Velika noč

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

16. mar 2006 15:03

Proxima, mene pa zanima, kako pripraviš pirhe v rdečem vinu, za to še namreč nisem slišala, in kakšen je končen izdelek? Hvala, Lp, piščanec

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. mar 2006 15:20

Pirhi v rdecem vinu so mistika - ali ratajo ali pa ne. Originalen recept sem prvic slisala pred 2 letoma pod "pirhi v teranu", ampak ker sem pravoverna ljubiteljica terana, se mi zdi najhujse krivoverstvo, da bi teran uporabljali za kaj drugega kot za splakovanje prsuta in drugih dobrot po grlu. Zato sem originalni teran nadomestila s katerikolim rdecim, res temnim in polnobarvnim vinom - sosedovo "namizno rdece" odpade. Preskusila sem Vranac, Plavac in nek makedonski refosk. Pri nakupu vina pac obrnes flaso proti svetlobi in ce vidis skoznjo, postavis flaso nazaj na polico - that simple :)) Recept gre takole: jajca pocasi zavres v rdecem vinu (da ne popokajo), kuhas kakih 20 minut in ohladis v tekocini, s katero morajo biti pokriti. Ko se ohladijo, jih poberes ven in osusis. Ko se posusijo, so intenzivno sivo-vijolicasti, na njih pa nastanejo kristalcki necesa, kar je po mojem apnenceva sol vinske kisline - zgledajo prelepo, kot bi bili prekriti z drobnimi snezinkami. Do sedaj sem jih naredila trikrat - enkrat so bili cudovito lepi za poslikat, enkrat so bili samo bledo-sivo-vijolicni, pa tudi to ni zgledalo slabo, enkrat so bili pa flekasti. Nisem se ugotovila, v cem je catch. Po mojem se splaca poskusit!:)) lp, proxima

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

16. mar 2006 16:06

Proxima, ali so potem ta jajca užitna? Mislim tudi za otroke? Najbrž ne? Pika Nogavička

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

16. mar 2006 18:00

Upam da za veliko noč ne bo več snega in da bom lahko nabrala zelenje ,npr.listke deteljice... Najlepši pirhi so mi zaviti v najlonko,skuhani v čebuli in da jih krasi odtis štiri peresne deteljice. Potica ne sme manjkati,hren,šunka.Na velikonočni ponedeljek pa imamo pri nas še birmo. Tudi jaz rišem na steklo.Morda pa se tokrat lotim spet kakšne slike.Bomo videli kako bo s časom. Vesna Leben

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. mar 2006 18:29

@Pika Nogavicka: z jajci ni nic narobe, ce pocijo med kuhanjem, se malce obarva beljak, sicer so pa uzitna za vse. Alkohol tako ali tako izhlapi ze v zacetku kuhanja (ker ima nizje vrelisce kot voda). lp, proxima

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

16. mar 2006 19:46

proxima je napisal/a:
Do sedaj sem jih naredila trikrat - enkrat so bili cudovito lepi za poslikat, enkrat so bili samo bledo-sivo-vijolicni, pa tudi to ni zgledalo slabo, enkrat so bili pa flekasti. Nisem se ugotovila, v cem je catch.
Pa si vsakič uporabila isto vrsto vina? Mogoče je v tem fora? Si mi pa dala idejo, jo bom letos uporabila ;) lp, Marija

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. mar 2006 20:09

Ne, ni bila vsakic ista vrsta - sem namrec postopek obsirno opisala v nekem mailu, pa sem sla pogledat v arhiv. Prvic je bil makedonski refosk, pirhi so bili flekasti, ampak s kristalcki. V drugo sem jajca obrisala z alkoholom, da bi se lupina razmastila, pa so bili sivo vijolicni brez kristalckov; takrat sem porabila ostanek refoska in dolila malo Vranca (ki se je izkazal za zelo dobro vino in ni ostalo nic za tretji poskus:)). Tretjic je bilo naslednje leto, jajc nisem nic razmastila, uporabila sem Plavac in bili so prelepi, enakomerno temno obarvani in s kristalcki, le precej jajc je med kuho popokalo. Tko da ne vem, ali je catch samo v vrsti vina ali tudi v cem drugem. Ampak zivimo zato, da poskusamo, a ne?:)) lp, proxima

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

16. mar 2006 20:20

Proxima! Super ideja. Bom poskusila z mojo zlato modro frankinjo (možu bolje, da sploh ne povem). LP vdolin vdolin

ladybug  

član od: 30.11.2005

sporočila: 65

16. mar 2006 20:40

Mene pa zanima katera naravna barvila še uporabljate za barvanje; čebulo poznam, za vino sem slišala prvič, ali imate še kake druge ideje?? ladybug

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

17. mar 2006 7:20

Mamamia Mene pa zanima ali sama narediš čokoladne zajčke . To bi bila zelo dobra ideja za pisanko. LP Miha-ela miha-ela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti