Borovnice

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 12:16

A v bistvu pol ne smem več iti v gozb in si nabrati skledo borovnic? Recimo na Urhu? Vsi gozdovi so zdaj privatni? Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

4. jul 2006 12:39

Čao, Jernej, seveda lahko greš. Pravimo samo, da se nam ne zdi prav, da nekateri nabirajo v privat gozdovih, ki jih morajo lastniki sami vzdrževati in plačevati davke, plodove za nadaljno prodajo, lastniku pa ostanejo smeti, ki jih pustijo za sabo. Lastnik te pa itak ne more/sme izgnati iz svojega gozda, ker kar je na tleh, se lahko pobira (razen, če ima s seboj kake vile, al pa hudega kužata, potem pa bejži). V tujini (Avstrija, Nemčija) je drugače, tam moraš imeti lastnikovo dovoljenje, drugače je to lahko motenje lastnine in temu ustrezne sankcije. Lep pozdravček, S.

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

4. jul 2006 12:49

jernej je napisal/a:
A v bistvu pol ne smem več iti v gozb in si nabrati skledo borovnic? Recimo na Urhu? Vsi gozdovi so zdaj privatni? Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Niso vsi gozdovi zasebni, večina pa jih je. lp, Marija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. jul 2006 13:31

Tudi mene to jezi, ker v hosti od moje stare mame vse razrijejo, uničijo recimo klopce, ki so za sedet, na obrobju si postrežejo s čebulicami narcis, borovnic, gob in kostanja tudi vidimo ne... Halo??? Jaz sem za to, da se privat ozemlej nekako označi, ogradi, ne vem pa, če se to v gozdu sme... Meni na kraj pameti ne pade, da grem kar nabirat, brez da bi se pozanimala, od koga je in če lahko... Vsak si lahko recimo tudi kupi krpo gozda, pa bo na svojem nabiral borovnice, kostanj in gobe. Ste kdaj pomislili na to? Lastniki gozdov pa morajo skrbeti zanje, podirati in vlačiti drevesa, jeseni grabiti listje. Se vam zdi to pravično?

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2006 13:35

Ne vem sicer, kako je pri vas, pri nas v okolici Kranja so gozdovi povečini skrajno zanemarjeni, en cel kup lubadarja, zaraščeno z robidovjem, da marsikje, čeprav na ravnem ne prideš skozi,. Tam, kjer posekajo, hlode odpeljejo, vejevje pa običajno pustijo gniti. Pa bog ne daj, da bi odstopili komu za butare narediti. Se videz gozda tako hitro spreminja, da kar težko verjameš. Potem se pa sprašujem, kako bo kmet borovnice nabiral, če še za gozd ne zmore skrbeti. LP

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. jul 2006 13:43

V tok zanemarjenem gozdu tudi borovnic ni... Kvečjemu robide... V Ameriki recimo ne smeš na nekogaršnjo posest, če ti ne dovoli. In ljudje se ne upajo lazit in stikat okoli, ker lahko samo čakaš, kdaj bo kdo kako puško vate nameril. Ne vem, če to velja za vse države; splošno pa velja, kar je tvoje, je tvoje! Pri moji mami tudi lovci streljajo domače kužke, cucke, z ovratnicami, brez, saj je vseeno... Pa grejo malo naokrog še na en štamprle, če ga dobijo... Moja mama ima zdaj vsa panična tega kužka kar privezanega...

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 13:47

Anomis je napisal/a:
Čao, Jernej, seveda lahko greš. Pravimo samo, da se nam ne zdi prav, da nekateri nabirajo v privat gozdovih, ki jih morajo lastniki sami vzdrževati in plačevati davke, plodove za nadaljno prodajo, lastniku pa ostanejo smeti, ki jih pustijo za sabo. Lastnik te pa itak ne more/sme izgnati iz svojega gozda, ker kar je na tleh, se lahko pobira (razen, če ima s seboj kake vile, al pa hudega kužata, potem pa bejži). V tujini (Avstrija, Nemčija) je drugače, tam moraš imeti lastnikovo dovoljenje, drugače je to lahko motenje lastnine in temu ustrezne sankcije. Lep pozdravček, S.
Aha, tako je zdaj. Sploh nisem na tekočem. Škoda, da so gozdovi sploh lahko privatni. Potem pridemo tako daleč kot so v ZDA, ko na vsakem smetnjaku visi tabla PRIVATE PROPERTY - KEEP OUT in ne moreš več nikamor iti Tako pač postaja razslojena ružba - eni imajo še gozdove, drugi nimajo pa niti strehe nad glavo. Najbolje da so še ceste privatne, pa pločniki. Potem tisti, ki niso bogati, bodo lahko gledali sprehod v naravi le na TV-ju in grizljali pokovko. Pa bomo že skoraj v ZDA Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. jul 2006 13:52

Zakaj pa bi šel v smetnjak? Da ti povem tudi to, v našem zaselku, v hribih... Idila... Pa uni spodaj z vsi ponoči pripeljejo smeti v naš kontejner, da njim ne bi bilo treba plačevat posebej odvoza. Ne vem, kako je v Ljubljani, ampak jaz včasih ne morem verjet... In čisto razumem PRIVATE PROPERTY, sploh če nekdo plačuje za svoj lastni individualni kontejner...

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

4. jul 2006 14:06

jernej je napisal/a:
Aha, tako je zdaj. Sploh nisem na tekočem. Škoda, da so gozdovi sploh lahko privatni. Potem pridemo tako daleč kot so v ZDA, ko na vsakem smetnjaku visi tabla PRIVATE PROPERTY - KEEP OUT in ne moreš več nikamor iti Tako pač postaja razslojena ružba - eni imajo še gozdove, drugi nimajo pa niti strehe nad glavo. Najbolje da so še ceste privatne, pa pločniki. Potem tisti, ki niso bogati, bodo lahko gledali sprehod v naravi le na TV-ju in grizljali pokovko. Pa bomo že skoraj v ZDA Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Ma Jernej saj nikoli ni prav. Poglej park Tivoli in Rožnik. Večina ga je razglašenega kot krajinski park. Lastništvo si poleg MOL-a delijo tudi manjši lastniki. MOL (naj) bi jim plačeval nadomestilo zato da se jaz pa ti lahko sprehajava tudi po zasebnem delu. Pa jim ne. Zato tudi oni ne skrbijo za gozd, kaj šele da bi MOL skrbel za svoj del. Po Rožniku (na tem delu proti hali in potem proti mestu) ležijo podrta drevesa, za katera nihče ne poskrbi, podrast prerašča vse, pojavlja se lubadar, kostanji imajo rak, ipd. Ni nujno da je pa država ali mestna občina boljši gospodar ali pa da se zato bolj sprehajaš po gozdnatih površinah. Pa saj tudi večine zasebnih lastnikov načeloma ne moti da se hodi po njihovem, dokler pač ljudje ne povzročajo škode in dokler jih ne izkoriščajo. Za Tivoli sta v starih časih skrbela 2 gozdarja, odkar pa MOL "špara" ni niti enega na spregled. Kaj češ potem s takim javnim dobrom, če ga čez 20 let ne bo več? lp, Marija

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

4. jul 2006 14:06

Ja, Jernej je pač tako, da za vsako posest, ki jo imaš, plačaš davek, katastr. Moraš jo obdelovati, zanjo skrbeti. Je pač tvoja, jo podeduješ, kupiš, kakorkoli.... tako kot avto, hišo, vikend.... kako bi se počutil, če bi lahko vsak prišel na tvoj vrt ali balkon malo rožic natrgat? pa jih potem še cvetličarni prodal? za pločnike in cesto, parke, skratka javne površine skrbi država, gre iz žepa nas vseh, zato nanje vsi pazimo, za privat lastnino pa mora vsak sam, zakaj bi potem lahko gor kar vsak prišel in pobral, celo uničeval? ne veš, kako lahko izgleda gmajna po tem, ko ena ali dve družini kompletno z otroci, ki jim je zelo dolgčas in z vsemi hišnimi ljubljenčki, pa avtomobili, cel dan malo manj kot kampirajo notri. pa kako težko je pokositi travnik, kjer gruča pohodnikov potepta vso travo, da bi prišli do jagod, češenj in kako nabirajo gobe z grabljami, potem pa jih prodajajo v Italijo, kjer dosežejo vrtoglave cene. sploh pa ni poanta v tem, kaj kdo ima, ampak v tem, da se plodovi, nabrani na tuji zemlji, ne bi smeli oz. naj se ne bi prodajali naprej in za to država,zakon prav nič ne naredijo. Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti