Parklji in miklavži

neznan uporabnik
tema odprta - 27. nov 2001 7:33 | ogledi: 7.594 | odgovori: 2

Približuje se Miklavž pa me zanimajo recepti in načini priprave likov parkljev, Miklavžev...Hvala vsem za trud!

neznan uporabnik

27. nov 2001 12:50

Hali! Običajno sem parklje delala kar iz navadnega testa za medenjake, ki ga dobite v vsaki kuharski knjigi. Testo se razvalja na cca 07 cm na debelo. Iz kartona sem si izrezala šablono za parklja, včasih sem pa delala kar brez in so bili pač različnih dimenzij.Kepo testa pač razvaljate in se nanjo spravite z nožem in malo oblikovalske žilice. Pazite, da ni razvaljano pretanko, ker boste težko prenesli na pekač (navijete na valjar). Pečeni so v cca 20-30 min v ne prevroči pečici, odvisno od debeline testa. Ko jih vzamete iz pečice malce počakajte, da otrdijo. Oči lahko naredite iz narezanih lešnikov ali rozin, prav tako gumbe ali "ketno", za parklje lahko upraabite nagljeve žbice ali kaj podobnega. Jezik narišite z rdečo barvo za dekoracijo tort. Jaz jih niti nisem oblivala z limonovim ledom, edina težava je v tem, da ko kakšen dan stojijo postanejo mehki in se ukrivijo, če kje stojijo pokonci. Večina mojih ni preživela tako dolgo. Dobijo se tudi že vrečke s kombinacijo začimb prav za medeno testo (Kotany), ki so odlične. Če se prav spomnim je na zadnji strani tudi recept za medeno testo. H krašenju lahko pritegnete tudi otroke, ki pri tem neizmerno uživajo. Miklavžev pa nisem pekla, ker smo imeli zmeraj same žleht obdarovance. Moja tašča pa jih je delala iz kvašenega testa (malce trše kot za potico), pa moram reči, da mi ni bilo všeč, ker so po dveh dneh že trdi kot kamen in so lahko kvečjemu za okras. LP tinca

neznan uporabnik

27. nov 2001 13:54

Okusni in zlobno lepi parklji so tudi taki: spečemo večje okrogle piškote in jih oblijemo s čokolado. Iz tega naredimo glavo parklja: iz rdečega marcipana (marcipan +malo rdeče živilske barve pregnetemo) izrežemo po 2 manjša in 1 malo večji trikotnik. Manjša z beljakom pritrdimo kot roge, večjega pa kot brado. Oči lahko narišemo na piškot z mešanico beljaka in sladkorja, ter malo črne barve na sredini. Na podoben način lahko naredimo tudi Miklavža, Božička,...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti