Posoda za kuhanje kipnika

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

tema odprta - 21. okt 2005 15:10 | ogledi: 4.236 | odgovori: 7

Že dolgo iščem posodo, v kateri bi lahko skuhala kipnik, pa je nikjer ne morem dobiti. Pomagam si tako, da dam testo v manjši lonec, ga pokrijem, vse skupaj pa dam v večji lonec, v katerega nalijem vodo in ga tudi pokrijem, nato pa vse skupaj kuham. Vem, da obstajajo za to posebej narejeni modeli, v katerih se testo kuha v sopari, toda do zdaj tega še nisem našla v trgovinah. Če kdo ve, kje kje bi to lahko dobila, ali če mogoče kdo tako posodo že ima, pa je ne potrebuje in bi jo prodal, naj mi, lepo prosim, sporoči.

Topel jesenski pozdrav.

Poloni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. okt 2005 16:54

Nekajkrat sem to videla v kranjskem Merkurju, ampak bo od tega že nekaj časa. Po mjoe boš to najprej našla v Avstriji v kakšni trgovini s posodo, če te pot zanese tja. Ali pa pri nas v kaknem Rutarju, Obiju. Lahko pa pogledam malo po trgovinah, že dolgo nisem gledala posode, pa ti sporočim, če kje najdem. Mamamia mamamia

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

23. okt 2005 14:39

Imela sem zelo dober recept za kipnik, vendar sem ga izgubila. Tudi v bazi receptov in v forumu ga nisem našla. Vem, da je bil sestavljen iz jajc, čokolade, mislim, da brez moke.. Bil je odličen. Mi lahko kdo pomaga. Migla

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

23. okt 2005 15:16

Posode za kipnike je prodajalo podjetje Steelplast iz Podnarta. Mislim, da so bile od dr.Oetkerja. Telefonsko številko poišči v imeniku, sicer pa njihove izdelke prodajajo v skoraj vseh večjih trgovinah (za Interspar sem prepričana, le ne vem, če imajo prav te posode na zalogi). Pozdravček! ZIMA

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

23. okt 2005 17:40

Dajte mi objasnit - kaj je to kipnik? Slaščica? Lumpica

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

23. okt 2005 18:13

Kipnik je vrsta peciva, ki se kuha v sopari v zanj pripravljeni posodi. Podobno je biskvitu, čeprav v receptih piše puding, kipnik ali narastek. Je zelo rahel in hitro upade, če ga prehitro vzamemo iz posode. Ni nujno, da je slaščica, lahko je tudi priloga (npr.špinačni kipnik..), odvisno od recepta. ZIMA

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. okt 2005 15:10

V Nami v Ljubljani ga 100% majo, meli so ga tudi v Merkurju v BTCju. Veri

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

3. nov 2005 20:45

Hvala vsem za odgovore. Modela še vedno nisem našla. V Ljubljano trenutno nič ne grem; bom poskusila še enkrat v Mariboru in okolici. Jaz pripravljam kipnik v sladki različici, torej kot sladico. Dosti receptov za kipnike je v Veliki slovenski kuharici s. Felicite Kalinšek. Jaz delam samo enega, ker je preprosto božanski. Čokoladni kipnik 7 dag masla, 10 dag čokolade, 5 jajc, 11 dag sladkorja, vanili sladkor, 10 dag moke Penasto umešajte maslo, pridenite ogreto čokolado, rumenjake in sladkor. Nazadnje dodajte sneg iz beljakov in presejano moko. Kdor ima model, naj kuha v pomazanem modlu tri četrt ure. Kdor ga nima, naj si pomaga z dvema loncema. Manjši lonec do treh četrtin namažite z margarino in potresite z moko (ne namažite do vrha, ker se kipnik sicer sesede). V večji lonec (tako velik, da gre manjši lonec v celoti vanj) nalijte nekaj vode in ko voda zavre, postavite vanj manjši lonec s pripravljenim testom. Voda naj sega le do polovice ali še manj višine manjšega lonca, ker bodo ob vretju sicer kapljice vode uhajale v testo, kar pa ne bo dobro, ker bo kipnik razmočen. Majši lonec pokrijte (da bo pokrovka bolje tesnila, jo lahko pričvrstite še z izolirnim trakom), nato pokrijte tudi večji lonec in vse skupaj lepo kuhajte dobro uro. Med kuhanjem občasno preverite, ali voda dovolj vre. Odpiranje pokrovke manjšega lonca med kuhanjem ni zaželjeno, ker s tem v testo rada spolzi para, potem pa kipnik ni tako dober. Ko je kipnik kuhan, dvignete manjši lonec iz vode, počakate 5 do 7 minut, da se kipnik nekoliko ohladi, in ga šele nato zvrnete na krožnik, posit s sladkorjem. Zraven lahko pripravite tudi stepeno sladko smetano ali katero drugo kremo, toda meni je najboljši sam, brez vsega, le posut z mletim sladkorjem. To je izredno dobra, preprosta, lahka sladica, ki se je vsak razveseli. Izgleda kot majhna tortica. Čeprav se testo kuha, je na koncu po izgledu in okusu, kot da bi bilo pečeno. Iz zgoraj navedenih sestavin pride manjši kipnik (za lonec s premerom 16 cm). Poskusite, verjamem, da vam bo všeč. Lep pozdrav od Poloni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti