Bele uši na rastlinah

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. maj 2006 20:04

ežoj, se moram skoraj opravičiti, ker še nisem odgvorila. Od kake štirih zjutraj do pol dveh služba, hud tempo. Potem sem si privoščila prosto popoldne, s pasenjem oči med rožicami v Črnučah (Trajnice Strgar), pa potem eno kosilce s čvekom s kolegico, pa še čaj in sveže fotke iz Mostarja pri njej doma. Potem sem še nekaj rožic na balkonu posadila. In - na - tule pa mravlje uši pasejo. Ežoj je povedal bistveno, res drži, kar je napisal. Se mi pa zdi sumljivo, da riba-ribica govori o BELIH ušeh. Se mi zdi, da gre za ščitasto rastlinjakovo uš. Silno nadležne drobne snežno bele živalce, ki živahno letajo, če jih vznemirimo (npr. potresemo list). Jaz ob takih prilikah uporabim kak BIO insekticid, na bazi piretrina ali soje. Pa pranje tudi pomaga. In - ne ljubijo suhega, sončnega vremena. Velja poskusiti tudi z recepti, ki jih je zapisal ežoj. Škodili zanesljivo ne bodo, lahko pa pomagajo. In - veliko uspeha. Priporočam se za poročilo o uspehu. rimljanka

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

12. maj 2006 20:07

ežoj je napisal/a:
SUZANAZ je napisal/a:
Mravlje imajo rade iztrebke listnih uši zato se vedno gnetejo okoli uši. Suzi
madonca, a ste veliko šole špricale? Čudi me, da vam rimljanka ni že odgovorila: mravlje " vzgajajo " listne uši, ker jih potem " molzejo ". ežoj
Da ne boš preveč pameten: Nisem hodila sicer na vrtnarsko ali kmetijsko šolo, si pa tu pa tam kaj preberem. Ponekod jih najdemo tudi na posevkih kumar in na komaj posajenih sadikah paprike kot tudi na komaj vzniklih posevkih fižola. Na prizadetih rastlinah opazimo zvijanje listov navzdol kot tudi zelo pogosto prisotnost mravelj. Te se prehranjujejo z medno roso, ki jo listne uši izločajo, zato vsepovsod, kjer opazimo mravlje lahko sklepamo, da so nekjer v bližini tudi listne uši. Omenjene rastline so lahko prizadete od več vrst listnih uši, najpogosteje pa na zelenjavi srečujemo breskovo, ovseno in fižolovo listno uš, ponekod pa tudi krompirjevo listno uš. Veliko škode lahko povzročijo na nasadih oljnih buč zaradi prenašanja virusov, tudi zaradi prenašanja pred leti zelo nevarnega virusa cukinov. Suzi Sporočilo je spremenil(a) SUZANAZ dne 12. maj 2006 20:10:37 Sporočilo je spremenil(a) SUZANAZ dne 12. maj 2006 20:10:58

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

12. maj 2006 20:14

Rimljanka, te moje male zadevice ne letajo, čisto pri miru čakajo, da jih odstranim. Imela pa sem pred leti že tudi tiste, a so izginile. Bom pa poročala o uspehu. Začela bom kar z Bagatovim oljem za šivalne stroje, saj je stroj dotrajal, olje pa je ostalo. Pozdrav! riba-ribica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. maj 2006 21:29

SUZANAZ je napisal/a:
Da ne boš preveč pameten:................................................................................................
Kaj se pa jeziš, saj je le izmenjava mnenj. Saj vem kako je , neki se ne spomneš, pol ko nekdo pove pride za tabo, saj to že vem, si rečeš. Jaz pa tudi ne morem iz svoje kože, moram dodat kanček hudobije. pa, brez zamere lp ežoj

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

12. maj 2006 21:37

Jaz pa moje zelenje na balkonu pospricam z domaco pripravo: -rabarbarine list skuham v vodi,pripravljeno tekocino ohladim in z njo spricam rozice. -z tem pripravkom prezenem vse usi. Poizkusite mogoce vam bo pomagalo! Pa veliko uspeha! marmeladka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8701

12. maj 2006 21:56

Jaz že vrsto let nimam nobenih uši, nobenih živalc na balkonskih rožah. Kaj vem zakaj? Mogoče pa zaradi tiste zeleno-pisane rastlinice, kako se ji že reče - "moljovka" ali pa "smrdljivka". Za to mi je dolgo let nazaj svetovala neka ženička, da obvezno mora biti med rožami, saj jih čuva od nepridipravih. Pozdravček!

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

13. maj 2006 6:06

Pri gospe Jeleni De Belder sem med vrtnice sadila česen. Rekla mi je, da to preganja uši. Migla

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

16. maj 2006 18:53

SuzanaZ ali se uporabi navadno mleko??? LP gordana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. maj 2006 20:01

Sem slišala, da mora biti polnomastno in nehomogenizirano. Najbrž gre za to, da maščoba ovije škodljivce, do njih ne pride kisik, pa se zadušijo. Izkušenj pa (še) nimam. rimljanka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

17. maj 2006 22:02

Riba-ribica, če te reči ne letajo, gre lahko za volnato belo uš... Meni delajo navadno zgago na kaktusih in jih največ najdeš prav na vratu kaktusa. Te žverce, ki živijo občasno pri meni, ne uniči nobena bio stvar. Spomladi, ko kaktuse presajam, jih namočim v raztopino metasistoxa za nekaj časa. To je sistemski insekticid, ki je zelo strupen in ima zelo močen vonj, zato ga ne uporabljaj v zaprtem prostoru (smrdi po česnu,hehehe). Uporabiš ga lahko 2x v rastni sezoni. Sicer ga lahko uporabiš tudi na balkonskih rastlinah, vendar se bo za tiste rožice našla kakšna manj strupena stvar.... Mam pa tudi jaz eno vprašanje. Ker rastlin za prehrano ne zastrupljam, me zanima, kako se naj rešim uši na ribezu. Sedaj sem ga dobro pognojila in nameravam počakati, da dozori, potem pa bi se rada uši znebila vsaj za letos... LP juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 17. maj 2006 22:05:19

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti