Marmelade

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. avg 2006 11:04

mamatita, od kod ti pa ideja, da si dodala vodo? Pol litra vode + sok 5 limon, komaj kaj trdne snovi, tega seveda pol kg želirnega sladkorja ne more zgostiti. Če ne bi dodala vode, bi imela trdo marmelado. Jaz bi včerajšnji izdelek porabila kot sok, ki bi ga redčila, danes pa iz 5 limon in pol kg želirnega sladkorja skuhala novo, ki bi se, po mojem mnenju, morala zgostiti do primerne gostote. (no, pošteno povedano: ne uporabljam želirnega sladkorja, ampak navadnega, samo po potrebi na koncu dodam malo želirnega sredstva). rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

30. avg 2006 11:09

Aha, nisem videla, da je tudi voda vmes. Pri moji prej omenjeni ni vode! Sadje, sladkor, želin (ker kljub kutinam ni bila dovolj gosta oz. trda) Ognjič

Mamatita  

član od: 17.1.2006

sporočila: 16

30. avg 2006 12:26

Rimljanka, recept sem našla v Veliki slovenski kuharici. No ja, nekaj bom poskušala danes rešit, bom videla in javila.

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

30. avg 2006 13:26

lp vsem skupaj! ena je na začetku teme spraševala za marmelado oz. džem iz fig. no js sem se lani preselila na obalo in sem nova v figah, zato sem lani zbrala vse možne kombinacije in recepte in kaj vse paše s figami in sem malo improvizirala in je nastal odličen džem. nimam točnih količin, ker sem si jih takrat pozabila zapisat. Zato bom opisala kombinacijo, količine in razmerja pa se uporabijo kot za vsako marmelado. Fige (okrog 3kg) nisem lupila, sem jih narezala in jih dala vret v 1-2dl črnega vina, dodala sem malo zmletih klinčkov in cimeta (po okusu, samo ne preveč, da ne prevladuje, ampak se ga komaj čuti) in strok vanilije. džem sem delala z želinom, seveda pa po želji delaš tudi brez. Ko je zavrelo pa sem dodala črno čokolado . Tega daš toliko, da dobiš tak čokoladno-figov okus. Sladkor dodaš glede na količino sadja. Predenj sem dala v kozarce sem dodala še malo ruma. džem je res bil ful dober,ko sem čez par mescev odprla kozarec, smo ga takoj pojedli kar z žlico, ker ni bil toliko sladek. kot figovo-čokoladna krema odlično gre s palačinkami in tortami lp vsem sam da se kuha..

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

30. avg 2006 14:11

Ravnokar sem zimprovizirala marmelado - odlična je in lahko tudi nizkokalorična! Napisala sem recept in ga odposlala, čez kakšne tri tedne bi moral biti že objavljen! LP! Muffsy

Mamatita  

član od: 17.1.2006

sporočila: 16

1. sep 2006 11:08

Iz moje limonine marmeladi ni nič, vsaj ne po tem receptu. Ampak, še bom poskušala in prosim za nasvete kako naerediti pomarančno in limonino marmelado. Lep dan.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

1. sep 2006 12:16

LIMONOV DŽEM iz knjige Čar marmelad 1,4 kg neškorplj. limon za 1 kg sadne mase 800 g sladkorja (navadnega) Limone operemo in jih s čisto krpo obrišemo. S posebnim strgalcem nastrgamo tenke trakce rumenega dela lupinice, potrebujemo je 200 g. Limonam odrežemo oba skrajna končka, nato jih z ostrim nožem olupimo tako, da ne ostane niti sledi bele kožice. S pomočjo ostrega nožička ločimo krhlje in jim odstranimo membrano. To delamo nad skledo, da ujamemo sok, ki se pri tem nacedi. Iz krhljev odstranimo vsa semena. Kolikor je možno, iztisnemo iz membran sok. Ves sok damo v kozico, dodamo koščke sredice, sladkor in 4 dl vode. Pristavimo, da zavre, in nato kuhamo 15 minut. Medtem pogosto mešamo, da se džem ne bi prijel. Dodamo na trakce narezano limonino lupinico in kuhamo še 5 do 6 minut, da postane lupinica prosojna. Želirni preskus: Na hladen krožnik kanemo kapljo džema, in če se hitro strdi, je gotov. Kozico odstavimo, z džema skrbno poberemo pene in ga še enkrat premešamo. S pomočjo širokega lija in zajemalke nalijemo limonov džem v kozarce, jih zapremo in steriliziramo. za 5 kozarcev po 250 g To je vse iz knjige, opazila pa sem, da je tudi tukaj dodana voda. Recepta še nisem preizkusila, je še v načrtih. Poročam, kako bo uselo. Lp iz Mb riba-ribica

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

2. sep 2006 22:29

Robide, robide, robide, vsak dan robide. Joj, kje vse plazim! Ampak to je najtabojšeša marmelada. Danes 40 dag zrelih robid in 20 dag želirnega cukra, pa so trije mali kozarčki. Kakšna pa bo, ne vem. Prvič sem dala 1:1, pa je bilo presladko. tumpika

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

2. sep 2006 23:27

jaz sem delala pomarančno marmelado ki je želirala kot da bi bila kupljena vzela malo pomaranč (2-3) ki sem cele zmelela v multipraktiku jih dala kuhat v malo več kot liter vode, precedila, dala tekočino na plin narezala vanjo 4 jabke, ko so bile kuhane vse skupaj spasirala dodala sladkor po okusu in pogledala na vrečko želirnega sredstva koliko želina morem dat na toliko tekočine kot jo imam .... ratalo res dober okus in trdota enkratna p.s. marmelado sem delala spomladi , pri nas smo bolj počasni za marmelade in je ena ostala na pultu že kake 2 meseca(še vedno dobra... nič ni spesnela) sporočilo je spremenil(a) t-baby dne 02. sep 2006 23:30:07

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

2. sep 2006 23:46

Tumpika, nisi edina, ki živiš med robidami te dneve, tudi jaz jih nabiram skoraj vsak dan in lazim in rinem in plezam tam, kjer večina ne bi. In potem kuham marmeladice in sirupe, ki jih že povsod polno. Sedaj pa je treba te marmelade porabiti, zato pečemo rolade, nadevi pa svetli in temni, odvisno od marmelade. Skrbi me samo obstojnost, ker to počnem letos prvič. Bom že videla čez nekaj mesecev, kako bo z njimi. Uživajte z marmeladami riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti