Pomoč pri marmeladi z želinom

mahana  

član od: 15.7.2004

sporočila: 4

tema odprta - 15. jul 2004 22:08 | ogledi: 7.777 | odgovori: 4

Prosim za nasvet. Delala sem marmelado iz ribeza. Ribez (4 kg) sem dala na sokovnik skupaj z 2 kg sladkorja. Ribezov sok sem segrela dodala še dva kg sladkorja pomešanega z 3 vrečkami želina, zavrela in dala v kozarce. Marmelada se ni strdila. Samo napol. Zakaj? Vrečka želina je za 1,5 do 2 kg sadja. Ali mi lahko kdo pomaga? Kaj lahko storim? Ali lahko ponovno segrevam marmelado in ji še dodam želin..

lp in Hvala za nasvet

Temo je spremenil(a) mahana dne 15. jul 2004 22:09:25

Temo je spremenil(a) mahana dne 15. jul 2004 23:01:35

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

16. jul 2004 7:39

Zdravo, mogoče vrstni red ni bil najboljši. Jaz najprej vmešam želin (ali Gelfix)z malo sladkoraja, nato zavrem in šele nato dodam ostali sladkor. Sicer se je podobno tudi meni zgodilo pred leti . Mislim, da ima rdeči ribez malo pektina in bi bile zato bolj primerne 4 vrečke. Si morda imela črni R.? Če te moti, da je pretekoča, poskusi izprazniti in dodati še 1 vrečko. LP

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

16. jul 2004 7:43

Jaz sem skuhala marmelado iz črnega ribeza in se je zelo lepo strdila, še preveč. Želin nisem dodala, ker ni potrebno. Ribez vsebuje dosti pektina. Lp anita

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

16. jul 2004 9:24

Ko kuham ribezovo marmelado, dam v lonec ribez (rdeč ali črn, najraje oba skupaj), zavrem, dodam želirni sladkor, ko zavre, zmiksam s paličnim mešalnikom. Kuham toliko minut, kot je napisano na embalaži želirnega sladkorja. Marmelado dam v kozarčke, zaprem s pokrovčkom, za 5 minut jih obrnem na glavo. Lp Katja

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

17. jul 2004 16:33

Ribez ima zelo veliko pektina, tako da se dodaja k drugim marmeladam, da hitreje (ali sploh) želirajo. Ribezova marmelada bi ti morala želirati tudi brez želina, tako da iščimo pomanjkljivosti v drugo smer. Resnica je sicer, da je največ pektina v lupinah, ti pa si lupine in peške v sokovniku odstranila, če prav razumem. Sladkor 1:1 in ribez, to bi moralo biti trdo kot kamen. Edino reč vidim jaz v tem, da si premalo dolgo kuhala. Saj vem, da na vrečkah Želina piše 5 minut ali nekaj takega, vendar jaz vseeno kuham malo dlje. Recimo 15 minut, to je še vedno daleč od tistega celodnevnega kuhanja naših babic. Pravzaprav kuham tako dolgo, da marmelada želira, stalno preizkušam. Zraven na pultu imam papirnato servieto in nanjo kapljam s kuhalnice. Od začetka se okoli kapljice nabere velik vodni krog, nato vedno manjši, tako vidiš, kako napreduje želiranje. Nekaj vode vsekakor mora izhlapeti, če hočeš marmelado, ki se maže in ne teče. Držim se še enega dobrega nasveta, in sicer kuhanje majhne količine marmelade v široki kozici. Pol kg do maksimum 1 kg v eni kozici, čim širši. Saj imaš 4 kuhalne plošče, mirno lahko kuhaš v štirih hkrati. No, nekaj več loncev je za pomiti, sicer pa se h kuhanju marmelade ponavadi ne spravljajo tisti, ki jim je delo v kuhinji odveč... In še en majhen trik sem uporabila letos pri kuhanju ribezovega želeja. Ko sem odstranila lupine, sem jih nekaj žlic nadevala nazaj v filter vrečko za čaj (ki se jih kupi za čaj, tako da visijo v čajniku). Obesila sem jih v ribezov sok s sladkorjem, tako da se je kuhalo zraven, ni pa mi "umazalo" želeja. Sicer ne vem, če je kaj pomagalo, mogoče bi enako želiralo tudi brez tega. In še odgovor za tvojo letošnjo bero. Jaz bi na tvojem mestu vajo ponovila. Vse skupaj bi zlila nazaj v kozice, zavrela in malo kuhala. Sladkorja in želina in sploh vsega imaš že dovolj, tako ni potrebno ničesar dodajati. Ko bi nekaj vode izhlapelo, bi prelila nazaj v čiste in pogrete kozarčke. Pozdrav, Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti