Nosečnica:kaj lahko in kaj ne?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. sep 2005 12:00

Med nosečnostjo sem jedla vse, najraje pa sendvič z delikasno slanino in hruškov kompot. S tem se basala do onemoglosti. Jedla sem tudi pršut in druge suhomesnate izdelke, pašteta na črnem kruhu s kislo kumarico in malo majoneze pa je bila poslastica posebne vrste. Tudi kozarec rdčegea vina ob kosilu - ne vsak dan, dva do trikrat na teden pa gotovo - mi je dobro del, sam zdravnik mi je svetoval, naj ga kak kozarček kar spijem. A je res ostalo pri decilitru. Le pitje kave sem omejila, skodelica do dve na dan namesto dotedanjih štirih ali petih, coca cole in podobnega pa nikdar nisem veliko pila. Oboževala sem stepena pečena jajca, v zagrebških rezinah (krema kot pri kremnih rezinah, na vrhu stepena sladka smetana, listnato testo pa prelito s čokolado) pa sem se utapljala. Pa mi ni bilo nikdar nič, otroka pa sta oba bila in sta še zdrava kot dren (stara sta že 20 in 17 let). Navsezadnje je nosečnost stanje in ne bolezen, je pa seveda odvisno, kako na bitjece pod našim srcem reagira organizem posamezne bodoče mamice. Enim škodi nekaj, kar drugim sploh ne in obratno, navsezadnje vsaka od nas sama sčasoma ugotovi, kaj ji prija in kaj ne. Pri tem so pomembne tudi prehranjevalne navade, in med nosečnostjo jih po moje ni preveč dobro radikalno spreminjati. Tako kot bodo zdravniki strastnim kadilkam svetovali, naj tudi med nosečnostjo pokadijo cigareto ali dve, ker je to manj stresno za mater (in posledično za otroka), kot če bi s kajenjen popolnoma prenehala in b ibila zaradi tega nervozna, ker bi telo pač zahtevalo svoje. Je pa res, da nekaterim nosečnicam - prej kadilkam - cigarete sploh ne dišijo več, prvo si prižgejo šele po porodu. Pozdravček, mamamia mamamia

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. sep 2005 17:55

Kolikor jaz vem, zeleni čaj ni prepovedan, celo zaželen je, saj vsebuje cink. Kar se pa sadja tiče: jaz ga pojem v neverjetnih količinah. (primer kila breskev mi pomeni enako kot komu ena breskev...). V prvi nosečnosti me je najprej medicinska sestra nadrla, kaj si mislim, da sem se tako zredila (ok. 10 kg do sedmega meseca, se mi zdi). Vprašala me je, če pojem veliko sadja. Sem pritrdila, omenila sem še, da je ravno sezona grozdja in domač vinograd... kdo bi se mu odrekel. Je vzrojila: "A veste, koliko je to sladkorja?" Enako je potem komentirala še zdravnica. Zelo me je šokiralo, saj vendar sadje vsi priporočajo. No, kilogrami so po porodu šli dol brez problema, v drugi nosečnosti (zdaj) je stvar glede kilaže enaka. Spet sem slišala, da je "kilogramček ali dva preveč". Ampak grozdju se že ne bom odpovedala!! Atina

smetana  

član od: 26.11.2003

sporočila: 26

16. sep 2005 18:10

Mimogrede, če vas v nosečnosti peče zgaga, priporočam grickanjeneolupjjenih mandeljev. Meni je pomagalo. Pa veselo nosečnost,

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

16. sep 2005 20:29

Meni je med nosečnostjo zdravnica "prepovedala" jesti suhomesnate izdelke (suhe klobase, pršut,...). Včasih je veljalo, da se ne sme pojesti veliko zelene solate, ker naj bi napenjala, pa sedaj to ne velja več. Jaz nisem jedla stvari, ki so mi delale težave s prebavo. Sicer pa nisem imela kakšnih večjih težav. Sem pa tudi jaz slišala, da ni priporočeno pitje zelenega čaja, prav tako ne prevelikih količin kave. Pila sem magnezijeve tablete (Magnesol), ki so baje dobri za prebavo- proti zapiranju. Za zgago in prebavo pomaga donat- mg. marelica

-goga-  

član od: 16.8.2005

sporočila: 154

16. sep 2005 21:22

Ko bi mene videla Anitina zdravnica..... Med prvo nosečnostjo sem se zredila za celih 20 kg. Bila sem kot tank. Sem padala na sladko. Drugič pa sem šla gor za samo 6 kg. Mi je bilo že samo ob pogledu na hrano slabo. No, proti koncu se mi je pa odprlo. Umirala sem za sirov burek. Kumarice mi pa nikoli niso dišale. Pravzaprav sploh nič kislega. Pa saj me je že tako preveč mučila zgaga. Je bilo pa vseeno enkratno (no, dvakratno) doživetje. gogy

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

17. sep 2005 14:55

Meni zdravnik med nosečnostjo ni nič prepovedal jesti, samo da se nisem preveč redila. Zgornjo mejo, koliko se lahko zredim, mi je določil 9 kg, in to je to. Jaz pa bi bila pojedla slona. Tako da sem se ful pazila, kaj jem in koliko. Kar pa mi danes ni niti malo žal, saj sem že mesec dni po porodu lahko oblekla kavbojke, ki sem jih nosila prej. Vseeno pa se nisem mogla odrečt kruhu namazanemu z maslom in marmelado, česar prej nikoli v življenju nisem jedla. Pa pivo mi je tut ful pasalo. Vem, da sem zadnje mesece jedla vsak drugi dan ribe, ker baje zelo dobro vplivajo na otrokov razvoj. Tako da je bila hčerkica prava velikanka glede na to, kako velik trebuh sem imela in koliko sem se zredila. To je še en dokaz, da nosečnica ne rabi jest za dva, da je otrok ob rojstvu velik in lepo razvit. Moj nasvet je: jesti je treba vse, ampak po pameti. anja27

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

26. sep 2005 9:08

A je katera od vas v nosečnosti pila Rooibos čaj. Sama namreč popijem na dan od 1 do 2 litra tekočine, vendar raje kot vodo pijem ta čaj, po možnosti vedno topel, ker mi hladne pijače ne prijajo, pa tudi s sokovi nisem ravno prijatla. Zanima me, če je ta čaj primeren za pitje v nosečnosti. Hvala in lep pozdrav!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. sep 2005 10:08

KOlikor vem, nima ta čaj nobene škodljive sestavine not, saj to ni vrsta pravega čaja, ampak v bistvu nekak "zeliščni čaj", tako da je verjetno celo priporočljiv, ker vsebuje veliko železa, ki ga nosečnicam dostikrat manjka. Nimam pa še (svojih:) otrok, tako da iz lastnih izkušenj ne morem rečt. Veri

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

26. sep 2005 11:15

pozdrav, čaj rooibos je navaden zeliščni čaj, lahko ga pijejo nosečnice in doječe matere, tudi otroci. Vendar pa, kot pravijo in to čisto res velja, vsakega po malo in v normalnih količinah. Tako nobena stvar ne škodi, samo pretiravati se pa ne sme. Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti