Več manjših obrokov?

neznan uporabnik
tema odprta - 27. avg 2001 11:21 | ogledi: 4.710 | odgovori: 15

Kot eno osnovnih načel zdravega prehranjevanja in vzdrževanja vitke postave se vedno ponavlja pravilo "jesti večkrat po malem". Vendar moji logiki to povzroča probleme.

Če razdeliš dnevne kalorije na šest ali sedem delov, nastanejo to zelo zelo mali obroki. Niti eden od njih tako ne more biti podoben kakšnemu resnemu kosilu z več jedmi, ki bi vsaj za silo potolažile dušo. Še hujši problem pa vidim v odvisnosti od hrane. Dve prijateljici in en prijatelj, ki se držijo takšnega načela, so po mojih pojmih v stalnem stresu. Neprestano morajo razmišljati, kje bodo naslednjič jedli oz. kaj morajo vse nesti s sabo. Kakaršno koli aktivnost se gremo skupaj, neprestano sprašujejo - kdaj se bomo pa ustavili za malico? Ali pa postanejo kar omotični, ker jim je "padel cuker" in si tlačijo čokoladno rezino v usta. Kuhajo ne, ali zelo redko. So vitki, a nekam bledi, po mojem tudi manj srečni. Ali se motim, ko se mi zdi moj način veliko bolj praktičen? Z užitkom skuham in s še večjim užitkom pojem zdrav, čeprav nekoliko obilen obrok. Naslednji dan lahko cel dan korakam po hribih brez nevarnosti, da bi od prenizkega cukra padla čez prepade, pa čeprav bom resno jedla šele zvečer ali celo naslednji dan, saj veliko hrane ne moreš nositi s sabo. Edina stvar, ki me obremenjuje pri aktivnostih in potovanjih je voda, in ne bi se rada zraven obremenjevala še zaradi hrane. Kaj pa menite ostali?

neznan uporabnik

27. avg 2001 19:17

Mislim, da ni tako kot "jamra" Malan glede veckratnih obrokov dnevno, razer ce si sportnik in lazis po gorah, tam je pravilo tako, da "prezivis". Vozni red prehrane in pijace cez celi dan ne pomeni stres, temvec enostavno spostovanje dolocenih terminov: 1.ko vstanes (recimo ob 6-ih) popijes 2 dcl mineralne vode -brez mehurckov. 2.Zajtrk ob 7-h: obrok iz ogljikovih hidratov ali beljakovin ali sadni obrok. Samo eden od omenjenih: N.pr. rezino crnega kruha z rezino ljubljanske salame ali rezinico sira in lepo zveciti z lastno slino. Ce ze mora biti kavica ali cajcek na koncu. 3.ob 8-ih: Velik kozarec mineralne brez mehurckov. 4.ob 9-ih: Velik kozarec mineralne brez mehurckov. 5.Malica ob 10-ih: 20 dag sadja (nic banan) ali cetrt litra mleka. 6.ob pol 12-ih: Velik caj ali mineralna brez mehurckov. 7.Kosilo, ob 13-15-ih: Obrok beljakovin ali obrok iz ogljikovih hidratov: Beljakovine: 10-15 dag mesa ali 15-20 dag rib, ali dvoje jajc ali 6 dag sira in pri eni sami izbiri se 40 dag zelenjave in solate. Ogljikovi hidrati: 5 dag zitaric, ali naravni riz (ne instant), ali 5 dag temnih testenin, ali 20 dag kropirja pri vsaki izbiri pa se 40 dag zelenjave in solate. Zraven lahko uzijete pribl. 3 do 5 dag "nevtralne" prehrane: maslo, margarina, olje ali smetana.Pri kosilu ne pijte. Ce je kosilo v restavraciji si izberite jedi tako kot je pravilo: eno ali drugo in nikakor mesano eno z drugim. 8.Ob 16-ih: velik caj ali velik kozarec mineralne brez meh... 9.Ob 17-ih:Malica: 1 banana ali 2 jed.zlici skute z 1 cajno zlicko meda 10.Ob 18-ih: velik caj ali mineralna brez ... 11.Vecerja: Ogljikovi hidrati: kot n.pr. pri kosilu z vsemi "prilogami". 12.Pozneje lahko pijete mineralno brez... Takole nekako je vozni red in ce ga spostujes oz. se na njega navadis, bos ostal oz. postal "normalen" in z d r a v. Seveda svetujem tu in tam (ob posebnih priloznostih) se kaksno dobro vino: teran, refosk, traminec, renski ali laski rizling in pivo

neznan uporabnik

27. avg 2001 21:58

Jaz osebno pa se poskušam v zelo veliki meri odpovedovati hrani z veliko ogljikovih hidratov, kot naprimer izdelkom iz moke. Ogljikovi hidrati se stalno kopičijo po telesu in mi se redimo. Zakaj pa bi morali ob krožniku golaža pojesti še 30 dag makaronov in 2 kosa kruha? Ogromno živil vsebuje zelo malo ogljikovih hidratov, jaz ne čutim nobene lakote, pa še nikamor se ne zredim- ko sem poskusila s takim načinom prehrane, sem izgubila 5 kg- čeprav me niti prej ni bilo veliko skupaj! Torej splošno znano je, da so moka, sol in sladkor največji problem, maščoba je krepko za njimi. Vprašajmo se zakaj porabimo 2 sladkorčka za 1 jutranjo kavico ( in koliko kavic spijemo na dan????), pa še smetana na vrhu! Lp Anja

neznan uporabnik

27. avg 2001 22:47

Lahko pisem o tem kar ustreza meni: uzivam zelo male kolicine sladkorja, bele moke in nasplosno hrane ki je visoka v karbohidratih (kruh, testenine, krompir,...). Navedene sestavine nadomestim z zelenjavo in sadjem, ter uzivam manjse kolicine rdecega mesa in vec perutnine in rib ter soje (tofu). Navedena dieta mi ustreza, shujsala sem kar nekaj kilogramov, ceprav je potrebno navesti da ima nekaj zaslug pri tem tudi zelo zaseden teden, z veliko gibanja. Moram reci da sem preizkusila kar nekaj diet, od takih cisto brez sladkorja preko takih kjer sem uzivala samo sadje skoraj vsak dan, do takih kjer pijes mineralno vodo 7x na dan, a so bile vse dokaj neuspesne - moje telo ze ni preneslo 1,5 litra mineralne vode v enem dnevu, sladkor pa mi je manjkal tako da se to ne da opisat Moj nasvet: najboljsa dieta je vse v zmernosti in dovolj gibanja!

neznan uporabnik

28. avg 2001 20:03

Pozdravljeni, že celo svoje življenje bijem boj z odvečnimi kilogrami. Poleg tega izredno rada kuham, pečem in jem in da je mera popolna, sem bolj lenobne narave in do zdaj (razen plavanja in drsanja) še nisem našla pravega športa zame. Breme odvečnih kilogramov sem občutila že v ranem otroštvu, ko so se mnogi otroci iz mene prav grdo norčevali, nekateri se niso hoteli z menoj niti družiti. V puberteti sem bila (kot vse najstnice, tudi tiste, ki jim resnično ni treba) izredno zagrenjena glede tega, preizkušala sem razne diete, malo shujšala in se nato še bolj zredila. Kljub vsemu sem zmeraj našla v sebi optimizem, energijo, srečo, radost. In tako so me tudi sprejeli. Mislim namreč, da dokler ne sprejmeš sam sebe takšnega, kot v resnici si, tudi drugim nisi po meri. Zdaj že skoraj dva meseca živim "na dieti" in uspelo mi je izgubiti 6 kg. Poleg tega, da res zelo zelo malo jem, sem se odločila spremeniti tudi način življenja. Zdaj celo kolesarim, plavam, drsam. Držim se diete, ki jo je že pred dvajsetimi leti predpisal zdravnik moji stari mami, ker je tehtala kar 107 kg. Če koga zanimajo podrobnosti, jih lahko drugič tudi napišem. Hotela sem povedati le to, da mi ta dieta bolj ustreza kot vse druge, ki sem jih doslej preizkusila (teh pa je bilo ogromno). Upoštevam jo do zadnje potankosti in bom vztrajala do konca. Bistvo te diete so minimalni obroki. Zdaj jem tudi do šestkrat na dan. Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

29. avg 2001 7:45

Lep pozdrav! Beti, bila bi vesela, ce bi napisala, kaksno dieto imas. Tudi jaz bijem boj z odvecnimi kilogrami in mogoce mi je lazje, ker imam celiakijo. Na ta nacin, sem zgubila ze vec kot 10kg. Res pa je, da ne jem vec sladkarij, saj je povsod moka. Glede obrokih, pa mi ne uspe, zaradi sluzbe, saj je treba vcasih potegniti. Hvala, Andreja.

neznan uporabnik

30. avg 2001 8:59

Nekako nisem imela v mislih diete za hujšanje, ampak način življenja. Da uživaš v hrani, da kuhaš (that"s what kulinarika.net is all about...), pa hkrati zdravo in ne prekalorično... Ni tudi treba biti ravno "športnik" - lahko si rekreativec (in za zdravo življenje bi to morali biti vsi), popoldne migaš dve uri, pred tem vsaj dve uri, bolje pa štiri ne ješ, da je hrana pred aktivnostjo prebavljena. Pa si že spustil kakšen obrok... Sicer priznam Henri, da je pri tvojih pravilih napisano več pitja kot hranjenja (kar mi ustreza ). Se pa ne strinjam z mlekom - mleko je za mlade organizme, ki še imajo fermente za predelavo surovega mleka. Odrasli smo na to slabše prilagojeni (nekateri sploh nismo) in naj bi zato uživali le mlečne izdelke - najbolj jogurt. Tudi večerja po 18-h? Odvisno kdaj greš spat sicer. Vsekakor pa ob 7-h ne morem jesti. Vstanem sicer že pred šesto, ampak moj organizem se zbudi šele nekje ob osmih. Moje mnenje je, da da vsak posluša svoje telo, kaj mu paše. Eno ali drugo načelo poskuša vsaj dva meseca in če se ne počuti dobro, to pač ni zanj. Pred leti sem pol leta živela brez bele moke, sladkorja, krompirja in drugih "tujih" rastlin. Krompir ni problem, bela moka in cukr tudi ne, razen v primeru paste. To sem blazno pogrešala, prav tako se mi je bledlo brez paradižnika in paprike. Moje telo to hoče, pa pika fertik.

neznan uporabnik

30. avg 2001 11:52

Vau. Tole od Malan-ove je bilo napisano s srcno krvjo. Hough Henri

neznan uporabnik

30. avg 2001 23:32

Hojla! Načeloma se strinjam skoraj v vseh pogledih z vami. Toda zanima me nekaj? Kdaj si lahko vzamete čas za toliko obrokov. ? Vse te male obroke spremenite v ure. Če si v gorah ali na kakšni daljši rekreaciji, verjetno ne, ker potem več počivaš kot pa si aktiven! Če nekaj delaš, prav gotovo tudi ne. Spomnite se nekaj pravil (izrek) naših dedov, pa so bili vseeno krepki in ne predebeli: 1 Redka hrana lačna hrana - gosta sita! 2 Prazna vreča ne stoji pokonci! 3 Od dela ni bil še nihče debel. Še veliko jih je. Lepo je biti vitek, pa čeprav izgledaš kot spomenik lakote. Samo v teh vitkih telescih ni niti volje do krepkega dela (mislim na podeželje), kaj pa še kakšna korist od njih. Po uspešnem delu, kje v kakšnem vinogradu se prav prileže kakšna kajla domačega kruha, kos špeha, malo čebule in še kak firkl za povrhu. Ni važno, če je ura že nekaj po osemnajsti, saj se vidi malo dlje. Probajte, zavihajte rokave, pljunite v roke, in malo po kmečkih delih, pa bojo gorele odvečne obline. Pa še dobro se boste počutili, čeprav ob samo treh poštenih obrokih. Pa lep pozdrav! Ažokoh

neznan uporabnik

31. avg 2001 9:03

E, to, to. Špeha sicer ne maram, nihče od bližnjih nima kmetije, ampak moje misli gredo v podobnem teku. Ampak če izgledaš kot "spomenik lakote" pač nisi lep. Določene obline še zdaleč niso odvečne...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti