Šabesa ali sok od bezga

neznan uporabnik
tema odprta - 25. maj 2001 0:12 | ogledi: 14.179 | odgovori: 10

Iščem preprost recept za izdelavo šabese oz. soka iz bezgovega cvetja. Če ga kdo ima, naj mi ga prosim sporoči. In v naprej Hvala!

Edvard

neznan uporabnik

25. maj 2001 1:07

mi si že dolga leta gasimo pomladno žejo s šabeso, ki jo pripravljamo tako: 6 velikih cvetov, 5 litrov vode, 1 deciliter vina (ali pol decilitra kisa), 40 dekagramov sladkorja, 2 limoni narezani na kolobarje, za pšenično zrno kvasa. Vse sestavine zmešamo in pustimo na toplem 24 ur. Nato precedimo, nalijemo v steklenice. Nam se zdi najboljša tam nekje tretji dan. Zelo je okusna, če je na cvetovih Čim več rumenega cvetnega prahu.

neznan uporabnik

27. maj 2001 21:07

zivjo , zanima me kasn kis mora biti a je lahko jabolcni ali mora biti vinski Dule

neznan uporabnik

28. maj 2001 11:38

Kis je lahko vinski ali pa jabolčni. Važno je, da je naraven, da je nekoč fermentiral. Cvetka

neznan uporabnik

29. maj 2001 9:09

Pa še recept za bezgov sirup: za 25 bezgovih cvetov potrebujemo 3 kg sladkorja, 3 l vode in 10 dkg citronske kisline. Cvetove namocimo v vodo za 24 ur, nato precedimo in dodamo sladkor ter citronsko kislino ter dobro premešamo in pustimo še 24 ur (vmes mešamo, da se sladkor popolnoma stopi). Nato nalijemo v ciste steklenice, jih dobro zapremo in shranimo. Druga varianta pa je, da po 24 urah , ko smo bezgovo vodo precedili in dodali sladkor in citronsko kislino, kuhamo dokler se sladkor ne raztopi in vroče polnimo v steklenice, ki jih zapremo z gumijastimi zamaški. Vendar se mi zdi, da po prvi varianti ostane več vitamina C ter več zdravilnih snovi, kar se pri kuhanju zgubi. Sirup imajo nekateri zelo radi z mineralno vodo, jaz pa ga najveckrat dodajam caju (namesto sladkorja in arome). Poskusite! Pozdrav! irena

neznan uporabnik

30. maj 2001 17:34

Lep pozdrav vsem! Sem rekla "ni vrag, da ne bi človek našel kakšnega domačega recepta za šebeso" in sem vas našla. Hvala za recepte in emasku hvala, da je postavil vprašanje, ki bi sicer veljal tudi zame. Me pa zanima nekaj: ali je odvisno, v kakšni posodi "cmarimo" sok (ali sirup)? Se pravi: naj bo posoda kovinska? lesena? keramična? steklena? In še to? Prvi recept je zanimiv.. koliko časa lahko uporabljamo tako ustekleničeno šebeso? teden? mesec? celo poletje? To me zanima zato, da ne bi pretiravala s količino.... hvala vsem za pomoč... binca

neznan uporabnik

31. maj 2001 9:40

Pozdravljena Binca! Glede posode - jaz delam sirup v emajlirani ali eterni posodi, možno pa je tudi v stekleni ali dobri keramicni - važno je le, da ni poškodovana in dovolj velika! Sirup pocaka tudi do drugega leta - ce je dobro in pravilno zaprt! Lep pozdrav - irena

neznan uporabnik

31. maj 2001 10:04

Jaz delam sok v plastični posodi, moja mama pa v emajlirani. Z drugimi materiali nimam izkušenj. Žal je šabesa obstojna le nekaj dni, saj začne počasi fermentirati in postane "pijana". Morda se da ta proces malo ustaviti, če ne dodaš kvasa. Moja mama trdi, da se da šabeso prav tako dobro pripraviti iz suhih bezgovih cvetov. Jaz s tem nimam izkušenj, mama pa se tega še iz otroštva spominja. Lep pozdrav.

neznan uporabnik

31. maj 2001 15:59

Poanta šabese je ravno v tem, da malo zavre (jaz jo delam brez kvasa in vseeno zavre), seveda pa ne sme preveč, oz. potem se že skisa. Če bi jo radi ohranili dlje časa, jo je možno pasterizirati (kot. npr. jabolčnik), vendar vemo, kaj se pri kuhanju zgodi z vitamini... Pa še to - jaz dodam absolutno več cvetov, kot je bilo omenjeno zgoraj.

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

2. jun 2003 6:59

Ravno včeraj sem naredila bezgov sirup po receptu Irene in moram povedat, da je super in sicer po prvi varianti. vesna š.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

3. jun 2003 8:41

Se pridružujem, tudi jaz sem ga naredila in je dober (le da ga nihče doma ne mara, vendar to je druga zgodba). Trudim pa se s šabeso. Že dvakrat se mi je pokvarila, sploh ne zavre, po nekaj dneh potem postane gosto tekoča kot olje, vendar ni sirup. Iščem napako. V receptu je ni, možno je pri temperaturi, saj sem jo pustila namakati kar v shrambi. Je premrzlo, pa nima prilike, da se začne proces vretja? Pustila sem jo dva dni, potem prelila v steklenice in dala zopet na hladno. Je dva dni premalo? Sedaj jo imam kar zunaj na terasi v senci. Jo pustim tako dolgo, dokler ne začne vreti? Mogoče tri dni?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti