Slivova marmelada

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

13. sep 2010 13:44

Moja tašča naredi najboljšo slivovo marmelado, kar sem jih kdaj kje jedla, in sicer brez kakršnihkoli dodatkov. Samo slive in pa navadni sladkor. Mislim, da je na vrh vsakega kozarca dala tudi žličko ruma ali pa slivovke, ne vem pa, če vedno. Lakica

štrk  

član od: 7.9.2010

sporočila: 3

13. sep 2010 20:56

Bomo poskusili po receptu g. Mete Jurc in smo prepričani, da bo za +5 ali kot pri nas rečemo "bi jo še angelčki jedli, če bi lahko kakali". štrk

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2010 0:15

rimljanka je napisal/a:

Kis (ali limona) da potrebno kislost in pospeši želiranje. Čez noč zato, da se razvije aroma. Vsaj jaz si tako razlagam.

rimljanka

Sama sem prvič pustila slive s kisom in sladkorjem stati čez noč, drugič (in tako delam tudi zdaj) pa samo za dobro uro ali dve.

Pri prvem poskusu so slive "spustile" ogromno tekočine, tako da je bil potem čas pečenja do zame željene gostote marmelade kar precej daljši (sem si želela gostejšo marmelado in temu primerno je tudi trajalo, preden je tekočina toliko izparela, da sem bila zadovoljna).

Pri krajšem času "mariniranja" se mi ni nabralo toliko tekočine, enako količino sadja sem pekla kar celo uro manj, pri končnem okusu pa nisem zaznala nobene razlike, enako dobra je bila tako prva, kot druga marmelada (obe rundi in sliv nabranih istega dne).

Letos sem delala vse po "skrajšanem" postopku, na koncu dodala nekaj žlic ruma in sem zelo zadovoljna

Jutri bom poskusila pečeni džem narediti iz domačih vinogradniških breskev. Za lepše želiranje bom dodala limonin sok, morda tudi lupinico in pa kakšno kislo jabolko. Bomo videli, če se bo postopek v pečici obnesel tudi pri breskvah - bom poročala.

Mojca

neznan uporabnik

14. sep 2010 0:23

Pečeni džem iz vinogradniških breskev, tudi "skrajšan program", je meni odlično uspel. Proti koncu sem samo malo zmlela s paličnim mešalnikom, ker so bile breskve različne sorte in različno zrele in nekatere niso lepo razpadle. Poleg limone sem dodala malo vanilije. Tole pečenje džema je zakon! japaja

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

15. sep 2010 10:11

Bom kar tukaj vprašala, ker se tiče sliv. Dobila sem letos že nekajkrat slive, te sem pridno spremenila s pomočjo pečice v marmelado. Peciva so tudi že bila na vrsti, zmrznjene so tudi. Danes sem dobila ene 5 kg drobnih, zrelih, pa bi jih posušila. Kako naj to naredim, nimam pa sušilnika sadja ? HVALA za nasvet in ideje.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

15. sep 2010 10:14

Se mi zdi, da so jih včasih sušili na peči...torej ti poskusi v pečici na majhni temperaturi. Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. sep 2010 10:33

In rahlo odprtih vratih, recimo, da daš vmes tanko kuhalnico, lažje odhaja vlažen zrak.

rimljanka

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

15. sep 2010 13:06

Hvala - na koliko stopinj ? Ali bo šlo, če jih najprej rešim peške, da dobim polovice ? Tu sem mrzla.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

15. sep 2010 13:11

Ste me čist očarale s to peko džema. V paci imam svoji prvi dve kili sliv. Čez dobro uro grejo v pečico, potem pa sporočim rezultat.  

Letos je sliv res ogromno, veje se kar lomijo. Tašča ima dve drevesi, po moji oceni je cca 30 kg sliv gor. Mogoče celo več. Kaj naj še z njimi? Sem naredila knedle, zdaj pečem marmelado, tašča jih suši in vlaga v šnops. Med vikendom bom naredila še slivovo pito. Pa jih kar noče in noče zmanjkati!

Vilma

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

15. sep 2010 13:30

kroki je napisal/a:
Hvala - na koliko stopinj ?Ali bo šlo, če jih najprej rešim peške, da dobim polovice ?Tu sem mrzla.

Če imaš ventilacijsko pečico, bo super!

Slive daj na polovico, vsekakor, sicer je čas sušenja zelo dolg. Potem jih pa naloži na pekače, kar na peki papir, ali še boljše, če imaš možnost dobiti kje še eno ali dve mrežici za štedilnik - daš na njih peki papir in naložiš nanj izkoščičene slive ali pa polovičke). Z ventilacijo lahko sušiš tudi 3 pekače naenkrat.

Pečico nastavi na ventilacijo in na 50 stopinj, pa vratca pusti malo odprta. Bo trajalo lahko tudi vso noč, ampak posušijo se super!

 

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti