Jabolčni kis

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

tema odprta - 5. maj 2006 15:47 | ogledi: 8.555 | odgovori: 11

Pozdravljeni!

Prosim vas, če mi lahko svetujete kje bi lahko bolj v okolici Škofje Loke, Kranja ali Ljubljane kupila domač jabolčni kis. Če ga kdo že kupuje in ve, da kis ni preveč močan. Prej mi je namreč znanka dobavljala domač jabočni kis, vendar ga zdaj ne more več. Sem ga kupila v sparu, pa se mi zdi, da pokvari vsako solato. Rada bi takšnega z bolj blagim okusom.

Hvala za odgovore

Lp, polona

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

5. maj 2006 16:14

Kmetija PR MATIC na Hotavljah se ukvarja z pridelavo in predelavo domačega sadja.Izdelujejo jabolčne sokove,mošt,likerje,žganje,sušenje sadja,ter seveda pridelava jabolčnega kisa.Nahajajo se na relaciji Šk.Loka -Žiri.Svojo kmetijo imajo na Hotavljah ,nasproti gostilne Lipan.Mi pri njih vsako jesen stiskamo iz našega sadja mošt in smo zadovoljni.Poskusite lep pozdrav.kuharca37 kuharca37

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

5. maj 2006 16:18

Kuharca 37 najlepša hvala za odgovor. Vsak dan se peljem mimo Hotavlj kot grem v Lj na fax, tako da se bom z veseljem tam ustavila. Še enkrat hvala, Lp, polona

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

5. maj 2006 19:39

lonygirl,jabolčni kis mora biti močan,sicer se lahko pokvari (napade ga ocetna jeguljica). Optimalno je 4% ocetne kisline,ti ga pa sama sproti redčiš. Problem,ki se pojavlja paje,da nekateri proizvajalci "naredijo " jabolčni kis pretežno iz umetno pridobljene ocetne kisline,in ga s pravim jabolčnim kisom le doaromatizirajo(ob dodatku ostalih arom).Tak kis deluje ostro in neprijetno. pa lp,Robida

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

5. maj 2006 20:05

Kako pa zgleda ocetna jeguljica? Suzi

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

5. maj 2006 20:42

to so drobcana bitjeca,ki plavajo po kisu, pripomorejo pa k "samorazgradnji" kisa v ogljikov dioksid in vodo.Ne moreš jih zgrešiti,če so prisotna. Robida

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

5. maj 2006 21:40

In kako se ga redči? A kar z vodo, ali so kakšne posebne metode? Lp, polona

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

5. maj 2006 23:14

Nisem vedela, da pri meni jemo "pokvarjeno" solato, ker pač kupujem jabolčni kis v Šparu. Pozdravček!

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. maj 2006 8:41

Pri mojem bratu že od nekdaj delajo jabolčni kis iz mošta. Torej je tak pravi iz bio jabolk in zorjen v hrastovih sodovih. Ampak ta kis je zelo močan in ima tudi zelo močan vonj. Če uporabim Robidino terminologijo, je ta domači kis oster in za nekatere z neprijetnim vonjem. Jaz ga obožujem; zelo mi ustreza njegov okus in ker vem, iz katerih jabolk je bil narejeni...še bolj mi je všeč. Mimika

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

6. maj 2006 9:44

Halo,ne kar povprek! Ne govorim o pokvarjenem kisu,amapk o dejstvu,da je naravni kis z nizko kislostjo bolj podvržen kvaru kot močnejši, ne pomeni pa to,da je vsak tak kis pokvarjen!! Aroma kisa izhaja iz surovine, jabolčni se razlikuje od vinskega.Oba sta zelo zdrava. Jakost kisa pa je odvisna od stopnje alkohola surovine iz katere je nastal(vina ali jabolčnika),stopnja alkohola le teh pa je odvisna od vsebnosti sladkorja jabolk ali grozdja ter čistosti alkoholnega vrenja. Torej, več sladkorja kot je bilo v jabolkih, bolj močan bo lahko kis. Da ne bo panike, tudi če je kis narejen pretežno z redčenjem ocetne kisline (pridobljene industrijsko s suho destilacijo lesa), zato še ni strupen ali nevaren, pač ni v njem koristnih in zdravllnih sestavin, ki jih vsebuje naravni kis. lonygirl, redčiš ga tik pred uporabo z navadno vodo na željeno kislost. Pa še nekaj, tisti ki imate domač jabolčni kis (nefiltriran) lahko opazite, da čez nekaj časa postane močnejši, če ga imate shranjenega v kuhinji. Včasih se v njem naredi tudi rjava mrenica. To je naraven pojav, ocetnokislinske bakterije imajo rade toploto in dalje tvorijo ocetno kislino ob tem pa nastaja "klobuk", ki je v bistvu njihova baza. Ne želim kritizirati, le pojasniti sem želela neketere zadeve, ker jih slučajno poznam. lp Robida

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

6. maj 2006 12:10

Tudi jaz nisem rekla, da je solata s sparovim jabolčnim kisom pokvarjena. Sploh ne, le meni je premočan in mi malce pokvari okus. Danes ga bom razdredčila z vodo in bom videla kako bo. Lp, polona Sporočilo je spremenil(a) lonygirl dne 06. maj 2006 12:10:42

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti