Borovnice

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 12:25

lidka je napisal/a:
No, jaz mislim, da tudi na deželi živijo taki, ki živijo iz dneva v dan, ki trdo delajo in obdelujejo zemljo, tko da... In ti se ne hodijo relaksirat v tuje hoste. In ne mi govorit, da so otroci, ki se ganjajo s kroskami ali štirikolesniki po gozdovih, kje pa drugje, saj ga na urbanem ne bojo poslušali s tem nažiganjem, otroci kakih socialnih problemov. Sicer pa je v naši državi tako, kupit, kupit vse... Dober avto, počitnice, samo da je... Jaz sem hotla samo povedat, da če bi vsak nabiral v svojem gozdu, bi že vedel, kako je. Tko pa ko greš enkrat na teden mal na sprehod, te pač ne briga, od koga je, in kako boš za sabo pustil... Pri nas ravno zaradi tega NE marajo obiskovalcev. Po debatah, ki se razvijajo tu pri meni v službi, tudi drugod ne. Je zgleda povsod enako...
Ja povsod je enako Eni imajo in bi na vsak način radi preprečili druge, a pridejo na (po) njihovo... Ker danes imaš ali pa nimaš. In kot vas berem, bo nekoč tako, da če boš hotel na izlet boš moral imeti svoj gozd in travnik. Ali pa bomo najeli en hektar in polnili tistim, ki imajo. Da bodo imeli še več, in še več. A ni to smisel kapitalizma? Je dobro napisal g. Komat v Jani. Če bi na svojem vrtičku prepustili le 10-15% prideljka soudeleženim v procesu življenjskega cikla, bi bili vsi zadovoljni. Tako pa človek hoče 100% pridelek zase. In za ta cilj bo zastrupil najprej vse okrog sebe, potem pa še sebe. In na koncu bo čisto vseeno, koliko kdo ima. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 12:50

Ampak ne razumem, če nekaj kupiš in JE tvoje, zakaj se ne bi za to boril? In ne vem, kaj pade takim v glavo, da grejo v hoste, pobirajo borovnice in jih prodajajo. Saj niti njihove niso... ??? IN ja, v kapitalizmu smo se začeli zavedati svoje lastnine, prej je bilo vse NAŠE... In vrejemi Jernej, da tudi tebi ne bi bilo všeč, da bi kdo lomastil, delal škodo in dobesedno ril po tvoji hosti. Pa reč, da bi ti bilo vseeno pobirat smeti, zakopavat jarke od krosk in štirikolesnikov, da bi lahko kako drevo s traktorjem v miru ven potegnil...

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 13:13

Mislim da malo pretiravaš, ker ni tako hudo verjetno. Ja seveda, če si plačal jasno, je tvoje. Motijo me le tisti, ki misjijo, da lahko plačajo in je cel svet njihov in plačajo, pa delajo karkoli. Po drugi strani pa seveda, tudi to je prinesel ljubi družbeni red... Če je tvoje, se moraš boriti, ker tisti lopovi, ki imajo manj, hočejo tudi imeti nekaj. Zato si je treba ograditi hišo, nabaviti psa. In končno, če varuješ hišo in vrt, zakaj je nelogično, da boš moral varovati še svoj gozd? Saj tudi avta ne puščaš nezakljenjenega? Varujte tudi svoj gozd in ne pozabite prijaviti nabranih borovnic in kostanjev Dursu Če so v vašem gozdu vaše borovnice, so vaši tui okuženi klopi in pa, za kaj se ne borite da lahko pošteno plačate davek na vse te vaše sadeže? Ker to je premoženje ne, toliko 100 kil, kot jih naropajo? Samo žal (zaenkrat) gobe, borovnice in kostanj niso Vaša last. In tui davek na gozd plačujete na gozd, ne na plodove. Sicer pa vsak kuža markira svoje ozemlje. Kako naj vem, da hodim po privatnem gozu, če ni nikjer nobene označbe? In kako naj grem jaz, ki nimam gozda na sprehod po katerimkoli gozdu, če ne vem, kdo je lastnik, da ga vprašam za dovoljenje? Torej je bolje, da ne grem. Ker kaj, kmalu me bo lahko tožil lastnik, da hodim po njegovi gozdni potki? Jaz ga pa lahko kvečjemu tožim, da me je ugriznil njegov okužen klop. Mislim zdrava pamet, kje si. Zdaj se bo ljudi že preganjalo, če greš v gozd, ki je povrhu še zanemarjen in poln borovnic. A bolje da zgnijejo, kot da jih nabere nekdo, ki ni lastnik. Tudi če je le ta 1000 km daleč (kot je lastnik veliko gozdov pri nas). Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije PS - Zaradi mene se lahko tudi drugi lastniki gozdov pritožite čez mene v tej temi, noben ne bo sankcioniram. Izražam svoje osebno stališče, ne stališče urednika Kulinarika.Net, da ne bo pomote.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 13:44

Zdrava pamet tudi obiskovalcem, 100 kil jurčkov nobeden ne more pojest. 10 kil kostanja tudi ne... Vsaj naenkrat, pa vseeno vlačijo ven in dobesedno ropajo... V Ljublljani pa je Rožnik, Tivoli, Mostec... Če se recimo kdo hoče sprehajat, je gozda dovolj. Ampak kaj, ko je tako sladko jit po borovnice v neznano...??? Pri moji mami se ne upajo pobrat kostanja samo direkt za hišo, ker je tako blizu poslopja. Pa je vseeno gozd. ??? Pa je spet tako, dejmo tam, kjer nas ne vidijo? Pa kjer ne vemo, od koga je? Jaz sem si s temi stvarmi na jasnem. In ne hodim okrog pobirat. Še regrat nabiram na svojem ali pa sosedovem, on pa za to ve. Zakaj mislite, da so kmetje žleht, pa gnojnico polivajo, ko je sezona regrata v razcvetu? Da ja čimmanj ljudi okrog vogalov lazi...

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

5. jul 2006 14:47

Lidka saj ni vse tako negativno. Iz lastnioh izkušenj: naša družina je lastnica treh host. Eno obiskujemo redno (je v dokaj urbanem okolju - med vikendi), drugi dve malo manj. Pa nimamo nobenih negativnih izkušenj z obiskovalci, smetmi ali izropanostjo hoste, zato nas tudi ne moti, če se kakšen nakjučni nedeljski sprehajalec sprehodi čez NAŠO hosto. Je pa res da so ljudje vsesorte, ampak zaradi slabo vzgojenih ni treba posploševat. Ne vem, no, kar se Amerike tiče in njihovih ptičjestrašilnih zakonov: jaz se nebi preveč rada po njih zgledovala... ivonja

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 14:55

lidka je napisal/a:
Zdrava pamet tudi obiskovalcem, 100 kil jurčkov nobeden ne more pojest. 10 kil kostanja tudi ne... Vsaj naenkrat, pa vseeno vlačijo ven in dobesedno ropajo... V Ljublljani pa je Rožnik, Tivoli, Mostec... Če se recimo kdo hoče sprehajat, je gozda dovolj. Ampak kaj, ko je tako sladko jit po borovnice v neznano...??? Pri moji mami se ne upajo pobrat kostanja samo direkt za hišo, ker je tako blizu poslopja. Pa je vseeno gozd. ??? Pa je spet tako, dejmo tam, kjer nas ne vidijo? Pa kjer ne vemo, od koga je? Jaz sem si s temi stvarmi na jasnem. In ne hodim okrog pobirat. Še regrat nabiram na svojem ali pa sosedovem, on pa za to ve. Zakaj mislite, da so kmetje žleht, pa gnojnico polivajo, ko je sezona regrata v razcvetu? Da ja čimmanj ljudi okrog vogalov lazi...
Vidiš prav tega se bojim... Od tega, da ljudje pobirajo ne vem koliko VAŠEGA, počasi tvoji odgovori napeljejo na to, da naj se ljudje sploh ne sprehajajo čez VAŠO hosto. Borovnice so le krinka k ostrejšim ukrepom sprehajalcem? Morda uvozite par medvedov, pa bodo vsi raje ostali doma. Te trditve, da nas zdaj večina gre v gozd da razbija, uničuje ali privleče 100 kil gob so pa posploševanje. Pa še en grši izraz imamo za to, to so razni xy-izmi. Saj v Tivoli, Rožnik in mostec ste vabljeni tudi Vi, čeprav ni VAŠ gozd. Kolikor je tam gozda no. Ampak se pa strinjam, tudi sam ne bi želel da greš v moj hladilnik, tako da čisto razumem kako vam je, ko grem čez Vaš gozd. No, pa ne grem, da se ne ustraši kdo. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 15:08

Oh, pa se sprehajajo... Pa naša mama nič ne naredi, nobenih ukrepov ni, razen, da koga okrega. Obiskovalcev pa res ne želimo še več, kot jih je že, saj zna biti za 1. maj vse črno okrog in okrog... Jaz bom svojo parcelo ogradila, da se bo pes v miru sprehajal samo po moji zemlji. Da se ne bo kdo pritoževal nad kakci in podobnim... Pa smo spet tam, če bi vsi delali tako... Sicer pa, če se vam zdi prav, da prodajate borovnice, ki niso vaše, prav. In s takšnim odnosom se napeljuje do zaščite lastnine. Moja sodelavka si je včeraj zlomila rebro na Jančah, ko je šla po borovnice. Ja, lahko toži lastnika gozda. Pa smo spet pri tistem, če pride ropar, pa ga na tvojem vrtu ugrizne tvoj pes, mu boš plačal odškodnino. To je enak absurd. Zakaj neki so že na Hrvaškem inšpekcije? Ker so ljudje nabirali gobe in šparglje in kaj jaz vem kaj še v ZMERNIH količinah, ne?

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

5. jul 2006 15:33

Ja Lidka, potem pa tvoja mama večji del dneva visi pred hišo in zmerja mimoidoče.

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

5. jul 2006 15:41

Kaj ste se pa sedaj lotili Lidke, če je samo povedala svoje mnenje. Lp Dolores

karmen4  

član od: 31.1.2006

sporočila: 28

5. jul 2006 15:42

Ojla! Sem pogledala samo prvo in zadnjo stran, pa ne vem, če vem je že kdo omenil, sam v "totem lepem Maribori", mamo borovničke po 1.000 SIT za kg. Mast, frajeri, a? (hecam se) karmen4

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti