Zelen paradiznik !

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

tema odprta - 2. sep 2005 8:23 | ogledi: 7.427 | odgovori: 11

Kaj se lahko naredi z zelenim paradiznikom ?

Lp,

Klavdija

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. sep 2005 8:39

Klavdija, pred kratkim sem nekje brala, ga lahko pohaš - olupiš (vrel krop in to...), nasoliš, spaniraš v gostem testu za palačinke in spohaš. Iz zelenega paradižnika pa naj bi se pripravljalo tudi nekakšen namaz. Ne spomnem se več, kje sem brala, ampak bilo je ta teden... tako da bom malo pobrskala, če najdem in ti mogoče lahko naštejem še kako uporabnost in recept. Lp, tjas

teni  

član od: 6.6.2005

sporočila: 29

2. sep 2005 8:44

Uporabiš ga lahko za srbsko solato. teni

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

2. sep 2005 8:49

Včasih sem zelen paradižnik uporabila za ajvar, za srbsko (mešano) solato in vložila sem jih tudi v kis. Ker zelen paradižnik vsebuje strup, ga sedaj sploh ne uporabljam več in tudi pri rdečem paradižniku odstranim vse zelene dele. Ne spomnim se, kako se strup imenuje, je pa isti, kot v zelenem krompirju. LP lenča

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. sep 2005 10:40

v lat. am. delajo iz njega salso verde Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. sep 2005 12:17

Strup???? A si prepričana, ker recepte za zelen paradižnik sem brala v eni kuharski reviji! tjas

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

2. sep 2005 12:55

Strup se imenuje solanin in spada med alkaloide. Največ ga je v zelenih delih krompirja in v zelenem paradižniku. Smrtna doza je 400 mg, kar je seveda težko naenkrat pojesti. Solanin se s kuhanjem ne uniči, ampak se le izluži v tekočino. Zato je treba vse zelene dele krompirja temeljiti odrezati (solanin povzroča praskanje v grlu, omedlevico, poškodbe jeter itd). V paradižniku ga je manj, vendar je treba zelen paradižnik uživati le v zmernih količinah. Sicer pa poglejte na splet, vtipkajte "solanin" in si sami preberite podatke. Zanimivo, da na našem spleti nekdo razlaga, da se solanin s kuhanjem razgradi, kar pa po tujih trditvah seveda ni res. No, razpadel bi, če bi ga zažgali, seveda. Saj sem rekla, da sem tudi jaz včasih uporabljala zelen paradižnik in recepti seveda še danes obstajajo. Ljudje po sveti jedo vsemogoče, tudi nevarne snovi. Seveda pa se od nekaj žlic še ne umre, ker je solanina v svežem krompirju le 0,002-0,01 % in bi morali pojesti 4-20 kg surovega krompirja, da bi zaužili smrtno dozo. V 100 g zelenega paradižnika je 30 mg solanina. Največ solanina v % je v sladko-kislih konzerviranih zelenih paradižnikih. Tako, tole sem povzela iz par člankov na ssvetovnem pletu. Če lažejo oni, potem lažem tudi jaz!! LP lenča

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

2. sep 2005 13:03

Lenca58, najlepša hvala za podatke. Res si se potrudila. riba-ribica

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

2. sep 2005 13:15

Jaz pa sem nekje prebrala, da lahko zelen paradižnik zložiž v lesen zaboj (kišto), ga prekriješ s slamo, pustiš v kleti (na hladnem v temi) in se potem dozori. To sem lansko leto preizkusila tudi jaz in ga je kar nekaj dozorelo (je bil rdeč in sladek), kar nekaj pa ga je bilo zanič (pojavile so se kraste na njem, tako kot med letom, ko je dosti dežja). S tem, da sem jaz vzela časopisni papir (nimam slame). Poskusi ga nekaj zazoreti v kleti, pa boš videla... Lp silva

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

2. sep 2005 14:20

Mi delamo namaz iz zelenega paradižnika in hrena. lp Alenka

-goga-  

član od: 16.8.2005

sporočila: 154

2. sep 2005 15:15

Tudi jaz sem nedavno nazaj nekje prebrala, da je zelen paradižnik strupen. Zdaj se ga ogibam. Tako kot ne jem zelenega krompirja, ne jem zelenega paradižnika. Vsak pa se ravna po svoji vesti, ne? LP Gogy gogy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti