Postrvi , peka na mreži (žaru)

neznan uporabnik
tema odprta - 11. jun 2001 9:04 | ogledi: 10.154 | odgovori: 5

Prosim, če mi lahko pomaga kdo z nasvetom, kako pripraviti postrv za peko na mreži (da ne razpade). Vesel bi bil tudi kakšnega recepta za tako pripravo in peko, da bom lahko v teh poletnih dneh razveselil domače.

Za morebiten odgovor se zahvaljujem

Miha

neznan uporabnik

12. jun 2001 6:58

Za peko rib na žaru je najboljše nabaviti posebne mrežice, ki so prav temu namenjene. jaz sem jih kupila v Mariboru (Baumax) ali Obi), večje (ker v večjo lahko daš manjšo ribo, obratno pa ne). Niso drage, cca, 8oo SIT za eno. Ribo lahko obračaš po mili volji, pa se ji ne bo zgodilo nič. Dober tek! LP

neznan uporabnik

12. jun 2001 14:20

Pri pripravi jedi na zaru je vedno trebno paziti da hrana (ribe, piscanec...) ne razpadejo. Profesionalni kuharji svetujejo da se gril premaze z oljem, preden se meso polozi na njega. Prva stran ki jo polozite na gril mora biti tista stran ki jo "lepsa" oziroma jo zelite predstaviti na krozniku. Najpomembneje pri vsem tem je da mesa NE PREMIKATE dokler ni skoraj cisto peceno na eni strani - medtem ko se pece, se skrci in je vse skupaj lazje odstraniti z grila, ne da bi se prijelo. Sama to tehniko uporabljam kar v litozelezni ponvi na stedilniku, in rezultati so dokaj uspesni. Postrvi se nisem pekla, toda mislim da bi moral postopek biti zelo enak. Seveda je posebna mrezica za zar najboljsa, ce si jo lahko kupite :)

neznan uporabnik

19. jun 2001 14:06

Ravno o tem sem že pisal v forum. Postrvi očistimo drobovje in debelo nasolimo. Pustimo v soli od 2 do 6 ur na hladnem. Operemo sol in z njo tudi sluzasto prevleko kože. Najvažnejše: postrvi dobro osušimo, najbolje s papirnatimi brisačami.Tudi žar (mreža, plošča, ponev, ...) mora biti povsem suh. Ko damo postrvi na žar, jih pustimo dve do tri minute pri miru, ne glede na to, kako nas matra pogledat, če se je prijela. Po tem času postrvi obrnemo. Tukaj nastopi osebni okus: postrvi lahko naoljimo, lahko jim dodamo lumone, česen, peteršilj, pač po želji. Važno je tudi to, da ribo obrnemo samo enkrat. Večkrat ko ribo pogledamo spodaj sli jo obrnemo, bolj bo koža odstopila. če nisem dovolj jasno napisal, me opozori ali vprašaj še kaj. maks

neznan uporabnik

22. jun 2001 7:26

Hvala Miha

neznan uporabnik

17. jul 2001 17:48

Pozdravljeni! Mihael! Izbrskal sem ti recept postrvi z zelišči iz knjige Jedi na žaru – Antje Grüner založba Domus. "Močno dišeča zelišča so edinstvena začimba za postrvi. Sredozemska zelišča dobro prenašajo močno vročino nad žarom. Če bi hoteli uporabiti občutljiva zelišča, napr. Pehtran, koper ali peteršilj, zavijete postrvi v alufolijo. V tem primeru ne potrebujete slanine." Za 4 osebe: 4 očiščene postrvi po cca 300 g črn poper, sveže zmlet 8 strokov česna 1 žlica olivnega olja, hladno stisnjenega 8 tankih rezin prekajene slanine 1 šopek timijana 4 vejice svežega žajblja 1 velika vejica svežega rožmarina 2 neškropljeni limoni 4 košarice za ribe (omenja jih že Melita) Priprava: 1. Postrvi znotraj in zunaj temeljito operemo pod tekočo mrzlo vodo in jih obrišemo s kuhinjskim papirjem. Česen olupimo in narežemo na lističe. Ribe znotraj namažemo z olivnim oljem in napolnimo s česnom. 2. V kožo postrvi na obeh straneh z ostrim nožem naredimo po dve zarezi, pri tem pazimo, da ne poškodujemo mesa. Okrog vsake postrvi ovijemo 2 rezini slanine. 3. Postrvi zložimo v košarice. Timijan, žajbelj in rožmarin operemo, osušimo in sesekljamo. Limoni operemo pod vročo vodo, obrišemo in narežemo na rezine. Zelišča in limono naložimo med postrvi in pokrov košarice. 4. Košarico zapremo in postrvi pečemo 10 – 12 minut na vsaki strani. 5. Zraven odlično tekne Francoska štruca (baguette), popečena na žaru. Pa ne pozabite – riba mora trikrat plavati. V knjigi Dober tek sodobna kuharska knjiga za zdravo in hitro kuhanje – Drgagutin ivkovič »Karlo« pa sem našel prelive za ribe: Ribo pečeno na, še posebej, če je bolj suhe vrste, moramo še vročo preliti z omako, da bo okusnejša. 1. Majonezni preliv: majonezo iz tube premešamo s kozarcem kisle smetaneter drobno sesekljanim peteršiljem in česnom. 2. Preliv s kislo smetano: kozarec ali dva kisle smetane premešamo s sesekljanim koprom in z nekaj stroki zdrobljenega česna. 3. Preliv z oljem: skodelico olja premešamo z drobno sesekljanim peteršiljem ter z nekaj glavicami zdrobljenega česna. 4. Preliv s kečapom: pol skodelice kečapa pomešamo s skodelico kisle smetane in s sesekljanim česnom. 5. Hrenov preliv: v skodelico kisle smetane, damo še pol vrečke majoneze in pol skodelice nastrganega hrena, ter vse dobro premešamo. Prelive sem sprobal in vam povem da so odlični. Ažokoh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti