Ozimnica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2005 10:44

Čatni se uporablja kot priloga k mesu in nekaterim drugim jedem, poznajo ga predvsem Indijci, od njih pa so ga povzeli Angleži. Včasih so samo zelenjavni, lahko so samo sadni, velikokrat pa so mešanica zelenjave in sadja. Veliko receptov za pripravo čatnijev je bilo v minulih letih objavljenih v revijah Dober tek (link:www.dobertek.com), sicer pa se preko najdi.si tudi da veliko poiskati. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2005 15:09

Evo še enega recepta za mešano sadno-zelenjavno marmelado, je iz revije Dober tek. Link je zgoraj. Marelična marmelada s korenčkom KOZAREC MARMELADE SESTAVINE: 50 dag marelic (35 dag brez koščic) 20 dag korenčka (15 dag očiščenega) ena limona 30 dag želirnega sladkorja PREDPRIPRAVA: Marelice operemo, odstranimo koščice in narežemo na koščke. Korenček očistimo, operemo in drobno nastrgamo. Limono temeljito operemo; lupino nastrgamo, sok pa iztisnemo. Marelice, korenček, limonino lupino in sok pomešamo s sladkorjem ter pustimo stati 20 minut. PRIPRAVA: Sadno maso damo v primerno ponev in med stalnim mešanjem zavremo. Temperaturo zmanjšamo in med nadaljnjim mešanjem kuhljamo približno 12 minut. Naredimo želirni preizkus: žlico marmelade damo na porcelanast krožnik. Želirna točka je dosežena, če se marmelada strdi takoj, ko se ohladi. Če so sadni koščki premalo kuhani, jih lahko s paličnim mešalnikom piriramo. Še vrelo marmelado napolnimo v pripravljen kozarec. Kozarec takoj zapremo, obrnemo s pokrovom navzdol in pustimo, da se marmelada ohladi. mamamia

Amazone  

član od: 13.2.2010

sporočila: 17

6. okt 2011 21:24

med drugim so moj bučni čatni, pripravljen lani, poleg hladnega dodatka k mesu uporabljali moji kolegi kot dodatek jedem z mesom ali zelenjavo (k dušenemu mesu med pečenjem - 1 žlico ali več, v enolončnico, mineštro...) Amazone

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

7. okt 2011 10:10

V zvezi s čatnijem še ena moja nerodnost - pred tremi leti sem sproducirala naravnost fantastičen slivov čatni. Spomnim se, da sem nekaj spreminjala originalen recept iz neke revije (manj sladkorja, več pikantnosti) in izpadlo je nadvse všečno. Ampak - tudi neponovljivo, ker pojma nimam od kod je bil recept. Prebrskala sem vse svoje recepte, izrezke, shranjene revije....ampak tega recepta NI. Se še komu naredi kaj takega?

Lisa

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

7. okt 2011 10:45

Lisa, lahko ti pritrdim, da včasih skuham nekaj posebno dobrega in si recepta ne zapišem, češ saj bom naslednjič itak vedela. Pa ti lahko povem, da se mi dostikrat zgodi, da pozabim točno vse sestavine. Zatorej, zapisuj, še bolje objavi na kulinariki. Tu se ti ne bo izgubil.

Zdaj ti ne preostane drugega, da ponovno poskušaš narediti istega in objaviš recept in fotko.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

26. apr 2012 20:16

v kleti sem našla okoli 8 let staro ozimnico.je še dobra.
sedaj sem v dilemi jo pojesti ali ne???
nebi rada končala v bolnici:)
gre se za rdečo peso.
in mi jo je škoda metati stran ker jo obožujem sicer sem pa našla čez 30 kg kozarcev.
Ostalo zelenjavo ki je ne maram sem vrgla stan ampak pese mi je pa škoda.

zmajcica1

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

26. apr 2012 21:35

Odpri, povohaj, preglej, če ni kje plesen. Poskusi, če je vse ok, potem pa kar navali.Če je dobro zaprto, po mojem mnenju ni pokvarjeno. Meni bi bilo tudi žal za peso. Če pa je sumljiva, pa žal moraš izbrati med peso in svojim želodcem.

 

naor

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

26. apr 2012 21:44

V JLA si imel menda srečo, če si dobil za malico doručak, ki je bil mlajši od tebe :) Jaz bi rekla takole: če gre za industrijsko in sterilizirano (ne pasterizirano) rdečo peso, bi jo jaz jedla, če bi bila organoleptično neoporečna (kot pravi naor), če gre za domač shranek, se pa raje ne bi hecala in bi jo vrgla naravnost na kompost (nevarnost botulizma). lp, proxima

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

27. apr 2012 11:17

No, jaz se nebi niti spraševala. Osem let je kar dolga doba in posledice so lahko malo hujše kot le zvijanje v prebavilih. Ne splača se, je pa včasih bolje vložit kak kozarček manj oz. kakšno leto pavzirat z vlaganjem, če je robe ostalo še od prejšnjega leta.

zeta

Mygrace

sporočila: 6506

27. apr 2012 11:19

Ma dej vrž stran, hudiča!!

 

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti