spomladi pa spet svežega. Najbrž si se zmotila pri pisanju, gre za grčki jogurt, ne sir. Ta jogurt je zelo gost in ima kar 10 % maščobe. Če ga ne dobiš bi šlo tudi pol navadnega jogurta v lončku in pol kisle smetane. Kalipso, sem tudi sama uvrščala tzatziki med solate, v nekaterih kuharskih knjigah z istimi sestavinami navanajo kot hladne poletne juhe. Vse je podobno in vse zelo dobro. Vendar sem v Grčiji opazila, da v jedilnem listu, katerekoli restavracije tatziki ponujajo kot hladno predjed. Povsod. In še ta zanimivost, postrežejo z vilicami. Z začimbami je pa hec. Letos kadarkoli sva naročila tzatziki, sva dobila postreženega brez koprca in tudi začimbe , ki jih prodajajo za vsakim voglom , so bile popolnoma bele, no ja rumenkaste. Pred nekaj leti je prinesel sin te začimbe, so bile pa precej zelene. V kuharski knjigi, ki sem jo tam kupika, pa navaja koperc. Tako da nevem, mogoče jim je kaj zagodla letina, druge razlage ne najdem. Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 01. sep 2006 01:52:57

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. sep 2006 5:52

Koper se seveda dobi, Droga ga ima v seriji začimb Maestro. Dokler so bile stare stekelničke, je imel temno modro nalepko, kako je v teh lepoh, vitkih stekleničkah, če ga imajo že v njih, pa ne vem. http://images.google.si/images?svnum=10&hl=sl&lr=&q=d Aki, mogoče pa tiste začimbe že tako dolgo prodajajo (in jih imajo na svetlobi), da so izgubile barvo, ker se je klorofil v njih razgradil. Moje izkušnje so že take, da imajo kupljne začimbe pogosto drug barve kot tiste, ki jih pridelam doma (govorim seveda o listnatih začimbah: peteršilj, majaron, zelena, origano,....koper,...) Kalipso, če ne dobiš grškega jogurta (in zakaj ga v Celju, bogatem z velikimi trgovinami velikih trgovcev ne bi), daj navadnega na cedilo, da se odcedi del vode (grški so tudi gostejši, ne samo bolj mastni), pa dodaj kislo smetano, ali morda mileram, ki je manj kislega okusa. Tega pa v celjskih trgovinah (tistega od Celjskih mlekarn) zanesljivo ne manjka. Uradno koprc in koper sicer nista sopomenki, ampak tu je najbrž bilo mišljeno tako. Koper si poglej zgoraj, koprc pa na spodnji strani. Sta si pa res v precej ozkem sorodu. http://www.kpss.si/rastline/267 rimljanka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

1. sep 2006 8:09

Hvala rimljanka, vidim da je koprc čisto nekaj drugega . Seveda vse tiste C-je iz prejšnjih postov vzamem nazaj. Koper je to, kar gre v tzatziki, ja . Sem opazila, da branjevke na trggu pravijo ene tako, druge pa tako, pa sem domnevala, da je isto. No, danes sem se pa že zgodaj začela učit Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti