Poroka

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

8. mar 2005 8:44

Jaz sem že videla nekaj vabil, na katerih je bilo napisano, da se mladoporočenca odpovedujeta darilom, da pa si zelo želita na poročno potovanje. In tako smo prispevali. Denar dali v kuverto, lepo aranžirali in jima zaželeli srečo. Mislim da se da. Človek mora samo najti način. Je pa res, da naj bi povabljenci poznali mladoporočenca - saj ponavadi ne vabiš tujcev in bi že sami lahko vedeli, kaj jima bo bolj prav porišlo. PACKA

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

8. mar 2005 8:45

ne hodim veliko po porokah, vendar vidim, da je denarna varianta dandanes popolnoma normalna, pa tudi spomnim se, da je moja mama že pred leti za bratrance in podobne, ko ni imela prave ideje ali informacije, kupila knjigico ali album, not pa dala kuverto. Pa nismo kakšni južnejši Slovani... Ne morem kaj, da ne bi zbodla nekatere zgornje komentarje -češ da je omenjati denar žaljivo. Zame (in moje najboljše prijatelje) je žaljivo, če dobim darilo, ki ne samo da ga ne potrebujem ampak je še popolnoma skregano z mojimi načeli ali okusom, ker je pač kupljen po okusu tistega, ki me slabo pozna (in takih je npr. na poroki ogromno povabljencev). Pa itak ima večina porok nekake tombole za zbiranje denarja in... Še konkretna rešitev problema: da bo to razlagal eden od sorodnikov ostalim verjetno ne bo izvedljivo, saj gotovo ne pozna vseh povabljencev. V praksi sta se mi zdela najbolj posrečena dva načina: na vabilu je bila navedena turistična agencija in šifra aranžmaja, ki si ga je par rezerviral (tako se izognemo pisanju št. računa). Vsak normalen človek rad da nekomu za konkretne počitnice... Druga varianta je bila, hja, točno ne bom znala citirat, vendar simpatičen pripis na dnu vabila, da se darilom hvaležno odpovedujeta, da pa bosta na poroki sprejemala voščila Pipi in Merkijad, mali in veliki pujs. S pujskoma je bilo to tudi okrašeno, tako da si lahko videl v tem dotični parček, no na sprejemu pa sta na vhodu stala dva pujska šparovčka -en mali za anonimne prispevke in en večji, za čestitke s prispevkom.

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

8. mar 2005 8:45

Meni pa se zdi posteno in prav, da se pove, da mladoporocenca ne zelita raznoraznih masinc za kofe in strgalnikov, ce to ze vse imata. Ne vem, kaj je tu tako sramotnega. Dandanes ni vec taka blaginja, da bi metali denar skozi okno za nepotrebne ali podvojene predmete. Res se to zeljo lahko izrazi na tak ali drugacen nacin, na vabilu, osebno, zasebno ali napisano na veliko in podcrtano. Sploh pa ne vem, kako si lahko kdo upa obsojat take zelje!? Se dobro, da se sploh ljudje odlocajo za take korake, kot je poroka. Kaj sploh vemo, koliko jih stane (priprav, prostega casa, naporov) ta dan deliti z nami? Tisti, ki se jim kaj takega zdi nezaslisano ali bi celo kuhali kake zamere (!!!), bi bili na moji poroki pravzaprav cisto odvec. Seveda je to moje mnenje. Ce bi se midva porocila, bi vsekakor povabila na poroko ljudi, ki so nama pri srcu, in taki, ki bi odklonili najino "potrebo" po denarju ali naju obsojali in se posmehovali pa...PA PA! Pred 2 letoma smo na zeljo prijateljice ostale punce na tekoci racun agencije, s katero sta sla na porocno potovanje, nakazale denar za vse zajtrke in nekaj ogledov v Mehiki, kamor sta potovala. Agencija, ki je konco ceno potovanja "razdrobila" na dele in omogocila nakup posamezne storitve, pa je izdelala licno knjigo s slikami in imeni vseh, ki smo nakazovali denar, pod slike pa pripisali nase zelje. Kaj je tu kaj tako narobe? Pa brez zamere tudi meni. TanjaG. Sporočilo je spremenil(a) TanjaG. dne 08. mar 2005 08:46:55

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

8. mar 2005 9:09

Vidim, da ste nekateri zgroženi nad žiro računom. Naj vam povem, da je to vabilo poslala zelo znana oseba, poroka je pa bila v nekem hotelu na Pohorju.... Meni se pa zdi, da je res najlažja oblika denar. Moja hčera je imela poroko pred sedmimi leti - vam povem, da je dobila ogromno stvari podvojenih, pa še več: 3 ekonom lonca, 3 tehtnice, 2 avtomata za kavo, 2 fondija, 3 mlinčka za kavo, ... Ob vsem tem pa niti ene posteljnine... Pozdravček!

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

8. mar 2005 9:56

Jaz mislim, da na poroke ne povabiš nobenih "tujcev", tako da vsi ali pa vsaj skoraj vsi poznajo kakšnega družinskega člana, kateri ve, da je bolj dobrodošel denar. Mi smo imeli primere , ko je prišlo običajno vabilo (brez št. računa) in smo pač potem poklicali koga od bližnjih. Na eni poroki so imeli škatlo v katerih so "zbirali" prispevke z podpisamimi ali nepodpisamim čestitkami (kakor je kdo želel) za poročno potovanje. Na drugi poroki so imeli namesto knjige mladoporočencev določeno osebo, ki je imela seznam nekaterih daril, ostali so dajali denar. Konec koncev tudi poroka ne pride malo in jo je potrebno z nečim plačati. V današnjem času, ko pa nekateri živimo že kar nekaj časa skupaj pred poroko in imamo že veliko stvari, pa tudi okusi so zelo različni, je pa denar še toliko bolj dobrodošel Sem za vabilo brez računa. Ideja z pujski pa se mi zdi zelo dobra in zanimiva. Rebeka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. mar 2005 10:29

Dekleta, zakaj ste nekatere tako izključujoče? Saj je vsak od nas samo povedal svoje mnenje. Ljudje smo različni in to je treba spoštovati. Jaz na vsako darilo, tudi če mi ni všeč, gledam tako, da me je tisti, ki mi ga je prinesel, hotel razveseliti. Če je pri tem udaril mimo ali bil nespreten, mu jaz spregledam, ker sem prepričana, da je imel dober namen. In prav zaradi tega, da se takim nerodnostim izognemo, je ideja s knjigo želja v kaki trgovini primerna, ali pa naj kdo od sorodstva prevzame pojasnjevalno nalogo. Ko sem se jaz pripravljala na poroko sem na list papirja napisala, kaj potrebujem in mama ter tašča sta vsak svojemu delu sorodstva brali spisek želja in medsebojno koordinirali, kaj je na seznamu že prečrtano. Zdi se mi sicer neosebno, če na vabilo kdo napiše številko TRR, a jaz bi to željo mladoporočencev spoštovala in se tudi zmrdovala ne bi. Če jima naredim veselje z denarjem, meni je prav. Sama pa te oblike ne bi izbrala in tega mi nihče ne more zameriti, ne? Dekleta, ne prenapenjajte elastike ampak bodite strpne, ravnajte pa po svojih željah. Pozdrav vsem, Mamamia mamamia

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

9. mar 2005 4:52

Dekleta hvala za predloge in nenazadnje tudi za vaša mnenja ,super ste !Bomo sporočili, kako se bomo odločili in mogoče tudi komu drugemu pomagali -upam ,da je to bilo že storjeno pri tej "debati" -do prave odločitve. Hvala in vse dobro vsem . Marta

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

17. maj 2016 13:40

Da kar tu nadaljujem temo......

Poleti se bo poročila moja nečakinja in bo imela pravo ohcet. Zelo kmalu se obeta, da nas bosta oba prišla osebno povabit. Je kakšen poseben običaj, da se jima da nekaj denarja,  ko prideta na obisk?

Nazadnje sem bila na poroki pred 25 leti pa se nič ne spomnim, da bi dajali darila, niti meni niso, ko sem jih prišla povabit. Zdaj pa mi moja mami pravi, da je običaj, da se da nekaj denarja. Ne bi se rada zamerila, če je to običaj pri ohcetih.

Hvala za nasvet.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

17. maj 2016 14:06

   Trixi, pred 30. leti , ko sem se jaz poročila, so tudi nama dajali denar, ko sva hodila vabiti na poroko, ampak vem, da ta običaj ni bil povsod po Sloveniji. Sedaj pa so tudi časi absolutno drugačni in skoraj ne verjamem, da ljudje še dajejo , na poroki pa še darilo.  No, midva z mozem sva bila lani na poroki nečaka,  ko sta prišla vabit in prinesla vabilo, jima nisva dala denarja, ampak na sami poroki , lepo zavito v kuverti.  Tako smo se odločili po posvetu,  skupno vsi v našem sorodstvu .

mopsika

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

17. maj 2016 16:17

Jaz se tudi ne spomnim, da bi kdaj komu dali denar takrat, ko sta prišla povabit. Lahko pa, da je kje takšen običaj. V naših koncih nisem tega nikoli slišala. Smo pa vedno vprašali glede darila - ali kaj potrebujeta ali bi raje v denarni obliki. 

"You learn something new every day..."

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti