Sake

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

tema odprta - 1. mar 2006 10:52 | ogledi: 14.060 | odgovori: 12

pomagajte....je sake riževo vino ali riževo žganje? eni pravijo tako, drugi drugače......od kje izvira , kako se streže in podobno....se vnaprej zahvaljujem in se obenem oproščam, če je ta tema že bila odprta!

gligor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. mar 2006 12:45

Kolikor vem, je sake žganje iz riža in izvira iz Japonske. No, ko sem šla preverjat na google, (vpisala sem samo sake, pa seje odprlo nekaj strani) se je pokazalo, da moja domneva drži. Žganje izvira iz tretjega stoletja p.n.š., delček pa sem skopirala in je navedeno tu spodaj. Z angleščino verjetno nimaš težav, če pa le, pa sporoči, bomo en dva tri poslovenili. Pozdrav, Mamamai Made from rice, "Sake" is an alcoholic beverage peculiar to Japan. Its history is very long, dating back to the 3rd century A.D. when literature recorded the manner and custom of taking Sake. It was approximately in the 3rd century B.C. (late period of the Jomon Era) when a method of rice planting was introduced to Japan. It is believed that Sake making in Japan started around the same time. The Japanese Liquor Law defines Sake as, "made from rice, rice koji and water using fermentation and filtration processes". This is a definition in principle and refers to the traditional type of Sake peculiar to Japan. In 1944 during World War II, Japanese Sake manufacturers started adding alcohol in the process of Sake brewing in order to add volume to their Sake production. This addition of alcohol was to make up for the shortage of Sake, caused by the decrease in the amount of rice grown during the war. At that time, after approximately 2000 years of tradition using 100% pure rice, the production of Japanese Sake was divided into 2 different types, one without additives or the other with additives, and this polarization has continued to this day. mamamia

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

2. mar 2006 11:35

več ljudi več ve..... ampak ravno včeraj sem govoril z birtom ,pa pravi , da je to vino......mamamia..lepo se zahvaljujem za tvoj trud gligor

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

3. mar 2006 11:02

no... G.Saša Veronik je rekel, da je to "vino"......med oklepaji zato, ker ni iz grozdja.... in ima premalo alkohola za žganje...... gligor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. mar 2006 12:12

Ja, meni je prav. Beverage je menda pijača, tako da se jo da uvrstiti v eno ali drugo....Samo da lepo teče po grlu... Najbolje pa vprašati kakšnega Japončeka? Mamamia mamamia

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

3. mar 2006 14:01

Ja, mamamia, eden največjih japonsko-japonskih slovarjev se strinja s tistim, kar si ti našla na internetu: Sake= Kome to koujide jouzou****a, nihontokuyuuno arukooru ganyuu inryou. Ali drugače: Sake je pijača, ki vsebuje alkohol in je značilna za Japonsko, narejena z destilacijo riževe rastline in kouji-ja. Kouji je pa zmes riža, pšenice, stročnic, pšeničnih in riževih otrobov. Po moje je kar težko "popredalčkat" v slovenščino tuje avtohtone zadeve, najbolje je po moje reči alkoholna pijača. Je pa hud, tale sake.. Lep japonski pozdrav Mohka

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

6. mar 2006 22:32

Podobne ali enake informacije imam tudi jaz. Pomembno je povedati, da naša zakonodaja "zdrži" naziv vino samo za pijačo ki je iz grozdja! krešimir

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

7. mar 2006 8:51

kaj vse se zve na internetu! hvala lepa za vaš trud! menda se ga pije toplega iz majhnih nizkih porcelanastih skodelic.... gligor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2006 8:56

Ja, podobno kot slivovo vino pri Kitajcih...Samo da teče in da je dobro...No, jaz trenutno lahko samo gledam...Mamamia mamamia

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

15. maj 2009 12:02

Živjo. Mogoče kdo ve, če je možno sake kupiti kje v Sloveniji? Hvala in lp. Kitanna

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

15. maj 2009 21:42

jaz sem ga nazadje kupil v kalčku na trubarjevi, videl sem ga že v maksiju in leclercu (občasno). še apropos glikorjevo vprašanje, malce starejšega datuma, hladno ali toplo. odvisno od kvalitete, dober sake se pije hladen, slabši pa topel. cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti