Kaj zdaj saditi / sejati v vrtu

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

tema odprta - 12. jul 2006 13:35 | ogledi: 12.193 | odgovori: 13

Čao, zanima me res, kaj naj počnem v vrtu zdaj, ko nimam več niti solate in ravno sem počistila z njega polno plevela .

Ne spoznam se dosti na vrt in ne vem, katere stvari zdaj so "in" (mislim tudi da lahko napišete sorto npr. solate, ker je tega toliko ) ... da ne bo spet le plevel, jaz pa v Mercatorju, hehe.

Hvala vnaprej!

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

12. jul 2006 13:37

Se pridružujem. Lp Dolores

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

12. jul 2006 13:47

Od letnih solat se sedaj še lahko seje LEDA , endivija, kitajsko zelje, črna retkvica . V avgustu pa motovilec, zimska solata ( Posavka). martina

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jul 2006 13:50

Če imaš možnost kupiti sadike, potem posadi radič in endivijo, pa brokoli, cvetačo in kitajsko zelje. Seveda lahko tudi navadnega - belega in rdečega. Trenutno je še čas posaditi nizki fižol, poseješ pa lahko črno redkev. Od solat spet lahko seješ ljubljansko ledenko ali ledo, pa tudi mešana rdeče-zelena berivka se splača sejati. Na sosedovem vrtu sem videla posajene tudi nove sadike paprike in feferonov, ampak po moje so jih vzgojili sami, ker jih nikjer več ne vidim naprodaj. Vsekakor izbire (in dela) čez glavo. Najpomembneje pa je - česa bi bila pa ti najbolj vesela na vrtu? Lisa

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

12. jul 2006 14:08

hvala! vesela bi bila...skorajda vsega, kar bi ratalo, najbolj pa solate. Imela sem lep pehtran, ki je letos žal pozebel, pa tak grm je bil, skorajda malo drevo! Rada imam kaj začimb, imam peteršilj, majaron, baziliko in timijan - to sem presadila z lončkov z mercatorja in se je prijelo. Paradižnik imam, pa sem ga dala preveč enega k drugemu morda, ker se je bujno razrastel- v listje. lp!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. jul 2006 14:30

NNATALIJA ( a ti jeclaš ) in Dolores, sedaj je čas za sejanje radičev in endivij, rukole, prav tako lahko posejete repo ( kranjsko ), črno redkev, grah in nizek stročji fižol., pa kitajsko zelje. potem koleraba ( ta in una ). Morda je za poskusit posejat zelje ( če ga nimate od prej ), in ohrovt. Oboje potrebuje cca 120 dni do zrelosti ( mišljeno je od presajanja ), tako da se morda izide, odvisno od jeseni. Če imate velike vrtove in če ničesar ne potrebujete, pol oplevite in posejte ajdo ali lucerno za zeleno gnojenje. Drugač: pojdite v semenarno, ( očala ponesite s seboj če jih rabite ( jaz jih pa )) pa berite kaj piše na vrečkah, kdaj se kaj seje. A ja, še čebulo lahko posejete, da jo imate kot mlado ( če jo imate rad ) za jedi z žara. Vse skupaj ima smisel če vam je vrt pri roki in ga lahko po potrebi zalivate ( a potreba bo dokler semena ne slkalijo, pa tudi mlade rastlinice bo treba zalivat ). veliko uspeha ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. jul 2006 14:37

No, ko sem jaz začel pisati odgovor, nobenega odgovora še ni bilo, očitno prepočasi tipkam. Vse en se nekako ujemamo. ežoj

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

12. jul 2006 14:39

ne, ne jecljam. Dva n na začetku ima svoj pomen! pa hvala za odgovor.

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

12. jul 2006 15:34

Meni so se lani super obnesle bučke, ki sem jih posejala približno ob tem času. Uspevale so mi zelo dolgo, saj sem jih proti koncu poletja pokrila s kopreno (s tem da se jih potem ročno opraši). Je pa to nekakšna miniaturna sorta, zavzame zelo malo prostora in zelo bogato obrodi. Priporočam. Paradižnike moraš pa stalno spremljat in ščipat nove poganjke, saj se zelo hitro preveč razraste in je pridelek boren. Meni letos rastejo kot nori in sem jim pustila več cvetov. Očitno jim zelo gode domače gnojilo iz kopriv in gabeza. Uvedla sem tudi zastirko iz lubja, ki poskrbi da se zemlja ne izsušuje preveč. Lp, Tina

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

12. jul 2006 15:47

Ko se že pogovarjamo o vrtninah: katere sorte solat najboljše prenašajo vročino? Letos imam namreč smolo in je vsa mlečnata, čeprav sem jo dokaj hitro pobirala. Lp, Tina

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jul 2006 17:04

V cvet naj ne bi šla Leda. Sicer imam na vrtu posejan tržaški solatnik, ki ga redno režem in bo to prenašal do zmrzali (kdor ima seveda rad okus radiča). Posejano ima tudi "berivko mešanico"Valentin - ki naredi skodrane nestrnjene glavice zelene in rjavkaste barve in se trga ali reže v nedogled. Posejala sem jo marca, že ničkolikokrat porezala, pa je še vedno sveža, sočna, okusna. Lani mi ni šla v cvet tudi sorta Gentile. Seveda je pa nekaj odvisno tudi od vremena in se ne da sklepati kar vnaprej. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti