Sladkorna bolezen - dieta

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

tema odprta - 19. apr 2005 18:04 | ogledi: 28.084 | odgovori: 10

Moj soprog ima povečan krvni sladkor. Problem je nastal pri prehrani in načinu priprave hrane. Če imate izkušnje s to dieto prosim za nasvet.

Hvala!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. apr 2005 18:23

Najprej je treba odgovoriti na vprašanje, za koliko je krvni sladkor povečan oziroma za koliko presega zgornjo dopustno mejo - od tega je odvisno, kako strogo dieto bo moral imeti. Tudi moj oče se je srečal s to težavo, a so mu, ko je dobil izvide, v zdravstvenem domu takoj dali tudi brošuro, v kateri so navedena vsa potrebna navodila za dieto pri povišanem sladkorju v krvi. Zato me čudi, da tudi možu ob ugotovitvi povišanega sladkorja, niso dali te brošure, ki jo imajo v vseh zdravstvenih domovih. Oče je imel kar precejšenj "presežek" nad zgornjo dopustno mejo, a se je diete lotil umirjeno in po nekaj mesecih se je sladkor začel vidno nižati. Zato povprašajte pri svojem zdravniku po tej brošuri in za nekaj osnovnih navodil. Jaz bom pa doma pogledala, če je ta reč še kje spravljena, pa pošljem. Prepričana sem, da bo z malo dobre volje šlo na bolje tudi pri vas. Lep pozdrav in glavo gor, Mamamia mamamia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

19. apr 2005 18:57

No, jaz sem bila še nedolgo tega na dieti zaradi sladkorja (nosečniška sladkorna). V bistvu gre pri tej "dieti" za načela zdravega prehranjevanja: 5x na dan MAJHNE obroke. Čim manj izdelkov iz bele moke (velja tudi za testenine; naj je graham ali pirine) ter izogibanje sladkorju vseh vrst (bel, rjav sladkor med, javorjev sirup ...) in pa seveda maščobam (ribje in oljčno olje sta najbolj primerna). Od ogljikovih hidratov je fino, če zaužije tiste, ki so kompleksno sestavljeni, kot polnozrnati izdelki, neoluščen riž itd. Krompir tudi zelo viša sladkor (sploh pire, tega odsvetujejo, še najbolje je krompir v kosih), tako da je mogoče bolje, da je namesto krompirja topinambur (ampak niso vsi navdušeni nad njim). Super je, če pri vsakem obroku zaužije en sadež ali zelenjavo, ker tovrstne vlaknine zavirajo hitro sproščanje inzulina. Od sadja naj se izogiba meloni, lubenici, banani, ananas v majhnih količinah. Priporočajo nemastne ribe, morske sadeže odsvetujejo, ker vsebujejo veliko maščob ... Neomejeno lahko je kumare in kumarice ;) Pijače: voda, nesladkani čaji. Kaj še ...? Hm... Mogoče "primer" mojega jedilnika (ampak jaz sem bila že na taki dieti, ko sem morala tehtat živila ... Če prav razumem, njemu še ni treba): Zajtrk: srednje veliko jabolko, 2 dcl jogurta, 4 žlice rženih kosmičev/2 žlici ovsenih kosmičev, čaj Malica: pomaranča, 2 dcl mleka (oz. jaz sem pila Nescafe), 60g črnega kruha (to je ena kupljena mala črna žemlja) Kosilo: 75dag špagetov, paradižnikova polivka, skleda solate (pri kosilu se nisem nevemkoliko omejevala; sem pač pojedla toliko, da sem bila potem "udobno" sita) Malica: jabolko, črna žemljica Večerja: skleda solate, kosmiči z mlekom ali žemlja z nemastnimi piščančjimi prsmi (ne vem več točno, koliko sem lahko pojedla za večerjo, mislim, da sem vedno manj pojedla, kot je bilo dovoljeno; če te zanima, povej) Povečerek: 2dcl mleka, pol črne žemlje (tega sem ponavadi izpustila, ker nisem bila lačna in sem šla že zgodaj spat) V glavnem, Izid, če želiš ti pošljem celotno preglednico živil in koliko česa sem lahko pojedla. Ampak po mojem ni potrebe, naj samo pazi, da ne je sladkorja, bele moke in maščob. V trgovini naj izbere izdelke s srčkom. Aja, mleka in mlečnih izdelkov največ pol litra na dan ... Tako pravijo. Upam, da sem kaj pomagala. LP! uharica

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

19. apr 2005 19:04

Aja, tudi korenje in peso lahko za nekaj časa izusti z jedilnika. ... pa naj me še kdo dopolne, ker se ne spomnim čisto vsega ... uharica

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

19. apr 2005 20:35

Uharica! Hvala za nasvet. Prav to potrebujem, da mi kdo iz lastnih izkušenj pove katera živila (zelje, repa, fižol, špinača, por, koruzna polenta, razne zelenjavne enoločnice... in katere vrste mesa) so priporočljiva in katera povečuje krvni sladkor. Brošuro sem preštudirala, ampak to ni to. Morda mi kdo še kakšne svoje izkušnje. Saj ni, da bi imel zelo strogo dieto ampak doseči hočem s prehrano, da se krvni sladkor ne bi višal. Že vnaprej najlepša hvala

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

19. apr 2005 21:05

Pusto meso,polnozrnati izdelki,stročnice(pa ne preveč),bela riba,mleko(1.6ali0.5mm),lahki sir(LCA),probiotični jogurti,sveža zelenjava v neomejenih količinah,sadje z malo fruktoze(jabolka,grenivke,pomaranče...).Ne priporpčajo:mastno meso in mesni izdelki,polnomastno mleko in izdelki,bela moka,oluščen riž,banane,grozdje,oreški,sladkor-tudi rjavi,med in marmelada(razen tiste diabetične variante).To mislim da bi bilo v grobem vse,če se pa še kaj spomnim ti napišem.LP Bernarda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. apr 2005 21:09

Pa količine so pomembne, pa več (vsaj 5) obrokov dnevno, pa ne prav dosti alkohola, sploh pa ne piva, pa čimmanj sekirancije, stres in razburjanje prispevata tudi k dvigu sladkorja. Pa veliko gibanja. Čimbolj naraven način življenja torej. K

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

20. apr 2005 8:58

Spomnila sem se, da koruzno moko in polento tudi odsvetujejo, pa pšenični zdrob, z ajdo pa previdno. Vse to naj bi namreč zelo dvigovalo sladkor. Naj poje čim več zelenjave, pa bo ... uharica

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

22. apr 2005 17:14

Mogoče ti bi prav prišla knjiga KUHARSKI VODNIK ZA DIABETIKE,tam imaš malo morje nasvetov tudi za jedilnike,za katere ti verjamem da včasih zmanjka idej. Bernarda

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

23. apr 2005 9:11

Jutro. Glede na to, katera živila so napisale, da se jim je potrebno izogibati, imajo vsa visok GI. Morda bi pomagalo, da na internetu poiščete tabelo, kjer je napisana Gi vrednost posameznih živil. Lahko pogledate ta link: http://www.glycemicindex.com Obstaja pa tudi knjiga:Helen Foster, Lahka GI prehrana; v njej je tudi kar precej receptov. Pa še to glede kruha, kruh kuplen v trgovini ima dodane veliko bele moke, kljub temu, da je "polnozrnat" ali črn. Lp, maychi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti