Kako speči odojka na žaru?

robi24  

član od: 5.5.2004

sporočila: 1

tema odprta - 5. maj 2004 11:29 | ogledi: 19.878 | odgovori: 6

S prijatelji smo se odlocili,da bomo napravili piknik,na katerem bomo obrnili odojka,vecstopensjsko napravo za vrtenje bomo izdelali iz motorcka za sesalčce itd,tak da to nebo problem,pac pa je problem sam postopek pecenja, namrec nebi rad da se zivince prevec zapevce na zunaj,znotraj pa je surova itd,tako da tiste, ki imate kaj izkusenj s tem vljudno naprosam, za nasvete in opis postopka...pa lep dan zelim..lp robi

robi dobersek

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

5. maj 2004 12:33

Dober dan! Če ne bo tu nobenega nasveta , vam priporočam (če vam ni odveč) da pokličete g. Saje Roka na tel. 051 256 297 (nima pC) in vam bo dal nasvete iz prve roke. Je namreč izvežban v peki odojkov (z motorčkom in brez :)). LP jozica mali

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

5. maj 2004 12:33

Pri nas je bila ravno za praznike sezona odojkov. Kolikor sem spremljala zadevo, se je pekel približno 4 ure. Kurili so poleg ražnja in potem prestavljali žerjavico podenj. Več sicer ne vem, ker sem imela drugega posla. In še to so nameravali zamolčati, da jim je enkrat padel v oglje, pa smo seveda vsi opazili.. LP Tina

robi24  

član od: 5.5.2004

sporočila: 1

5. maj 2004 19:45

hvala lepa za nasvete,če ima pa kdo se kakso prakticno razlago,pa lepo prosim,da jo napise lp robi robi dobersek

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

18. maj 2004 13:03

Pozdravljen Robi24 ! Pred tremi dnevi sem bila na pikniku, kjer smo pekli "živalco". In ker me postopek zanima, sem si ga dodobra ogledala in ga bom poskušala tudi povzeti: Očiščenega, nasoljenega pujska so dobro zvezali na inoks cev tako, da je bil enakomerno razporejen po dolžini. Z inoks iglami so ga tudi nekajkrat prebodli in jih pustili notri (zakaj sem pozabila vprašati). Tudi tukaj so bukova polena kurili poleg ražnja in ko je bilo oglje pripravljeno, so ga polagali pod prašička. Ker je bilo vetrovno vreme, je bila dobrodošla pločevinašta zaščita iz aluminija postavljena zadaj pokonci in zgoraj rahlo zavihana navzdol. Kdor je imel čas, je pomakal čisto krpo na dolgem kolu v olje in z njim mazal prašička. Prašiček se je pekel dobrih šest ur (verjetno tudi zaradi vetrovnega vremena), pa ni bil preveč zapečen - je bil kar odličen. Na vprašanje, kdaj je gotov so mi odgovorili: takrat, ko koža popoka in ko se na oko vidi... pa se je res videlo. Upam, da so nasveti praktični. Lep dan in prijetno peko želim Zdenka

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

18. maj 2004 17:26

Podoben postopek, kot ga je opisala Szdenka, poznam tudi jaz. Odojka smo, oprostite izrazu, nabili na cev, ki se je vrtela s pomočjo motorčka, ta pa se je napajal kar na avtomobilski bateriji. Odojka smo prej nasolili, pridno nalagali žerjavico pod njega, jaz pa sem odojka občasno "natepla" z veliko rožmarinovo vejo. Večkrat smo ga tudi polili s pivom. Pekli smo ga od 4 do 6 ur, odvisno od velikosti. Res je, da proti koncu pečenja prične koža pokati, posebej ob nogicah, pravzaprav ob sklepih. Enkrat smo to prezrli, pa nam je deloma padel v žerjavico. Tako se jaz spominjam peke odojka, lepo počasi nad žerjavko, kakega pol metra nad njo, tako na oko rečeno. Je pa res, da sem ga gledala bolj od daleč, ker je bila moja naloga pripravljati druge reči za piknik, kot rečeno pa sem stres iz službe ponucala za tepežkanje po odojku. Če pa rožmarinova veja učinkuje, pa ne vem, ker odojka nimam ravno preveč rada.... Vesel piknik vam želim, če nisem prepozna.... TanjaG.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. maj 2004 9:11

Pa ne pozabite ga proti koncu peke polivat s pivom. Pri nas smo jih namreč precej prepekli, na predvečer peke je moral na lesen kol, v trebušno votlino je dobil vso jušno zelenjavo, bil pa je nasoljen , znotraj in zunaj. Kuri se z bukovimi drvmi pod njega se daje samo žerjavico. Peče se ga 4-5 ur, odvisno od kilaža . Ta čas velja za 12-13 kg težkega. Proti koncu peke polivanje s pivom. Vrteli pa smo ga vedno na roke. lp Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti