Varčevanje v kuhinji

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

4. mar 2014 17:17

limnol je napisal/a:

Babka,

jaz tudi ne razumem, kaj si mislila. Kulturen odnos do naravnih dobrin si lahko privošči čisto vsak. Ne vem, koliko ljudi ima pri nas v svoji hiši posebno vodovodno napeljavo, namenjeno ponovni rabi že rabljene vode (zveni malo čudno, ampak ne znam lepše povedati), ne bom pa trdila, da je nima nihče. Poznam pa nekaj primerov z dalmatinskih otokov, kjer se ljudem, ko si postavljajo svoje domove, o tem zdi vredno razmišljati in povsem racionalno tako stvar tudi izvesti:  z malo predelavami torej imajo domač vodovod, ki zbira vodo iz umivalnikov, kadi, pralnih strojev..... in jo spelje do kotlička, tako da ni treba podstavljati veder pod odtoke in vode prenašati naokoli. Imajo ne zato, ker bi bili bogati, ampak ker se jim je pač v nekem trenutku zdelo vredno o tem sploh razmišljati in malo računati. Mi pač živimo na enem od delov sveta, ki so blagoslovljeni z obilo vode in sorazmerno malo težavami, ki jih povzroča, zato si pa zaenkrat tudi še lahko privoščimo tak odnos do nje, kot ga pač imamo. Še zdaleč ne zagovarjam šparanja, ki naj stane, kar hoče, samo do šparamo. Ampak malo pomisliti o svojem ravnanju tu pa tam - to pa ne bi škodilo nikomur. Ne samo pri vodi
Sonja
Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 03. 2014 09:42

limnol, meni je bilo všeč, ko si par strani nazaj napisala, da naše napeljave ne omogočajo enostavnega recikliranja že uporabljene vode, ter, da če bi se že odločil za to, bi bila investicija v že zgrajenih stavbah, verjetno tako visoka, da si jo marsikdo ne more privoščiti.

Še malo za lažje razumevanje. Stanujem v hiši, v kateri so tri stanovanja in devet stanovalcev. Račun za vodo je dokaj visok, površina strehe je velika, zato smo začeli razmišljati o zbiranju deževnice in poiskali razne ponudnike za izvedbo tega projekta. Na koncu smo prišli samo do naslednje ugotovitve:

zbiralnik, jaški, cevi, črpalke, vgradnja, zemeljska dela, vzpostavitev terena nazaj v prvotno stanje...

ogromna investicija, ki bi se nam s prihrankom vode povrnila nekje v cca dvajsetih letih, bomo kar še naprej bolj pipe zapirali

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

4. mar 2014 17:39

babka1951 je napisal/a:

limnol je napisal/a:

Babka,

jaz tudi ne razumem, kaj si mislila. Kulturen odnos do naravnih dobrin si lahko privošči čisto vsak. Ne vem, koliko ljudi ima pri nas v svoji hiši posebno vodovodno napeljavo, namenjeno ponovni rabi že rabljene vode (zveni malo čudno, ampak ne znam lepše povedati), ne bom pa trdila, da je nima nihče. Poznam pa nekaj primerov z dalmatinskih otokov, kjer se ljudem, ko si postavljajo svoje domove, o tem zdi vredno razmišljati in povsem racionalno tako stvar tudi izvesti:  z malo predelavami torej imajo domač vodovod, ki zbira vodo iz umivalnikov, kadi, pralnih strojev..... in jo spelje do kotlička, tako da ni treba podstavljati veder pod odtoke in vode prenašati naokoli. Imajo ne zato, ker bi bili bogati, ampak ker se jim je pač v nekem trenutku zdelo vredno o tem sploh razmišljati in malo računati. Mi pač živimo na enem od delov sveta, ki so blagoslovljeni z obilo vode in sorazmerno malo težavami, ki jih povzroča, zato si pa zaenkrat tudi še lahko privoščimo tak odnos do nje, kot ga pač imamo. Še zdaleč ne zagovarjam šparanja, ki naj stane, kar hoče, samo do šparamo. Ampak malo pomisliti o svojem ravnanju tu pa tam - to pa ne bi škodilo nikomur. Ne samo pri vodi
Sonja
Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 03. 2014 09:42

limnol, meni je bilo všeč, ko si par strani nazaj napisala, da naše napeljave ne omogočajo enostavnega recikliranja že uporabljene vode, ter sem jaz naprej razmišljala: da če bi se že odločili za to, bi bila investicija v že zgrajenih stavbah, verjetno tako visoka, da si jo marsikdo ne more privoščiti.

Še malo za lažje razumevanje. Stanujem v hiši, v kateri so tri stanovanja in devet stanovalcev. Račun za vodo je dokaj visok, površina strehe je velika, zato smo začeli razmišljati o zbiranju deževnice in poiskali razne ponudnike za izvedbo tega projekta. Na koncu smo prišli samo do naslednje ugotovitve:

zbiralnik, jaški, cevi, črpalke, vgradnja, zemeljska dela, vzpostavitev terena nazaj v prvotno stanje...

ogromna investicija, ki bi se nam s prihrankom vode povrnila nekje v cca dvajsetih letih, bomo kar še naprej bolj pipe zapirali



"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

4. mar 2014 18:08

Vem, da kar bom povedala spada bolj pod temo varovanje okolja. Mene pa skrbijo takšneindrugačne polivinilaste vrečke, to pa predvsem zato, ker jih na pomladanski čistilni akciji vidim kako "cvetijo"   na vejah grmičja ob obronkih, ... Pravzaprav sploh ni omejitve kam vse jih človeška roka ponese  . 
Saj nič ne rečem, da ni bila plemenita akcija najboljšega soseda z nakupovalnimi boršami, za zmanjšanje polivinilastih vrečk. Vendar pa je moje mnenje, da bi z varčevanjem z vrečkami, v gospodinjstvu, se tudi poznalo v naši ljubi naravi in okolici. 

slivovi cmoki

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

5. mar 2014 10:23

rimljanka je napisal/a:

Lopatka je napisal/a:

Ja, meni se tudi vedno toži vode, ki jo zlijem stran, ko perem regrat. Ampak, ker rožic nimam in živim v bloku jo težko uporabim za kaj drugega.

Wc kotliček.



rimljanka

 

Če pa imam tistega v steni....Ne morem vode nit zlivat kar tako. Drugače pa dobra ideja. Hvala :)

Lopatka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. mar 2014 10:32

No ja, saj se mi je zatipkalo (se zgodi, ko delaš več stavri vzporedno) in sem mislila pač wc školjko, kamor pa vodo lahko zlivaš.

rimljanka

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

5. mar 2014 10:44

To da perem perilo in posodo ponoči in med vikendom mi je samoumevno že (cenejša elektrika), kot tudi to da pomijem steklene kozarce in jih ponovno uprabim. Tudi zapiranje vode med pranjem zob, miljnjem... je nekaj vsakdanjega, stanovanje ogrevamo normalno ne pa na 25 stopinj, nikomur ne paše prevroče. Računalnik in TV nista prižgana cel dan, oziroma sta zelo malo, pozimi kako uro do dve zvečer, poleti nič! Zvodo od solate zalijem rože...

Kar pa se tiče kuhinje: v trgovino hodim 2x mesečno, redko še kdaj po kruh ali kako malo malenkost (včasih izkoristit kak kupon), mleko na mlekomat, jogurte delam doma, piščance in zajčke kupujem domače (niso cenejši ampak...), predno moram zopet v trgovino kuham po načelu pospravi hladilnik in potem ga lahko še očistim ko je skoraj prazen :).

Veliko pa prihranim tudi z izkoriščanjem razmoraznih kuponov:

Spar- 25% na en izdelek : dva taka kupona na mesec izkoristim za nakup kakih dražjih stvari (paket mleka, morski sadeži...)

Mercator -20% na en izdelek izrežem iz ogromno reklam saj jih lahko koristiš neomejeno število in nakupim kar pač potrebujem, seveda dražje stvari, cenejše pa kupim normalno oz. v akcijah nakupim večje količine sestavin, ki jih pogosto rabim in ni kratek rok uporabe (testenine, riž, kokosovo maslo, maslo, olje, balzamični kis, WC papir, plenice...

DM knjižica kuponov kar dosti uporabnih zadev (pralni praški, tablete za pomivalca, kako čistilo, kaj od kozmetike...)...

Pralnega praška in tablet za pomivalca nisem kupila po redni ceni že 3-4 leta..

S takim načinom kar dosti prihraniš, sam v sistem moraš pasti.

Ali vi tudi koristite raznorazne kupone??

 

testeninca

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

5. mar 2014 12:48

Mi je hecno, ko preberem, da posebej povdarjate, da zapirate vodo med miljenjem, ščetkanjem, šamponiranjem,... Meni na pamet ne pade, da bi pustila teč vodo s pipe med tem, ko si umivam zobe. Nekomu drugemu pa verjetno na kraj pameti ne pade, da bi vodo od pranja solate spusti v odtok. Jaz mislim, da je potrebno bit racionalen na vseh področjih, po drugi strani pa nekje prišparamo, spet drugje pa porabljamo sredstva za dobrine, ki niso nujne, da jih imamo, jih pa vseeno želimo. Na koncu smo pa nekje vmes z našim šparanjem.

Lopatka

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

5. mar 2014 17:29

Testeninca, "kuponi so moje življenje"

V narekovajih je zato, da ne bodo dušebrižniki planili po meni, povedati hoćem samo to, da koristim vse kupone, ki jih ti omenjaš, do nedavnega tudi Hoferjeve, razvadila pa sem se s Takko nalepkami, skoraj vsak mesec kupim neko oblačilo, magari kpl. moških . Nasplošno sem človek "razprodaj". Predvsem so moja strast. In, ja, vem, kako deluje sistem, in, ja, marsikaj kupim brez veze.

Oh, sem se spomnila- spletne strani Kuponko, 1nadan, Kolektiva ipd so mi omogočile kar nekaj zanimivih izletov, vikend dopustov, obisk Lipice, Rudnika Mežica, kopališč, poceni kosil ....

marjja

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

5. mar 2014 18:58

Meni je pa tako zelo všeč, da po vsem varčevanju v kuhinji, kar naenkrat postane vse tako zelo tiho...

eni se zatipkajo, ker delajo več stvari vzporedno, drugi splakujejo zobe in usta bolj potiho, pljuvajo v lavorje, ki jih potem v Wc školjko zlivajo, nihče pa nima odgovora, na predlog, ki sem ga izpostavila, dokler ne razumete, kaj sem vam želela dopovedati, me tudi obsojati ne morete... sorrčy...

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

5. mar 2014 23:09

Ideja za ponovno uporabo vode iz kuhinje, za splakovanje wc-ja je super. Na žalost se vsi projekti ne glede na debelino stroška, pričnejo pri  in končajo pri  .  Pri nas premislimo za vsak evro za kaj se bo porabil  ... Morda pa se kdaj nasmehne sreča ...

slivovi cmoki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti