Voda

neznan uporabnik

tema odprta - 6. dec 2001 14:46 | ogledi: 8.421 | odgovori: 103

Pozdravljeni, včeraj so nam montirali filtre za pitno vodo. Vprašali boste, zakaj neki. Trenutno nimam časa na dolgo pisat, me pa res zanima, kakšna mnenja imate o tem in koliko date na to, da pijete čimpitnejšo vodo.

Naj povem, da so filtri (podpultni) stali cca 200 jurjev. Samo testiranje vode je bilo izvedeno pred mojimi očmi.

A ima kdo izkušnje s tem?

larisa

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

6. dec 2001 15:01

Larisa, kaj vec bi vam lahko povedala, ce bi vedela, kje zivite. Za mesto, v katerem sem jaz, imam zelo natancne podatke o kvaliteti vode. Ce veste, da voda v vasem kraju ni kvalitetna, potem je vasa odlocitev seveda se kako pravilna. Mislim, da ni cloveka, ki ne bi premisljeval o tem, kaksno vodo pije. Pozdrav Marta

neznan uporabnik

6. dec 2001 23:32

Živjo, Larisa! Tudi v Nemčiji, kjer trenutno živim, so filtri za čiščenje vode zelo aktualni. Do sedaj še nobenemu proizvajalcu ni uspelo izdelati filtra, ki bi popolnoma (kemično in mehansko) očistil vodo. Tudi pri nas doma že kakšno leto iščemo ustrezen filter, vendar so eni predragi, drugi neučinkoviti (razne organizacije za varstvo potrošnikov redno testirajo filtre, ki so na trgu in izdajajo poročila). Zaradi bolezni v družini že več kot tri leta pijemo samo ustekleničeno vodo (volvic). Ko pridem na obisk v Slovenijo in pijem vodo iz pipe, vedno dobim drisko in črevesne krče. Moje črevo ni več navajeno na bakterije in ostale snovi, ki so v vodi, zato tudi tako burno reagira (mi je razložil moj zdravnik). Na žalost so normativi, ki se jih morajo držati pri vodovodu, zelo pomanjkljivi in zastareli. Na račun vseh nas, ki namesto vina raje pijemo vodo. Pozdrav, Helena

neznan uporabnik

7. dec 2001 7:10

Živim v eni revnejših občin, ki na razvoj odročnejših krajev ne da dosti. O vodovodu in kanalizaciji in ne vem še čem sploh ne razmišlja naša oblast. zato smo prisiljeni (gradim na novo) sami izdelat vodnjake za kapnico in to je edini vir vode. Prav tako moramo sami sezidat troprekatne greznice, ki stanejo kar veliko.... Kako bi bilo lepo plačat tisti komunalni prispevek ali kao se že reče in se priključit na vodovod ali kanalizacijo. Torej pijemo kapnico, ki je sicer mehka voda, kar je za nekatere stvari dobro. Tudi klora nima. Ima pa druge ne vem kakšne vsebine, ki naj ne bi bile dobre za naše zdravje. Naj povem, da sem pri gradnji moje hiše dala na streho najdražjo kritino (je cca 100% dražja od npr. Tondacha) predvsem zaradi atestov za pitno vodo. Pa kaj mi pomaga, ko pa se v vodnjak steka voda tudi iz hiše mojih staršev (koristimo vodo iz istega vodnjaka), kjer ap imajo še vedno zloglasno salonitno kritino (ki bo, nekoč (kdaj???) zamenjana). To, kar je povedala HG pa mi je dalo mislit, da ko se navadim na to vodo, bom morala pazit, ko jo bom pila kje drugje, da mi ne bo delalo prebavnih motenj. Še to: "mojstri" so mi predlagali tudi centralni filter za celo hišo, ki pa je stal ogromno in se zato nisem odločila zanj. Za tuširanje, WC, pranje, zalivanje itd. mi pa res ni treba filtrirat vode. Konec koncev je čista, le vsebnost določenih organizmov je v njej. Naj še to povem, da smo vedno omejeni na tisto količino vode v vodnjaku. Saj poleti nonstop varčuješ (pri zalivanju, pranju, dolgo tuširanje odpade, prav tako vsakotedensko ležanje v polni banji...), da je ne bi zmanjkalo, pozimi pa še bolj, saj lahko 4 ali 5 mesecev ne zapade dež, ampak le sneg. In naj povem da 1 cisterna vode stane cca 20 jurjev (drag je namreč prevoz 12 km) in to je 7 kubikov vode, ki pa pri naši številčni družini in miniaturni kmetiji pomeni trajanje 14 dni. Nato je vodnjak spet prazen. Še to: enkrat so hodili okrog eni ljudje, ki so testirali vodo. Pri mojem stricu so ugotovili, da je oporečna, pa je imel vodo, ki so mu jo dostavili gasilci. Naslednjič je sam nesel na ZZV testirat svojo kapnico, ki pa je bila neoporečna. Za razmislit?? Toliko zaenkrat. larisa

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

7. dec 2001 10:06

Hja, tudi meni je pomembno, da je voda , ki jo pijem, dobra. In havlabogu zaenkrat tudi je...Živim namreč v gorski vasici, ki še nima vodovoda, zato ima vsaka hiša svoje vodno zajetje..in ko pri nas vsako leto damo vodo testirat na ZZV, nam testi vedno pokažejo, da je super -v bistvu je že kar ene vrste mineralna voda...tako da imamo očitno srečo .. Edini problem je, da je zelo trda (normalna stopnja trdote vode je menda tam okoli 7, mi imamo pa 23), kar pa zdravju menda ne škoduje, prej nasprotno (škoduje pa pralnim in pomivalnim strojem ) . Glede na to, da ste dali vgradit filtre za vodo, mi boste najbrž lahko razložili, na kakšnem principu delujejo...namreč nimam pojma, me pa zelo zanima. Za razlago (ki je lahko čisto preprosta, poljudna) se že vnaprej zahvaljujem. LP, Maja

neznan uporabnik

7. dec 2001 13:25

Tudi jaz živim v gorski vasico (lepa, čista, čudovita,...), le da ne moremo narediti vodenga zajetja iz naravnih izvorov, ker jih ni. Torej imamo samo kapnico. Glede filtrov pa trenutno nimam niti časa, moram pa tudi doma malo v papirje pogledat, da vam razložim vse tiste "ome" in ostale zadeve. Sice pa mi vzame polovico omarice pod lijakom (prostora), ima še črpalko (ker imamo doma hidrofor in nima konstantnega pritiska (ne vem koliko barov niha)), poleg tega ima 9 literski bojlerček, v katerem se nahaja prefiltrirana voda. Na lijaku je montirana dodatna lepa pipa. Ostalo pa drugič. larisa

neznan uporabnik

7. dec 2001 13:27

Ne delam reklame, toda mi smo poleg mnogih ponudnikov izbrali podjetje Dile d.o.o. (pojdite na Matkurjo in natipkajte Dile in pridete na njihovo stran. To ni reklama. larisa

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. dec 2001 15:07

HG! Kje pijete vodo, da vam dela take probleme? Kolikor vem, so naši normativi za vodo kar strogi, vsekakor ne sme v njih skakti nobenih virusov ali bakterij. Drugo pa je, kako se to preverja. Pred časom je že bila tema na vodo, pa so jo vsi ful hvalili - voda iz pipe kot najboljša reč... Mene pa resno zanima, kakšno je povprečno stanje v Sloveniji. Za naš konec (severno od Domžal) sem slišala dve nasprotujoči si izjavi - od najboljše vodovodne vode v Sloveniji (identična ustekleničeni Zalti kaplji) do najslabše zaradi ogromne konc. pesticidov. Ko začneš po telefonu spraševati, od kje ti priteče voda, kakšna je - izveš le "voda je neoporečna". Že v redu, ampak verjetno smo upravičeni do natančnejših podatkov. Preko vez smo prišli do človeka, ki resnično dela te analize in nas je začasno pomiril, tudi v zvezi s pesticidi. Vendar je to vseeno človek z državne inštitucije. Ko pa smo hoteli govoriti z domačinom, privatnim strokovnjakom, ki je pisal o vodi v lokalno glasilo, takega človeka kar naenkrat ni... Vsa zadeva grozno smrdi. Je pa naša voda po okusu zelo OK (tudi zelo trda- odlična za organizem, hudo za kopalniško- kuhinjske elemente in aparature). In kar škoda ti je, ko pomisliš, koliko te kvalitetne vode se porabi za splakovanje stranišča, zalivanje rož, razna pomivanja...

neznan uporabnik

10. dec 2001 16:57

Draga Malan! Da je voda v Pomurju onesnažena, ne mislim (in čutim) samo jaz, ampak tudi drugi. Čisto po naklučju sem včeraj našla časopisni članek o predavanju v Murski Soboti, ki ga je organiziralo Društvo radiestezistov in bioenergetikov Pomurja na temo "Voda kot vir življenja" in s podnaslovom "Zakaj Pomurci umirajo pogosteje kot ostali Slovenci". Za vse, ki bi si radi članek v celoti prebrali (pa čeprav niso iz Pomurja), sem poiskala naslov: http://boa.czp-vecer.si/vecer99-1/baza/clane Ne vem, kako dolgo so članki pri Večeru na razpolago, tale je nastal 8.12.2001. Na žalost nisem dovolj seznanjena, predstavljam pa si, da so odgovorni dolžni predložiti podatke o kakovosti vode, če nekdo (tudi občan) to zahteva in da vse to tudi piše v kakšnem zakonu, le da ljudje tega ne vedo. Tudi v Nemčiji bom na odogovrnem mestu dobila same "pomirjajoče" informacije, da je voda zelo dobra in da ne presega dovoljenih vrednostih (vsebnost nitratov, klora, tećkih kovin, bakterij). Če mi tega ne bi odgovorili, bi takoj ostali brez službe in bi bili sodno preganjani. Problem je pri definiciji "dovoljenih vrednostih", ki so še vedno zelo velikodušno definirane. Kakšnih konkretnih primerov ali vrednosti pa ne morem navesti, ker se v snov nisem poglabljala. Vode iz vodovoda enostavno ne pijem, pa tudi po okusu je ogabna. Ugotovila sem namreč, da so se moje brbončice na jeziko zelo "razvadile", zato lahko v vsaki vodi, ki ne priteče "iz globin", okusim klor, kovinski okus iz vodovodne pipe, nitrate (vonj po kemikalijah), ... Prave odgovore pa ponavadi dobim pri ekološih organizacijah, pri zvezi potrošnikov in podobnih nevladnih gibanjih. Je pač tako, da je Nemčija 40 krat večja kot Slovenija, pa tudi bolj razvita, da o ekološki ozaveščenosti niti ne govorim. Kakšno vodo pijete v Domžalah, vam ne morem povedati, čeprav sem jo že pila. Glede na to, da je okrog Domžal kar nekaj kmetijskih površin, pa tudi kakšna farma bi se našla, da o industriji ne govorim, kvaliteta vode ne more biti preveč dobra. Je pač tako, da so Gorenjci v tem pogledu na boljšem. Lep pozdrav, Helena

neznan uporabnik

20. jan 2002 9:01

Pozdravljeni ! Vidim , da se precej piše o problematiki pitne vode . Na žalost v Sloveniji še vedno je večina prebivalstva prepričana , da iz naših vodovodnih pip priteče RES PITNA VODA . Povsod po svetu in tudi pri nas je pitna voda problem katerega se da rešit ali se ga pač izognemo in mislimo , da ne obstaja . Marsikateri test dokazuje , da so v vseh " pitnih vodah " prisotni razni dodatki kot so pesticidi , težke kovine , klor , .... katere seveda ne bi smeli zaužiti . Nekdo je izumil " Dovoljene vrednosti " , dovoljene količine nekega strupa , ki jih lahko pitna voda vsebuje in naj nam nebi škodile . Najmanjše količine pesticida , ki nam ne bi škodovale NE OBSTAJA !!! Najlažje rešimo ta problem tako , da montiramo ustrezno filtracijsko napravo na TOČKI ODVZEMA PITNE VODE - pod ali nad pultom v kuhinji . Seveda ni univerzalnega filtra za vse vodne vire , zato je potrebno imeti nekaj informacij o vodi katero želimo očistiti , potem lahko skupaj z strokovnjakom izberemo ustrezen filtracijski sistem . Filtrov za vodo je na trgu veliko , nekateri so poceni in potrebujejo nenehno vzdrževanje ( filterski vložki ) in ne odstranjujejo vsega kar bi morali ,drugi so zelo dragi in v največ primerih niso najbolj primerni za gospodinjstva saj praktično iz njih priteče destilirana voda ,... Poiskati je potrebno najbolj optimalno rešitev ! Poznate mogoče filtracijske sisteme PROACTIVE ? Lep pozdrav ! HAKIM HAKIM

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti