Velika noč

poka  

član od: 6.10.2005

sporočila: 29

6. apr 2006 11:35

No očitno nas je kar nekaj s koreninami ob Kolpi, iz Gebarije kot bi to lahko poslovenili, iz dežele Petra Klepca , ki na Sveti Gori sedi pa si v Kolpi noge namaka.... in vsi se za Veliko noč mastimo z isto dobroto. Za moj okus je "nadwavanje"(madona je to težko napisat) najboljše kuhano, pa lukec je obvezen in v Kočevju se ga v teh dneh že dobi, ker lokalni zelenjavar ve da nas je veliko doma v teh lepih krajih in ohranjamo tradicijo, zato se potrudi in lukec nabavi na primorskem. LP poka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

8. apr 2006 14:10

Poka, kaj v bistvu pomeni Gebarija. Slišala sem že , ampak ne razumem.Sem hodila tja samo na počitnice, tako da sicer razumem ta mnogim nerazumljiv jezik, govorit pa ne znam. No ampak tega izraza si ne znam razložit. Aki

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

10. apr 2006 15:29

Veliko vas je spraševalo za recept za "naduvavanje", nekaj podobnega oz. istega sem našla na www.coolinarika.com - pod imenom GORANSKI NADJEV - naj vam bo v slast!!!! Še to naj povem - v tem receptu ga pripravljajo v kalupu in ne v črevesu!!! Letos ga bom jaz pripravla po tem receptu, štajerci bi rekli upam da rata!!! LP gordana

m-a-j-a  

član od: 10.11.2005

sporočila: 21

10. apr 2006 17:34

no jst sem tudi iz Kolpske doline, tako da nas je veliko. aja mi delamo kostelski želodec in moram povedat da je odločien. ni velike noči brez tega. tako, da kar pogumno poskusite ne bo vam žal! a je že kdo slišal da če daš kuhat jajca v koprive nastanejo zeleni pirhi? mi smo enkrat to poskusli pa ni ravno uspelo! a vam je kaj znano??? lp m-a-j-a

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

11. apr 2006 11:26

Jep tisto o čemer govorijo obkolpske kulinaričarke dobro poznamo tudi Gorenjci. Kot je že zgoraj napisano se temu reče prata (in nima nič veze s primorsko prato, ki je svinjska pečenka) in je eden od mojih najboljših otroških spominov, ko sta jo še pekli moja stara mama in teta v Vašci pri Cerkljah. Kako je to dišalo in bilo rumeno od jajc mmmmmm. Samo v naši varianti ni čebulice, namesto glave pa se uporabi vratina (suha). Prata se peče v črevu in ne kuha, končni rezultat je pa najbrž zelo podoben. A propo majinemu vprašanju - koprive dajo eno tako čudno bledo zeleno barvo, vse skupaj nič. Je sicer Bio ampak zgleda pa ne ne vem kako dobro (isto velja za kamilico, pa za bezgove jagode - kuhinjo fajn osvinjaš, jajca so pa kar nekaj.) Res se še najbolje obnese teran (proxima, verjamem da ti ga je žal, ampak rezultate da pa najboljše) pa klasična čebula. Letos imam namen poizkusiti z Roiboos čajem (fleke na skodelicah že pušča, menda bo na jajcih tudi), predvsem zato, ker s čebulo nekako nimam sreče. Slišala sem tudi za barvanje s svilenim oz. krep papirjem, ki zelo hitro odda barvo ko se zmoči. Lani sem za veliko noč čarala potratno potico, letos pa se malo odločam med ledeno oz. mrzlo potico ali pa za spremembo prekmursko gibanico. Pa šunka v testu seveda. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

14. apr 2006 5:14

No nekaj podobnega kot je napisala Dalsi, delam tudi jaz. No, če bi katera rada poskusila: FILA štruca kruha (belega!) olje sesekljana čebula in česen 1/2kg mletega mesa sesekljan peteršilj jajca (približno 10kom) kisla smetana (približno 5malih kislih smetan) vegeta, poper cimet Kruh zdrobimo na zelo majhne koščke (tudi skorjo) ali narežemo na kockice. Na olju prepražimo čebulo in česen, pridamo mleto meso in prepražimo (samo toliko, da se meso lepo zdrobi). Ohlajeno meso stresemo na zdrobljen kruh, potresemo s peteršiljem in prelijemo z mešanico kisle smetane in jajc. Za mešanico zmešamo jajca, kislo smetano, vegeto, poper in cimet (najbolje kar z ročnim mešalnikom). Iz sestavin z roko naredimo gladko maso (mesimo zelo dolgo, da se kruh res dobro prepoji). Če kruh ni dobro prepojen, zamešamo še kakšno jajce in kislo smetano ter po okusu dosolimo. Z zmesjo lahko nafilamo piščanca, zajca, svinjske rebra… in zašijemo z navadnim sukancem. Spečemo v pečici (dokler se nam ne zdi, da je meso dovolj pečeno) in med pečenjem meso večkrat polijemo s pečenkinim sokom. Lahko pa maso damo na z oljem namazano srebrno folijo, naredimo štruco in zavijemo. Pečemo v pečici (pri 180°C). Pečena je dovolj, ko se masa ne prime več na zobotrebec če jo prešpikamo. SUPER JE TOLE in vsako leto nesemo v "žegenj" (za v žegenj jo delam v foliji). Lep dan vam želim

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. apr 2006 8:28

No to je nadlavanje o katerem sem govorila, oziroma smo govorili: Aki

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

21. apr 2006 8:32

Aki, jaz bi pa zdajle z veseljem ugriznila v tole... nič, sem postala lačna, moram nekaj dati pod zob Lep dan vam želim

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

21. apr 2006 9:11

Njami, njami, njami... Zgleda prav tako kot gorenjska prata, le da jo pri nas samo pečemo in nič ne kuhamo. jankica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. apr 2006 9:40

Saj v originalu se to nadlavanje samo kuha, ali samo peče, nam je pa najbolj všeč, če je oboje. Dobro je pa tako, da sem se letos, po sigurno 4-5-ih letih prvič pregrešilain pojedla dve rezini. Pa nebi smela ne samo zaradi ločevanja, ampak predvsem alergije na jajca. Saj bom spet pridna. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti