Začimbe

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2006 8:15

Meni zelo dišijo začimbe in zelišča, ko sem bila mlada, sem jih nametala vsako jed. Domačih, kaj pa še tistih eksotičnih, ki smo si jih navlekli s potovanj. Nona me je vedno učila, da mora dobra hrana dišati po glavni sestavini jedi. Če je kvaliteta te odlična, začimbe samo podprejo okus. Kar ni raslo za hišo, se je imenovalo spezie d"oltremare - čezmorske dišave - nekaj te robe se je prijelo, smo vsi zrasli na polenti s cimetom in pimentom he, he Žal živimo v času, ko na res dobro, okusno zelenjavo, meso, ribo ali žito kljub obilju naletimo le redko. Tako pač je in zato bomo našo hrano dišavili in začinjali, da bo bolj okusna. Najbolj začinjene so jedi jugovzhodne Azije - malo hrane, dosti ljudi, visoke temperature; Kitajci spet jedo čisto vse - isti pogoji, vendar se ostrost začimb manjša proti severu. Ubogi podsaharski Afričani ostajajo lačni, žrtve globalizacije v svojih tako zelo bogatih deželah.Hrano začinjajo po indijsko, spet stvar politične zgodovine. Pri nas doma smo vedno imeli začimbni vrt, tudi jaz ga negujem in dograjujem. Tako se mi zdi, ni nujno, da imam prav, da delimo zelišča in dišave na tista, ki jih uporabimo sveža in na posušena. Predvsem pa, da uporabljamo lokalne dišave. Lovor je že tak, pa če gojiš kakšen citrus, pade zelo dobro v vsako dušenje. nola

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

24. mar 2006 9:49

Priznam, da gre zahvala nekomu drugemu, ker je bilo že enkrat govora o tem in sem si shranila link. Če ste slučajno spregledale dodajam še tega. http://www.grajskikuhar-sp.si/zacimbe.shtml stana

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

24. mar 2006 9:53

Ja, stran od stane.r je tudi meni v velko pomoč, ko navdih usahne, nekaj pa je vseeno treba vreči zraven v lonec, da bolj diši. Lp Dolores

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. mar 2006 17:56

Na tistem linku od stane.r so res osnovne začimbe ( če pozabimo česen ), meni pa manjkata dve z vrta: koper in luštrek, od egzotičnih pa piment. ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti