Slivova marmelada

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

20. jul 2011 15:05

terakota,

tekoča marmelada ni samo nebeško dobra, ampak tudi prav uporabna za kaka sočna peciva ali kot preliv! Tako da pri nas nismo prav nič nesrečni, če se kdaj kaj ne strdi tako, kot si zamislimo na začetku - vse je za nekaj dobro!

Sonja

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. jul 2011 10:07

 

ha, Sonja, prav to sem pomislila, ko sem jo jedla z žlico iz kozarca. Kako dober preliv za sladoled bi to bil!Ali pa za k palačinkam. Ali pa za iz kozarca jesti

 

Saj vem, da se kdaj kaj ponesreči, jaz sem še čista začetnica pri vlaganju in vkuhavanju in potrebujem tisto dozo 'uspelo je' za motivacijo za naprej-saj bo!

 

terakota

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. jul 2011 10:11

Jaz sem se pri desetih nekaj frgulila v stilu, da ne maram marmelade, v kateri so koščki sadja. Mama je zadevo ročno uredila tako, da me je postavila za lonec, v katerem se je kuhala marmelada. In sem mešala in mešala in lovila pene in vmes sva se pogovarjali. In imam super spomin, naučila sem se delati marmelado, pa še koščki sadja me od takrat naprej ne motijo več, v bistvu so super.

Vendelina jr.

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. jul 2011 10:14

hahahaha, Vandelina jr, to je pa za mojega sina! Prvo vprašanje je ali so notri koščki! Naslednji dež jo bo vkuhaval z menoj in bova preživela en lep popoldan skupaj-pa da vidimo

terakota

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

21. jul 2011 10:20

Jaz pa džema že od mladosti ne prenesem. Moj oče, ki je preživel vojno in del nje tudi v delovnem taborišču, je imel po njej kar težave. Bel kruh je bil statusni simbol. Na kosu kruha na debelo namazano maslo, potem je sledila plast slivovega džema, pa še posuto s sladkorjem. Vse življenje že mažem maslo prav natanko, slivov džem pa zadnja leta nekako prebavljam, raje pa ne, če ni nujno.Imam pa rada jagodno, borovničevo, marelično marmelado namesto posladka. Par žlic in to je super, če te krivi lakota, pa brez kruha seveda. 

 

naor

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. jul 2011 2:04

Naredite si enkrat popečen toast kruh (no, tudi z navadnim gre, ampak toast mi je bil bolj pri srcu za to zadevo), namažite nanj nekaj Philadelphia sirčka in povrhu marmelado. Njami!

Me ima, da bi šla v trgovino in si nabavila lonček res dobre marmelade.

Vanja

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. jul 2011 9:40

 

Vanja, to je to! Popečen toast, maslo in tudi malce tekoča ribezova marmelada. Ali pa mešana. Ali pa slivova. Sem kot otrok tako čakala vse stare mame, da so končno dale tisti kozarec in nisem razumela čemu moja mama ne more kupiti take v trgovini.

 

p.s. odkrila Gelfix extra, s katerim naj bi pripravil marmelado z zelo malo sladkorja. Danes jo na prošnjo osebe, ki že dolgo išče po trgovinah marmelado brez sladkorja in brez sladil, delam malinino (sin se je vrnil s prazno posodo ribeza z vrta) čisto brez vsega. Če bom uspela pobrati še kaj ribeza bom dodala, sicer pa mislim samo dobro pokuhati, da tekočina izpari ter nafilati kozarčke.

terakota

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jul 2011 10:27

Meni gre pa na Vanjino kombinacijo najbolje višnjeva marmelada....Plus, če dodam september in Pariz, imam že totalno proustovski občutek

Vendelina jr.

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. jul 2011 10:44

Hm, ne vem, če sem sploh že jedla višnjevo marmelado! Toatalno neuka sem ob domačih shrankih! Imam pa rada proustovske uvide (ki ga, indeed, pričara tudi september+Pariz, zelo lucidno zapisano) in kup višenj moje tašče v zmrzovalniku, ki nikamor ne grejo in sem večraj razmišljala kako zelo kisla bi bila marmelada iz višenj (imam svoj moment namreč: ko sem začela, bi sedaj vse predelala v marmelado!) in danes dobim tole lansirano: višnje +proust= moj odgovor na to ali naj še te predema v marmelado...ah, življenje je prav čudovita stvar

terakota

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

22. jul 2011 12:06

Terakota,

višnjev džem je eden boljših. Tako kar pohopsaj taščine višnje in začni eksperimentirat. Kislina ni prav noben problem, saj dodaš nekaj sladkorja, malo kiselkast okus, ki ostane na koncu, pa naredi marmelado prav svežo - pa še veliko bolje se obnese v raznih pecivih, ne samo z magdalenicami (vsaj pri nas doma gredo rahlo kisle marmelade - marelice, ribez, višnje.... - veliko bolje v promet kot recimo breskova ali jagodna). Je pa z višnjami tako, da same ne želirajo ravno najbolje; če marmelade nočeš kuhati ure in ure in če nočeš dodajati želina, potem daj zraven malo ribeza ali pa naribano zeleno jabolko.

veliko zabave, pa dober tek!

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti