Palačinke

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

tema odprta - 17. avg 2006 11:13 | ogledi: 4.246 | odgovori: 13

pozdravljeni!

Zanima me če lahko zamrznem pečene skutne palačinke? Sva namreč samo dva in iz 1/2 kg skute bo prišlo tega kar nekaj, pa sem mislila da bi jih dala v vrečko-dobro zaprla s sponko ter zamrznila, naslednjič pa samo hop v mikrovalovko... verjetno nebi bilo nič narobe, ne?

hvala!

lucijana

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

17. avg 2006 11:22

Jaz sem jih že zamrznila pa so bile potem še tudi dobre. jade

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

17. avg 2006 11:26

Lahko. To bo potem krasna hitra večerja. Atina

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

17. avg 2006 11:31

super, saj se mi je zdelo da lahko, samo vseeno, nism bla ziher, res fajn. Ja antina tako kot praviš, hitra večerja in to zelo dobra. lucijana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. avg 2006 12:35

Draga Lucijana Dasiravno tvegam, da se bo spet debata odvrtela v drugo smer (kot se je zadnjič na temo friteze), dovoli, da izrazim svojo hudo rezervo do mikrovalovne pečice kot take. Namreč tisti mikrovalovi iz vsake dobre, zdrave in sploh priporočene hrane naredijo eno razbito strukturo, kjer mrgoli prostih radikalov, prosti radikali pa so, velika zdravstvena svinjarija. Skutne palačinke lepo ohladi, daj v kartonaste posodice z alufolijo, zamrzni, ob ponovni uporabi jih daj kaki dve uri prej ven, odtajane položi v ognjevarno posodo, prelij s sladko smetano in lepo v pečici zadevo pogrej 15 minut na 150 stopinj in bodo mnogo bolj okusne in mnogo bolj zdrave kot če bi doživele mikrovalovko. Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. avg 2006 13:33

Vcasih ne skoduje ponovitev srednjesolske fizike, pa ni treba ravno do Maxwellovih enacb. Mikrovalovi skupaj z vidno svetlobo, gama zarki, radijskimi valovi, rentgenskim sevanjem in ultravijolicno svetlobo spadajo med elektromagnetno valovanje. Vsako elektromagnetno sevanje lahko opisemo z valovno dolzino, frekvenco in energijo fotona. Cim vecja je valovna dolzina, manjsa je frekvenca, manjsa je tudi energija fotona. Prosti radikali nastanejo z obsevanjem raznih snovi z UV sevanjem, gama zarki, rtg sevanjem - za vsa ta sevanja je znacilno, da imajo valovno dolzino nizjo ali precej nizjo od vidne svetlobe. Vidna svetloba ima obmocje valovnih dolzin med 400 in 700 nanometri, mikrovalovi pa od enega mm do 30 cm. Mikrovalovi v mikrovalovnih pecicah imajo valovno dolzino tipicno okrog 12.24 cm in delujejo tako, da segrevajo molekule vode, sladkorjev in maščob s procesom, imenovanim dielektrično segrevanje - kar vcasih zmotno razlagajo kot resonanco. Energija mikrovalov je premajhna, da bi izbijali kakrsnekoli proste radikale. Skratka, pri kuhanju s pomocjo mikrovalovnih pecic se hrana kemicno ne spremeni nic bolj kot pri obicajnem kuhanju, ima pa ta nacin kuhanja svoje zakonitosti - kot se tudi kuhanje na navadni elektricni plosci razlikuje od kuhanja na odprtem ognju ali v AGA pecici. Ce koga zanimajo dodatna pojasnila, se lahko se kaj razpisem, lahko greste pa tudi sami malo raziskovat - jaz sem sla osvezit znanje, da ne bi napisala kaksne neumnosti, na Wikipedio in na Nasine domace strani. lp, proxima

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. avg 2006 14:44

Proxima -Hvala za info. S fiziko nikoli nisva imeli tesnih in prijateljskih stikov. Ko sem pred leti razmišljala o nakupu mikrovalkovke (po eni strani me je fasciniralo,d a se zadeva vrti, po drugi strani pa je bila jed vedno na eni strani vroča, na drugi pa skoraj hladna, zna biti, da me je to odvrnilo), mi je bilo odsvetovano, rekoč, da zna biti, da so kakšni stranski učinki, ampak, da še ni zadosti podatkov in raziskav, ki bo kakorkoli potrdili ali ovrgli. Kar pomeni, proxima, za trditev, da se hrana pri kuhanju z mikrovalovno pečico ne spremeni nič bolj kot pri običajnem kuhanju, se ne da niti potrditi, niti ovreči. Not enough data available. Imasm dve znanki (ena je zdravnica, druga je kemičarka) - obe sta ozdravljeni onkološki bolnici. Obe vneto študirata prehranjevanje (kar je čisto razumljivo) in vsaka zna kakih 15 minut govoriti o školjivosti mikrovalovke. In jza potem upoštevam kako petino njunih nasvetov v upanju, da me s tem, ko jih upoštevam, ne bo štrafnil kakšen cancer. Anyway, Lucijana, če se ti mudi, daj zadevo v mikrovalovko. Če pa želiš, da bo pogreta jed tudi kvalitetno nadgrajena, pa se bojim, da boš z mikrovalovko bolj kratka. Vendelina jr.

Nežinka  

član od: 19.7.2006

sporočila: 191

17. avg 2006 14:50

proxima, po "kmečko" mikrovalovi "tresejo" molekule in se tako hrana segreje, mar ne Jaz sem jo sicer spoznala (mikrovalovko) šele v zadnjih letih, ker ima kombinirano mikro/ventilatorsko moj dragi. In moram reči, da je za pogretje mleka/ostankov super. Je pa res, da je za samo kuhanje/pečenje ne uporabljava, enostavno, ker gre tudi na konvencionalni način (ki ga že preverjeno obvladava enako hitro oz hitreje in lažje). A, še ena stvar, za katero mi je mikrovalovka super : za spravit maslo iz hladilnika na sobno temperaturo, da iz trdega dobim mehko maslo!!! 10 - 20 sec na kakih 700-800 W, pa se krasno zmixa s sladkorjem, penasto, brez koščkov . In seveda ... edini zakon, na katerega prisegam (preizkušeno deluje) - ZMERNOST :) Neži If they don"t have chocolate in heaven, I"m not going!

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

17. avg 2006 15:10

Proxima, daj se malo razpiši o pro in contra MW. Mene ta stvar zadnje čase kar nekaj mori, pa bom vesela, če bom razčistila z njo. Lp Dolores

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

17. avg 2006 15:14

Ah dajte no punce. Lucijana je spraševala, če lahko zamrzne palačinke zdaj boste pa spet tukaj razglabljale v nedogled, dajte odpret novo temo o MW. jade

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

17. avg 2006 15:15

Jaz mikrovalovke ne maram v svoji kuhinji, čeprav verjamem, da je sila praktična. In če bi jo imela, bi se sigurno tolažila : " samo to pogrejem....samo tokrat... danes se mi pa res mudi.... ", kdaj pa človek ni v časovni stiski. In potem se čisto razvadiš in jo uporabljaš vse pogosteje. Skratka se ne spoznam na te fizikalne zakonitosti in se tudi ne trudim, razumeti jih. Brala sem, da mikro valovi uničijo biološko vrednost živila. Kaj potem še ostane, verjetno samo še kalorije za špeh nabirat. Meni ta razlaga zadostuje, čeprav mogoče ni vse tako črno , ampak "zihz je zihr" je rekla nuna .... Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti