Naravne barve za pirhe

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

30. mar 2006 15:28

Loni, mi vsako leto pojemo vsa pobarvana prepeličja jajčka, ne glede, koliko barve so dobile, pa ni nikoli nič narobe. Lisa, jaz sem lani kupila bela jajčka v samopostrežni trgovini COOP v Tuorriju v Trstu. Sem bila prejšnji teden tam, pa so imela vsa bela jajčka rok trajanja do 10.aprila, tako da bo potrebno še enkrat tja tik pred veliko nočjo. Jaz jih sicer tudi barvam v rdečih čebulnih olupkih, kuham jih cca 20 minut, razno zelenje pa potem spravim dol kar pod tekočo vodo. Nekaj let nazaj sem se igrala celo z voskom in različnimi risanimi vzorci. Dobila sem super kombinacije, je pa res veliko dela. Enkrat pa sem kuhana jajčka pustila v čebulni vodi kar celo noč in so bola nekatera drugi dan zelo, zelo temna. Se mi pa v spominu nekaj sveti, da je pred leti v eni od posebnih velikonočnih izdaj ne vem več, katera revije je bila to, pisalo, da dobimo črno barvo tako, da jajčka kuhamo v vodi, ki ji dodamo oglje. Je katera to poizkusila? Ali pa kdo pozna drugo varianto za črno barvo? Drugače pa naredimo vsako leto tudi nekaj marmoriranih pirhov, ampak se mi zdi, da se lupina preveč lepi na prste, ko jajček lupimo. Sem pa tudi poizkusila barvanje z borovnicami, špinačo, rdečo peso, pa rezultati niso bili zadovoljivi. Vsao leto imamo po veliko noči za kosilo Stefani pečenko, da porabimo nekaj pirhov..... kača

marja  

član od: 10.11.2005

sporočila: 229

30. mar 2006 16:46

Pozdravljene! Toliko je govora o barvanju jajc z vinom in seveda sem šla takoj poskusit. Jajca sem skuhala v rdečem vinu (mislim, da je bil teran) in so se čudovito obarvala. Namazala sem jih tudi s slanino, da se lepo svetijo in sedaj imam veliko noč lahko že danes. No, malo se hecam, ampak poskusila sem pa, da ne bi bila takrat, ko bo šlo zares razočarana. Lep pozdrav vsem! marja

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. mar 2006 16:56

Moja sestrična pa jih je lansko leto barvala v malinovem sirupu, pa v ekstraktih, pa so bili tako lepi, da je kaj! Jaz pa čebulne olupke najprej dobro prevrem, da dajo barvo od sebe, nato pa v že prekuhane olupke dam jajca in so res lepo obarvana. Dobro je, če je vmes kaj olupkov rdeče čebule. Taia

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. mar 2006 16:59

Aja, pa pozabila sem dodati, da potem jajca v tej obarvani vodi tudi kuham in sicer 10-15 minut. Je pa fajn, če jajca položite v še toplo vodo, potem pa jih nekej časa (1 uro naprimer) pustite v tisti vodi in šele potem date kuhat, ker vam v tem primeru ne bodo popokala! Taia

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. mar 2006 17:39

Aja, pa pozabila sem dodati, da potem jajca v tej obarvani vodi tudi kuham in sicer 10-15 minut. Je pa fajn, če jajca položite v še toplo vodo, potem pa jih nekej časa (1 uro naprimer) pustite v tisti vodi in šele potem date kuhat, ker vam v tem primeru ne bodo popokala! Taia

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

30. mar 2006 19:18

Enkrat sem obljubila, da bom napisala nekja o naravnih barvah za barvanje pirhov iz lanskoletne revije Unikat. Barvanje z bezgovimi jagodami: V vodo damo jagode bezga in jo segrejemo do vretja. Kuhamo, da dobimo barvno kopel. Pustimo, da se ohladi na sobno temperaturo, precedimo. To vlijemo v steklen kozarec in vanj vstavimo kuhano jajce. Pustimo, da se jajce obarva do želene intezivnosti. Jajce vzamemo iz kopeli, položimo na papirnato brisačo in pustimo, da se osuši. Intenzivnost barve je odvisna od trajanja kopeli. Barvanje z rastlinskimi barvami: Intenzivnost barve je odvisna od količine dodanih rastlin. V liter vode dodamo 250 g svežih rastlin, 400-500 g sveže zelenjave ali sadja, 5-8 dl rastlinskega soka ali 3-6 žlic mletih rastlin.Rastline kuhamo na minimalnem ognju v vodi 30-40 minut, oziroma dokler rastline ne izpustijo iz sebe dovolj barvila. Nato ohledimo na sobno temperaturo in precedimo. Površina jajc naj bo čista in brez mastnih madežev. Najprimernejša so trdo kuhana jajca, če pa jih kuhamo v barvni kopeli, pa jih prej obrišemo s krpo namočeno v kis, ali v tekočino za barvanje dodamo 1-2 žlici kisa.Jajca kuhamo 5-7 minut. Če jih bomo hranili dalj časa pa jih kuhamo 20-30 minut. Čas barvanja jajc traja od 10 min. do več ur. Po končanem barvanju jih na krpi osušimo in namažemo da dobijo lesk. rumena barva: cvetovi kamilice, cvetovi bezga, list breze, trava, list hrena, preslica, prah kurkume, cvetovi regrata, listi in lubje jablane oranžna barva: prah rdeče paprike, čebulne lupine rdeča barva: sok rdeče pese, sok maline, sok borovnic, sok robide, rdeč radič, lupine rdeče čebule rjava barva: lupine rjave čebule, list in mesnate lupine oreha, list hmelja, lubje drevesa slive, listi in lubje hrasta, kava zelena barva: list koprive, list bezga, špinača, zelena solata modra barva: sok bezgovih jagod, rdeče in črno grozdje, rdeče zelje Več o tem si preberite v Unikat, marec/april 2005, leto 6, št. 28. Lani sem poizkusila z kurkumo, pa se je prijela a sem jajca verjetno premalo časa pustila v kopeli, da bi bila bolj izrazito rumene barve, z rdečo papriko pa se mi je ponesrečilo. Najbolje je barvanje s čebulo. Če bo katera ustvarjala z naštetimi naravnimi barvami naj sporoči rezultete. lp, marelica Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 30. mar 2006 19:19:09

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

30. mar 2006 22:21

Loni, moj nečak je nor na francosko solato, naredim mu jo veliko skledo, zanjo pa porabim precej jajčk. Lep pozdrav! Dušanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. mar 2006 7:23

Naša prepeličja jajca niso dobra, vem iz lastnih izkušenj, po moje zato, ker jih moja mami predolgo cmari. In so zeleni skoz in skoz. Loni Makaroni

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

31. mar 2006 7:36

Za barvanje v teranu : kuhana jajca čez noč namočiš v teranu, refošku. Jaz jih v vinu še nisem poskusila skuhat. Bo za sprobat. Lahko pa jih okrasite tudi s servijetno tehniko. Prtičke ensotavno nalepite na jajca z beljakom, rahlo zmešanim. Lp, Klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti