Adzuki fižol

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

22. apr 2006 21:03

A se lahko ta adzuki fižol je tudi kar tako, npr. na solato? Jaz ne bi nobenih kalčkov delala, me pa zanima, kje ga lahko kupim. Ga imajo npr. v Šparu? Na katerem koncu, kako izgleda sploh? Hvala za odgovor!

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

22. apr 2006 22:33

Andrinaa, kalčkov ti ni treba delati, skuhaj pa le, jaz še prej malo namočim. V Mariboru kupujem adzuki fižol, prav tako mungo, v Mercatorjevem diskontu na Tržaški cesti, kjer imajo sadje, zelenjavo, suho sadje ipd. Prodajajo ga pod nazivom rdeča in zelena soja (421 SIT za kg), imajo pa tudi svetlo sojo (belo). Slednja se kuha kar precej časa. Verjetno je tudi v Ljubljani kakšna takšna trgovina. Aja, sprašuješ kako izgleda. Podobno kot leča, samo večje, ampak saj piše, tako ne moreš zgrešiti. Upam, da sem kaj pomagala. Lp iz Mb riba-ribica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. apr 2006 9:07

adzuki je zelo dober v solati. Uporabljaš ga tako kot običajni fižol v zrnju. Edino, kar je zares pomembno, da ga dolgo namakaš. tudi do 24 ur. Vsa zrna morajo postati svetlejše barve in nabrekla, tista ki nisoj, je potrebno zavreči. Mungo fižol pa uprabljam zgolj za kaljenje. mimika

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. apr 2006 15:13

mimika ima prav, mungo je zelen, adzuki rdeč in mungo navadno prodajajo kot sojine kalčke, ne adzukija - moja napaka. Je pa res, da oboje kalčke lahko jeste in da se oboje lahko je kot stročnica, veliko idej je iz indijske kuhinje... Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

23. apr 2006 21:53

Načeloma pri nas prodajajo sorto boba z imenom aquadulce. Je vredu, samo če ga hočeš jesti že, ko so še mladi stroki, ni prav fajn. Drugače pa ga boš na tržnici 100% dobila. Vendar pohiti s sejanjem, ker je zdaj že res zadnji čas. Kalčkov adzuki in mungo fižola (oz rdeče in zelene soje) ni potrebno toplotno obdelovati. Medtem ko je pa treba kalčke vseh drugih stročnic. Lp juhica

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

26. apr 2006 11:12

Prosim za pomoč! Kupila sem adzuki fižol, ki je očitno mungo fižol - glede na to, kar sem tu prebrala. Na vrečki sicer piše adzuki, notri je pa zelen fižolček. No, saj nič zato, ampak zdaj me zanima, če lahko ta mungo porabim tako, kot bi sicer porabila navaden fižol? V mislih sem imela kakšno enolončnico ali pa solato. In še nekaj: kako dolgo (približno vsaj) se kuha? Hvala!

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

26. apr 2006 13:15

Andrinaa, adzuki in mungo fižol se ne kuhata dolgo (kakih 15 - 20 minut), sploh ne dolgo v primerjavi s sojo (belo). Čeprav jo namočim, se kuha več kot pol ure, skoraj uro, skuhati jo želim, da bi bila kolikor toliko mehka. Mogoče pretiravam, ampak sram me je povedati, ker sem jo že tolikokrat pričela "peči". Mar naj stojim zraven in gledam, kako vre? Saj dolivam vodo, ampak zgodi se pa vendarle. Verjetno pozabljam na tisti znani nasvet, da naj mislimo na to, kar delamo. Malo sem zašla od vprašanja, adzuki in mungo lahko uporabiš v vsaki enolončnici ali solati. Vsaj jaz tako jem te stvari. Lp iz Mb! riba-ribica

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

26. apr 2006 15:36

Riba-ribica, hvala za odgovor! Se bom kar pogumno lotila kuhanja. Do sedaj sem od stročnic kupovala samo fižol (pa včasih grah) in imam pred temi zame novimi rečmi kar malo treme. Tudi sojo bom vključila v mojo prehrano - in pridno dolivala vodo, da je ne bom tudi jaz pekla.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

27. apr 2006 13:15

andrinaa, kot sem že napisala mungo fižol kalim, adzuki pa uporabljam kot naš fižol. Je zelo okusen, pa tudi lep za kakšne solate, kar težko rečemo za našega češnjevca. mimika

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

8. okt 2007 11:08

Za katere jedi uporabljate fižol adzuki, poleg kalčkov in v solati? Prosim za ideje in recepte.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti