Škrob ali moka

mmajaa  

član od: 9.5.2006

sporočila: 104

tema odprta - 16. maj 2006 23:37 | ogledi: 16.861 | odgovori: 10

Živjo,

mogoče bo moje vprašanje zvenelo popolnoma neumno. Zanima me namreč, kakšna je razlika med škrobom in moko (najbrž je oboje enako nezdravo, a ne?)

Bila bi zelo vesela odgovora!

mmajaa

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

16. maj 2006 23:49

Ali imaš celiakijo? V tem primeru lahko uživaš koruzni škrob (Gustin ipd.), moke (pšenične) pa ne. Če pa si zdrava, pa misliš, da je moka "strupena", pa ti mora odgovarjati kdo drug, jaz namreč za nobeno hrano (v ne pretiranih količinah) ne verjamem, da je "strupena". teta torta

mmajaa  

član od: 9.5.2006

sporočila: 104

16. maj 2006 23:58

Ja, sem zdrava, samo mi ni nikoli jasno, če sta to zamenljivi stvari, če lahko npr. uporabim moko namesto škroba. mmajaa

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. maj 2006 6:35

mmajaa je napisal/a:
Ja, sem zdrava, samo mi ni nikoli jasno, če sta to zamenljivi stvari, če lahko npr. uporabim moko namesto škroba. mmajaa
So podobne, ne pa popolnoma zamenljive. Moka je " sestavljena " od recimo polovice škroba in polovice glutena ( govorim na pamet, ne ljubi se mi sedaj brskat po knjigah , gluten pa je rastlinska beljakovina, ki jo bolniki s celiaklijo ne morejo prebavljat ). Meni se zdi, da se škrob dodaja v nekatera peciva, da bi bila bolj rahla. V pecivih se, po moje, komot zamenja škrob z moko, obratno, verjetno ne, vsaj večinoma. Če sem kakšnega kozla ustrelil, naj me kdo popravi. ežoj

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

17. maj 2006 7:48

Jaz za testo za torte moki vedno dodam koruzni škrob, ki naredi biskvit kompaktnejši... Se lažje razreže in podobno... Če gledam s tega vidika, ju ne bi menjala. Ker ima vsak svojo vlogo pri testu... Sem pa zadnjič nadomestila navadno moko in spekla testo za torto izključno iz pirine moke in Gustina. Plus ostale stvari, ki pašejo noter. Tudi jaz ne vem, če imam prav, zato maj me kdo popravi...

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

17. maj 2006 8:13

Mmajaa, oprosti, če sem malo jezno odgovorila (pozna ura!), a poudarek vprašanja je bil videti na (ne)zdravosti moke/škroba. "Znanstveno" na stvari ne znam odgovoriti, iz prakse pa lahko povem: če je v receptu za biskvit napisan tudi škrob (škrobna moka, včasih je pri kakšnem površnem prevodu tudi "koruzna moka", pa mislijo koruzni škrob), lahko brez večje škode uporabiš samo moko. Struktura peciva bo malce drugačna, a vse bo v redu. Mislim pa, da biskvit samo s škrobom ne bi uspel prav dobro. Sicer pa, če Gustina ipd. nimamo doma, vedno lahko uporabimo puding, ki je škrob z dodatki arom. teta torta

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

17. maj 2006 8:43

Teta torta, hvala za tale namig glede pudinga. Meni to ni prišlo na misel. Blanchy

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. maj 2006 8:54

Ja, meni tudi ne. Kako pa je s krompirjevim škrobom? nola

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

17. maj 2006 11:28

V Italiji sem že kdaj kupila krompirjev škrob (iz radovednosti), pa se mi je zdelo, da ima enake lastnosti kot Gustin. Le pri zgoščevanju juhe ali omake sem imela občutek, da pride nekoliko bolj "pocasto". Ampak ponovno povem, to ni znanstveno, le izkustveno. teta torta

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

17. maj 2006 13:14

Saj izkušnje več veljajo kot pa vse znanstveno pisanje brez prakse. lp zinka

mmajaa  

član od: 9.5.2006

sporočila: 104

17. maj 2006 17:22

Super, najlepša hvala vsem! Teta torta, zelo mi je znano nočno razpoloženje! To mi je včeraj padlo na pamet in mi ni pustilo hitro zaspati ... lp mmajaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti