Grenkoba zaradi limonine lupinice

neegen  

član od: 15.12.2004

sporočila: 14

tema odprta - 5. jul 2005 9:54 | ogledi: 5.380 | odgovori: 10

Naredila sem orehov liker, katerega pa mi je limonina lupinica preveč zagrenila. Zanima me, kako bi se dalo grenkobo odpraviti, mogoče dodati kaj, kar bi grenkobo potegnilo nase (npr. suhe slive, fige)? Ima kdo kako idejo?

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

5. jul 2005 11:40

Naatasa! A je to sladek orehov liker z zelenih orehov? Že nekaj časa iščem recept za sladek orehov liker z zelenih orehov. Bi te lepo prosila, če mi ga lahko napišeš. Žal s tem likerjem še nimam izkušenj, da bi ti lahko karkoli svetovala. Po moje s suhimi figami (ali medom) ne moreš hudo zgrešiti. Upam, da ti bo kdo znal svetovati. Pozdrav, burbonka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. jul 2005 18:31

A si čisto prepričana, da je grenko od limon in ne od orehov? Jaz sem enkrat pretiravala s količino orehov in je bila stvar tudi pregrenka. Problem sem rešila tako, da sem liker razredčila s konjakom. Moj recept je pa takle: 20 zrezanih zelenih orehov dam v kozarec, dodam ščep muškatnega cveta, prerezan strok vanilije, limonovo lupino (samo rumeni del), pomarančno lupino, nekaj žbic, pest borovnic, potem pa zalijem z litrom žganja in pustim na okenski polici vsaj mesec in pol. Potem precedim in umešam 15dag sladkorja, skuhanega s pol dl vode. Ga hvalijo! Lisa

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

5. jul 2005 19:44

Ena fora je tudi: 7 julija vzemi 7 zelenih orehov in jih namoči v 7 dcl žganja. Za sladkor pa e ne spomnim več. Če ga daš po okusu, najbrž ne moreš preveč zgrešiti.. LP juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. jul 2005 8:06

MOj recept je sledeči. KOnec junija ali v začetku julija naberem orehe in jih narežem na kolobarčke. Na liter žganja 15 orehov. Če so veliki, malo manj, če so majhni nekaj več. V žganje dodam malo vanilijinega stroka, malo limonine lupinice, nekaj žbic. Postavim na balkon na sonce, kjer stoji do septembra. Če je september še lep in sončen, še cel september, sicer malo prej. Na 1 liter žganja vzamem 1/4 litra vode in 1/4 kg sladkorja. Prekuham, ohladim in nato zmešam s precejenim žganjem. Počivati mora čim dlje. Vsaj nekaj mesecev. Ne vem pa, kje bi bil vzrok grenkobe. A si dala veliko limone. Morda so bili orehi grenki? Orehovec ima pri nas res dolgo tradicijo, vendar ni bil nikoli grenak.

neegen  

član od: 15.12.2004

sporočila: 14

6. jul 2005 10:35

Še enkrat jaz, tokrat z receptem, ker me mnogi sprašujete zanj. 15 orehov zelenih (sredi junija),1l žganja, 2 pomaranči ali limoni, pol stroka vanilije ali 2 vanili sladkorja, 30-50 dag sladkorja. Orehe narežeš, preliješ z žganjem in jih daš na sonce za 10 dni. Precediš, dodaš vanilijo in limoni in daš na sonce še za 4 dni. (glede na svoje zadnje izkušnje priporočam samo rumene dele limone) Večkrat premešaš. Precediš, preliješ v steklenice in vsaj eno steklenico kje pozabi za kake par let! naatasa

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

6. jul 2005 13:48

Hvala vsem za recept Naatasa, zanima me - kdaj dodaš sladkor? In še to me zanima - kje kupujete limone oz. pomaranče, ki niso škropljene? lp, burbonka

neegen  

član od: 15.12.2004

sporočila: 14

8. jul 2005 10:57

Ah, ja, lapsus! Tam na koncu ko precediš, dodaš 1/4l vode v kateri si raztopil sladkor, ter nalijes v steklenice!Limone jaz uporabljam domače-svoje, rastejo pa na primorskem in Krasu! naatasa

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

8. jul 2005 13:21

burbonka, mi jih dobimo pri zelenjavarju v Mengšu. So zelo aromatične, vendar se hitro pokvarijo (izušijo/splesnijo), zato predvidevamo, da res niso obdelane.

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

8. jul 2005 14:03

Hvala obema! Včeraj sem slučajno našla v trgovini lepo embalirano limonino lupino Kotanyi - za prvo silo bo. (Sem kar daleč od Primorske in od Mengša). Vprašanje bi mogla postaviti zelo drugače: kje v Mariboru ali okolici kupujete neškropljene limone??? lp, burbonka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. jul 2005 12:59

Mislim, da ima dobri sosed še vedno tako imenovane bio limone...Pakirane v mreži.. Mogoče bi bilo to to? lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti