Kako nastane "prazna lepinja"

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

tema odprta - 8. avg 2005 18:25 | ogledi: 7.738 | odgovori: 6

Za ljubitelje lepinj bi rada napisala kako priti do praznih lepinj.......obljubila sem in obljuba dela dolg...

Videla sem v bazi že kar nekaj receptov....vendar kako priti do praznih je pa samo en način - KRUŠNA PEČ.................lepinje morajo dobesedno "eksplodirati"..........za to pa je potrebna vročina okoli 300 stopinj.

Torej tudi če vam napišem recept...brez krušne peči ne gre..

Lahko pa vam zaupam kako priti do tenkih in sočnih lepinj.

Če koga zanima...............sem tukaj..........

cukrček

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

8. avg 2005 20:00

Se pa daš prosit! Prosimo,napiši že vendar!LP Aki

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

8. avg 2005 20:18

Nas je že cel kup potrpežljivih "lepinjašev"........................lp Marta

tejc  

član od: 6.4.2004

sporočila: 65

9. avg 2005 10:18

Čakamo na recept.

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

9. avg 2005 11:33

Se opravičujem ker ste čakali.............. Bom takoj začela........... Testo za lepinje jaz delam kot testo za kruh le da dam manjšo količino kvasa. Torej: 2 lončka moke 1/2 suhega ali 1/2 svežega kvasa 1 lonček tople vode malo soli malo sladkorja malček kisa 3 žlice olivnega olja Zmes zamesimo..........sicer pride zelo tekoča ampak ni važno..............damo vzhajati..........ko se testo dvigne vzamemo moko in jo dodavamo v maso dokler ne dobimo mase, ki se ne lepi na roke.........kot za kruh..........koliko je to moke ne bi znala napisati ampak boste videli.... Nato dobljeno testo razdelimo na 3 manjše kepice..........odvisno koliko testa ste dobili, meni iz te količine pridejo 3 lepinje. Vsako kepo obdelujemo ročno.............čim dalj, tem bolj....vzamemo valjar ali steklenico (kar je pri roki) in kepo narahlo povaljamo........... Ne razvaljajte preveč da ne bodo pretenke.............ker je treba računati da se jih potem mora prerezati. Ko je to narejeno vzamemo leseno palčko ali kuhalnico in po testu narahlo pritiskamo da dobimo obliko mreže..........ne pritiskajte preveč - resnično narahlo...........ker je lepinja tenka in če smo preveč vtisnili palčko v testo bodo problemi pri prerezu lepinje - zakaj je to važno sledite receptu. ko smo vse naredili z preostalim testom...........pustimo lepinje še malo vzhajati...........naj ne vzhajajo preveč, ker če ne boste imeli pogačo in ne lepinjo.......... Zagrejemo pečico na maksimum, pekač pomažemo z maslom in potresemo malo moke ter položimo lepinje......lepinje dobijo okus moke....(lahko pa uporabite tudi peko papir ...ali pa kar mrežo iz pečice - vendar predhodno položite alu folijo.....kot za pizzo - po želji in okusu). Pečemo 10 do 15 minut..........da dobijo lepo rumeno oranžno barvo..........biti morajo po robovih mehke in ne trde...............vaja dela mojstra................pri meni so bile lepinje na začetku katastrofa, zato če ne ratajo ne obupajte.......ker tukaj se gre v bistvu samo za tehniko obdelave lepinje.....tako jih moj oče dela.......njemu uspejo...........ker je bil pek.... Ko so lepinje pečene..............vzamemo vodo in vsako posebaj malo osvežimo in jih zavijemo v kuhinjsko krpo..........Medtem pripravimo čevapčiče, ajvar, čebulo.......... In sedaj kako dobiti hrustljave lepinje? Naredimo juho...........vseeno je ali je vroča ali mrzla...........prerežemo lepinje.............namažemo jih z maslom in vsako posebaj polovico pečemo v ponvi (v ponev ne dajemo olje)..........zapečete jo po okusu.......jaz imam rada bolj zapečene.........in jih zato pečem dokler ne dobijo oranžno - rjave barve..........pečemo testo od lepinje in ne vrh .............ko smo zapekli vzamemo srednje veličine zajemalko in po lepinji polijemo 1-2 juhe...........pečete dokler lepinja ne popije juhe..........če mislite da je preveč juhe jo samo odlijte iz ponve. Ni potrebno obračati........... Ne prestrašite se če bo vse skupaj preveč mehko, ker ko se malo ohladijo postanejo hrustljave.....razen če resnično kdo ni preveč zalil z juho...........mislim vse je odvisno od vaje in okusa...........za to ni meric, da bi vam jih posredovala. Z vsako polovico naredimo isto - vendar vam priporočam da začnete s spodnjo polovico lepinje . Na krožnik položimo.........sp. del lepinje...........čevapčiči..........in zg. del lepinje, položimo na lepinjo papirnati selvetek in skozi lepinjo zabijemo zobotrebec...........zraven lepinje pa čebula, ajvar, majoneza..............po želji.................. Prosim ne kritizirajte me če ni čisto po pravopiso napisano - ne najdem vseh izrazov za recepte, ker sem še nova.......... Tisti ki boste delali lepinje........veliko uspeha in vaje........................in če komu kaj ne bo jasno bom odpisala.......... LP vsem lepinjašem cukrček

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. avg 2005 9:54

Si pa res pravi cukerček -dobro se z dobrim povrne - hvala ti -jaz sem jih že nekajkrat delala ,ampak vedno sem imela toko mehko testo ,da nisem mogla valjati in sem kar s pomočjo kuhalnice dala kepe testa na pleh, bile so mi vedno predebele ,ko sem jih vzela ven iz pekača sem jih samo pokrila z krpo ,ker nisem vedela da jih je potrebno "umiti",za vikend jih naredim po tvojem receptu -če glih mi to z juho ni povsem razumljivo- in ti sporočim o ospehu oziroma neuspehu . SONČEN POZDRAV VSEM Marta

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

10. avg 2005 15:18

PREKMURKA..........juha je zato da dobiš hrustljavo lepinjo.............a si kdaj jedla bosanske lepinje, (če si)..........ni bilo sam testo ampak so bile kot namočene v nekaj..........to je to...ni original ampak itak ti original recepta noče nihče povedati.....poskusi to z juho ne bo ti žal........ Jaz sem tu enemu francozu delala lepinje in je bil ful zadovoljen.............. Hvala ti da si vsaj kaj omenila okoli recepta.........vem da sem na dolgo napisala ampak neznam to na kratko opisati.......... LP vsem cukrček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti