Agar agar

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jul 2006 10:26

lidka, mogoče je to tako, da v bistvu vsi isto govorite... Vlaknine in pektin v prebavnem traktu vežejo vodo in se napnejo, s čimer zapolnijo črevo in s tem v bistvu pospešijo prebavo, skratka vse skup gre lažje in hitreje ven. na podoben način deluje Donat, ki je en kup raznoraznih soli (ampak ne te, kuhinjske soli, kemijsko gledano soli) v vodi z dioksidom, ki tudi malo požene prebavo. Soli pa vežejo vodo, ki zato prodira skozi stene v črevo, ga napolni in spet se prebava pospeši. Ne pektin, ne vlaknine in ne soli pa niso hranljive v smislu, da bi jih telo uporabilo za izgrajevanje svojih celic ali da bi iz njih dobilo energijo. So pa vseeno zdrave, ker očistijo črevesje in pospešujejo prebavo. Če bi jedli samo zelo hranljive zadeve, bi lahko pila samo kokakolo in ejdla hamburgerje, tam skoraj ni odpadka - mislim tistega, ki ga ne vgradiš v svoje telo (beri navdno rit:) pri ženskah:). Torej pektin in vlaknine niso slabe, če pa pretiravaš, pa lahko dobiš drisko (zato driska po nezrelem sadju). Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jul 2006 10:30

Seveda agar in pektin delujeta približno enako (v našem telesu, da ne bo spet kdo pameten;)). Tudi pektin se uporablja za strjevanje marmelad in želejev kot se agar uporablja za strjevanje želejev,... in želatina isto, samo da je iz drugega vira:) Veri

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

20. jul 2006 10:44

Aha, zdaj bolj razumem. Hvala, Veri!!! Meni se je čudno zdelo, ker sem edino pri agarju zasledila, da se ne prebavi, ampak ga izločimo. Kot si povedala, je še pri drugih živilih tako, pa nikoli ne omenjamo...

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

21. jul 2006 10:32

Agar-agar je stvar, ki se jo uporablja TUDI pri mokrobiologiji in predstavlja gojišče za bakterije. Agar je narejen iz alg in če bi se jest sama odločala, bi raj uporabljala želetino. Bernarda85

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. jul 2006 10:38

Saj ravno v tem je fora, agar je iz alg, želatina pa je živalskega izvora. Potem se vsak sam odloči, kaj bo uporabljal. Agar pa prodajajo v trgovinah z zdravo prehrano, tako da ne vem, zakaj bi bila želatina manj oporečna? Tista, ki se uporablja v laboratorijih, pa; je tudi jaz ne bi...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jul 2006 10:38

ja, tudi; zato, da se gojišče strdi. bi pa za isti namen lahko uporavila tudi želatino, delamo v gl. z agarjem, ker je bolj praktično in ker ni teh raznih dodatkov (živalske beljakovine je včasih težje očisitt)... Veš, saj se za gojišča uporablja tudi sladkor, pa kvas, pa moka,... pa nimaš proti temu nobenih pomislekov, ne? Veri

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

21. jul 2006 10:49

Veri sej ti dam čist prov. Sej se uporablja za gojišče tud hranilna juha, ki je praktično navadna goveja juha. Ampak men je bolj všeč, če vem da je želatina iz kosti, k pa iz alg. Čisto stvar okusa. Mogoče zarad tega k se ljudje ne mormo "privadt" na hrano iz alg (strah pred "neznanim") Bernarda85 Sporočilo je spremenil(a) Bernarda85 dne 21. jul 2006 10:50:07

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jul 2006 12:32

hehe, res je, bernarda, včasih kake stvari čudno zgledajo, se čudno slišijo ali so čudnega okusa, samo zato, ker jih nismo navajeni... navsezadnje pred čebeljim bruhanjem (med) in pokvarjenim mlekom (jogurt, skuta, sir...) nimamo zadržkov, kakemu afričanu bi se pa mogoče ob tem obrnilo;) Vse kar je fermentirano, so obdelale take ali drugačne bakterije:) Sem sodijo kis, vino, pivo, sojina omaka, črni čaj, vsi mlečni izdelki,... Potem se pa zmrdujemo nad kefirjevo gobico in kombučo, češ kaj je pa to za ena goba, hehe:) V bistvu pa delamo isto, samo z drugim rodom bakterij:) Hec, kako se včasih prisilno ozdravimo takih predsodkov:) Moj lubi recimo ni maral oliv, niti pod razno, da majo čuden okus... Potem sva bla na eni odpravi lačna ko vrag in edino kar je bilo na razpolago, je bil en ogromen kozarec oliv! ne moreš verjet, kje so v tropih dobili tiste olive, ampak to je bilo edino, kar si lahko vzel... In se jih ej navadil jest in danes jh ma ful rad! Pravi hec! Še zdaj je vesel, da se jih je navadil, zdaj jih na pici ni nikoli dovolj:) Nekaterim se pa gravža želatina, ker je iz kosti, mene sicer ne moti ne eno ne drugo - si vedno rečem, sem še kaj hujšega pojedla;) Alg se res še nismo preveč navadili... Japonci so pa nori nanje! jaz se že celo večnost spravljam nardit suši, pa očitno čakam, da bo kaka akcija na tiste nori alge, ker so drage ko žafran! saj jih ne rabiš veliko, ampak vseeno so pa čez jurja... Pa še moji ljubi niso ravno nori na japonsko hrano - oče nekak ni najbolj vnet za alge, mami pravi, da vse, samo sušija pa res ne, sestra mogoče bi, samo zdaj ne je več mesa, bratec ne mara surovih zadev, fant pravi, da sicer morava enkrat probat, ampak danes pa daj rajši naredi kako kitajsko ali mehiško;), njegovi starši pa tako niso najbolj navdušeni nad eksotiko... tako da nekak ne pride na vrsto:) Veri

ZVER  

član od: 27.11.2005

sporočila: 4

22. jul 2006 9:20

ZANIMA ME KJE SE DA DOBITI KNJIGO ?? ZVER

ZVER  

član od: 27.11.2005

sporočila: 4

22. jul 2006 9:23

ZANIMA ME KJE SE DA DOBITI KNJIGO ?? ZVER

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti