Začimbe

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 23. mar 2006 15:34 | ogledi: 2.828 | odgovori: 14

Vsepreveč uporabljam vegeto in knor kocke.

Rada bi namesto tega uporabljala začimbe, šatraj, muškatni orešček...pa ne vem kam kaj paše.

Prosim za vašo pomoč

Hvala in lep pozdrav

Teka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

23. mar 2006 16:50

Teka, tudi jaz uporabljam vegeto, a ne povsod. So jedi, kamor je ne dam nikdar, v nekatere pa jo dodajam, tako kot kocko. Pač stvar trenutnega navdiha. Ob tem pa uporabljam celo množico zelišč, svežih in suhih, kar je pri roki. Za zelenjavne juhe in enolončnice obvezno baziliko, timijan in zelen peteršilj pa drobnjak (ali nekaj od naštetih), šetraj dam v kakšno mesno omako, muškatni orešek v govejo juho in nekatere krmpirjeve jedi, pa v mesne, sploh tiste z navdihom azije ali arabskega sveta. Zdrobljena bučna semena dodajam solatam, tudi zelišča. H goveji juhi vedno dam zraven skodelico sveže naribano korenje, sesekljan peteršilj in drobnjak, pa si vsak sam skombinira. K jedem iz divjačine dodajam tudi brinove jagode (razen šatraja, timijana in ostalega železnega repertoarja začimb za jedi s predznakom "lovske"). Tudi mešanico več vrst poprov imam vedno pri roki, pa mešanice drugih zelišč - mediteransko, provansalsko, pa razne masale in podobno. Te že pripravljene mešanice vedno dopolnim s kakšno dodatno začimbo, po trenutnem navdihu, ali kar se mi zdi, da bi šlo lepo skupaj, in tako nobena jed nima vedno enakega okusa. Torej kar pogumno v eksperimente. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. mar 2006 16:55

Teka, svetujem ti, da greš za začetek v knjižnico, poiščeš eno od knjig, ki predstavljajo zelišča in začimbe (tega je na policah kar veliko), si prebereš stvari, kaj izpišeš. Hkrati pa poskušaj, pogosto gre tudi tako. Uporabljaj pa, vsaj na začetku, majhne količine začimb, vedno jih lahko dodaš, odvzameš jedi pa bolj težko. Pri številnih receptih so začimbe navedene. Kar se mene tiče, pa jih pogosto uporabljam tudi po navdihu, ne nujno tako, kot so priporočene kombinacije. Še kak vir: Lesley Bremness: Zelišča, Žepna enciklopedija, Pomurska založba, 1991 (ISBN86-7195-062-x) uporabna je tudi stran: http://www.droga.si Še to: v Merkurju je (s kartico Merkur v prodaji knjiga Zelišča & začimbe, cena je okoli 2400 sit, se da najti kar nekaj uporabnega. V knjigarnah pa že dolgo nisem stikala po tovrstnih policah. In še marsikaj bi se našlo. Upam, da bom vsaj malo v pomoč. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 23. mar 2006 16:57:02

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

23. mar 2006 20:38

Teka, za začetek lahko prebereš na steklenički z začimbo, za kaj se uporablja. Če ti je všeč okus po Maggiju, uporabi luštrek (vendar v zelo majhnih količinah). Jaz osebno prisegam na česen, baziliko, origano... Velikokrat uporabim tudi provansalska zelišča (na primer za v pečici pečen krompir). Tudi jaz sem pred kratkim vegeto zabrisala v smeti, ker se mi zdi, da je res totalen strup. Naredila sem domačo vegeto, z nasveti so mi pomagali forumaši . Poskusi jo narediti, je nekaj pacanja, ampak lahko si narediš veliko zalogo... Pa lep pozdrav! jasna

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

23. mar 2006 20:53

Nora sem na česen in čebulo - to vtaknem povsod. Vegeto sem pospravila v kot, samo še pri ričetu jo uporabljam, ker se mi zdi da ni dober če je ni. Namesto vegete raje kupim posušeno jušno zelenjavo.(Zelo dobro pride, če jo kuhate v mleku za bešamel, kadar delate lazanjo) Pri tuni ali morskih sadežih uporabljam velike količine bazilike, timijana, origana, peteršilja. Gobe obvezno šetraj. Mesne jedi odvisno od navdiha, poper je pa obvezen. Povoham pa če paše - dam zraven. Ali pa žličko omake ločim od jedi, primešam začimbo in poizkusim če je dobro... Kumare velikooooo kopra. Vsak šoping v voziček vtaknem kakšno začimbo, po večini se držim nasvetom na steklenički. So mi pa boljše začimbe, ki so zmrznjene in potem sušene ali nekaj takega. Če že ne vonj je pa barva veliko lepša. Suzi

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

24. mar 2006 1:40

Stana.r, hvala za link - tudi sama imam včasih probleme, kateri začimbo kam vtaknit - sem že sprintala in spravila Dušanka

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

24. mar 2006 2:53

Stana, super link. Sprintan bo za moje, kadar sami kuhajo in imajo vedno probleme, kaj kam paše.

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

24. mar 2006 6:48

Stana hvala, od zdaj naprej bodo jedi še okusnejše. Teka

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

24. mar 2006 6:50

No, jaz pa delam kar tako- ko kaj kuham, pogledam na polico z začimbami in skoraj vsake dam po malo. Takšnega okusa so vajeni in nikoli se ni še nihče pritoževal Lep dan vam želim

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

24. mar 2006 8:04

Oh Stana.r super link. Hvala Sem že sprintala in shranila na vidno mesto, da bom lahko uporabila. Lep dan želim tudi vsem vam, kajti petek je moj najljubši dan. Miha-ela miha-ela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti